banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Sedef Tersanesi 1 Milyar $ a imza atacak

1 milyar dolara mal olacak havuzlu çıkarma gemisi için Sedef Tersanesi ile önümüzdeki günlerde nihai sözleşme imzalanacak.

GÜNCEL 15.01.2014, 10:26
Sedef Tersanesi 1 Milyar $ a imza atacak

Türkiye, tarihinin en büyük askerî gemisini inşa etmek için hazırlanıyor. 1 milyar dolara mal olacak havuzlu çıkarma gemisi için Sedef Tersanesi ile önümüzdeki günlerde nihai sözleşme imzalanacak.

Türkiye, tarihinin en büyük askerî gemisini inşa etmek için düğmeye bastı. İhalenin tamamlanmasının ardından yol haritası da belirlendi. 1 milyar dolara mal olacak havuzlu çıkarma gemisi (LPD), 8 helikopter ve 100 zırhlı araç taşıyacak. Türk askeri tarihinin en büyük gemisi elektronik harp sistemleriyle donatılacak. Geminin inşası ve TSK envanterine girmesi için 6 yıllık bir takvim belirlendi. İhaleyi kazanan Sedef Tersanesi ile önümüzdeki günlerde nihai sözleşme imzalanacak. İnşa edilecek geminin boyu yaklaşık 215 metre, ağırlığı ise 26 bin tonun üzerinde. Öte yandan gemiye dikey iniş kalkış yapabilen savaş uçakları da konuşlandırılabilecek. Fakat Türkiye’nin, F-35 projesi kapsamında ABD’den alacağı versiyonunda savaş uçaklarının dikey iniş kalkış özelliği bulunmuyor. Bu yüzden, geminin en azından ‘şimdilik’ kaydıyla uçak gemisi olarak kullanılmayacağı belirtiliyor.

Havuzlu Çıkarma Gemisi Projesi kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacına binaen, 1 adet havuzlu çıkarma gemisi (LPD), 4 adet LCM, 2 adet LCVP, 2 adet RHIB ve 1 adet rehberleme maksatlı komutan botu inşa edilecek. Sedef Tersanesi’nde inşa edilecek havuzlu çıkarma gemisi (LPD); Ege, Karadeniz ve Akdeniz harekât alanlarında ve gerektiğinde Hint Okyanusu ile Atlantik Okyanusu’nda kullanılabilecek. Gemi, idari ve lojistik görev fonksiyonlarına katkı sağlayacak. Araç ve personel taşıma kapasitesi, komuta kontrol hizmetleri, gündüz ve gece helikopter harekâtı yapma kabiliyeti, ateş desteği ve acil sağlık hizmetleri imkânı ile deniz gücümüzün dünya denizlerinde temsiline katkı sağlayacak. Havuzlu çıkarma gemisi, gerektiğinde Doğal Afet Yardım (DAFYAR) görevleri çerçevesinde de kullanılabilecek. Bünyesinde yer alan tam teşekküllü hastane ve ameliyathane imkânı sayesinde doğal afet yardımı, insanî yardım ve mülteci tahliye harekâtları kapsamında tıbbi destek için kullanılabilecek. Gemi, su alabilen bir kıç havuza sahip olacak. Bu havuzun içinde tank taşıma kapasiteli 6 adet bot girecek. Böylece amfibi harekâtlarda, tanklar düşman kıyılarına taşınabilecek.

Yorumlar (6)
Kurdoğlu MUslihiddin Reis 7 yıl önce
Bu geminin orijinaliin piyasa değeri wikipedia kayıtlarında 360 milyon Euro olarak görülüyor. Gemi inşa sektöründeki kriz ve düşen fiyatlar gözönüne alındığında 300 milyon Dolardan fazlaya imza atılmamalıdır. 1 milyar dolar çok yüksektir. Hem neden Sedef Tersanesi? Ülkemizde çok tersane var. Neden açık ihale yok. Hem pahalı, hem Sedef... Daha önceki ihaleler pahalı diye iptal edilmemiş miydi? Eee, bu pahalının pahalısı?????
recep usta 7 yıl önce
sedef tersanesi Türkiye nin en büyük tersanesi olduğundan olabilir mi? yaptığı çalışmalar ve indirdiği gemiler ortada.Yarısı yabancı mal olacağına tamamı Türk olması kendi sermayemizin kendimizde kalması daha iyidir. Turkon nun yabancı ortağı yoktur.
Mağdur Tersaneci 7 yıl önce
Ağlamasın artık diye başkanın tersanesine iş verirler artık.
necdet zorer 7 yıl önce
gururumuz olacak olan gemiler gene gururumuz olan sedef tersanesinde denizcilikteki başarıları ile her zaman gururu kaynağimiz olan kalkavan ailesi tarafından yapılacaktır.elin gavuru dediğimize yaptırıp dışarı para akıtacağına kendi insanımıza yaptıralım daha güzel sedef tersanesi bu güne kadar haklı gururu olan yaptığı gemilerle gururlanacaktır.hakl ıdır ve mederi iftaharımızdır.yolun uz açık olsun sedef ve turkon grubu.çalışmalarınız da başarılar dilerim.

Necdet Zorer
Erkal Etçioğlu 7 yıl önce
Haberinizdeki gemi tasarımı ile yapılacak gemi isterleri birbirini tutmamaktadır.Lütfen şüpheli haber kaynaklarından aldığınız her resmi basmayınız.Yapılacal gemi Atlas konfigürasyonunda yani İspanyol L91 Juan Carlos modelinin rampasız düz modeli olacaktır.Bu haberi herkes yanlış yayınlayabilir.Bence Deniz Haber asla yanlış vermemeli.
Serdar S.YUKSEL 7 yıl önce
Sizin daha once anket olarak sundugunuz :Devlet tershanelere yardi etmeli mi.? nin cevabi.

Tershane de bagli oldugu sirkette kurtulacak boylece,200 mt ustundeki gemi yi kime karsi ve ne icin yaptigimizi sorgulayabilirsek,ne sonuc cikacagi bellidir.
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102