banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Sebep: Çin Malı Filika

Tuzla’da 2008 yılında 3 işçinin öldüğü, 16 kişinin de yaralandığı filika kazasıyla ilgili bilirkişi raporu çıktı.

GÜNCEL 05.10.2010, 10:34
Sebep: Çin Malı Filika

TUZLA’daki Gisan Tersanesi’nde iki yıl önce 3 işçinin ölümü, 16 işçinin yaralanmasıyla sonuçlanan filika kazasını inceleyen bilirkişi heyeti, olaydan kazaya neden olan hatalı korkuluk ve mapa demirini değil tasarım ve denizcilik açısından yeterliliği olmayan Çin malı filikayı sorumlu tuttu.
Kazayla ilgili 10 kişinin 15’er yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı Kartal 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin talebi üzerine İTÜ Denizcilik Fakültesi Öğretim Görevlisi Ümit Ülgen, Başmühendis Tanju Kurtuluş ile emekli öğretim üyesi Sabri Gökhan olayla ilgili rapor hazırladı. Bilirkişiler 12 Temmuz’da hazırladıkları 5 sayfalık raporda olayı ve kusur oranlarını şöyle tespit ettiler:

Fransız tam kusurlu

“Her türlü hava koşulunda ve yangında, geminin terk edilip batması durumunda mürettebatın can güvenliğini sağlayacak olan ‘freefall (serbest düşüş)’ can kurtarma botunun suya girdikten sonra kendini düzeltmesi gerekmekte olup malzeme ve denizcilik yönünden uluslararası denizcilik kurallarına göre imalatı gerçekleştirilmediği için botun imalatçısı konumunda bulunan Norwagian Maritime Equipment firması sorumluları tam kusurludur.
Çin’de yapılan freefall can kurtarma botunun imalatını onaylayan ve imalata tip onay sertifikası düzenleyen Fransız Loydu Breau Veritas’ın Çin’deki ofisi tam kusurludur.

‘Korkuluk hatalı’ raporu

Tankeri anahtar teslimi bazında yapmayı taahhüt eden Gisan Gemi İnşa Sanayi yetkililerinden Murat Ali Kömürcü, Metin Ayyıldız ve Burhan Bozdemir tali kusurludur.

Fransız Loydu Breau Veritas Türkiye Ofisi yetkililerinden Hayati Aşan, Yavuz Sürücü ve İskender Altın tali kusurludur.
Armatör firma Galata Denizcilik yetkililerinden Ender Keskin ve Mustafa Sayan tali kusurludur.
Can salına ait iniş rampasını imal eden Gürdesan firması yetkililerinden İsmail Gürsoy ve Kerem Çakmak tali kusurludur.”
Olayın ardından İstanbul Gemi Mühendisleri Odası tarafından hazırlanan ilk teknik raporda da 900 milimetre içeride olması gereken korkuluk bölümünün imalat sırasında hatalı yere yapılması ve filikayı gemide sabit tutmaya yarayan halka demirinin olması gerekenden 70 milimetre daha uzun olmasının faciaya neden olduğu belirtilmişti. Raporda, atış sırasında filikanın bu noktalara çarparak kazanın meydana geldiği, filikanın üstünde büyük hasar oluştuğu ve camlarının patladığı tespit edilmişti.

Adli Tıp’tan ses yok

Tuzla Cumhuriyet Savcılığı, hayatını kaybeden 3 işçinin kesin ölüm nedeninin belirlenmesi için kazadan hemen sonra Adli Tıp İhtisas Kurulu’na yazı yazmıştı. Ancak aradan 26 ay geçmesine rağmen Adli Tıp’tan beklenen rapor gelmedi. İşçilerin kaza sırasında çarpma sonucu mu yoksa kırılan camlardan filikanın içine dolan deniz suyundan mı boğularak mı öldükleri halen bilinemiyor.

Nasıl olmuştu?

GİSAN Tersanesi’nde Galata Denizcilik için inşa edilen Panama bandıralı TURQUIES-T adlı tankerde, 11 Ağustos 2008’de tehlike anında tankeri terk etmeye yarayan freefall can kurtarma salının serbest düşme testi yapıldı. Test için 15 tersane işçisi, 3 stajyer ve bir Galata Denizcilik çalışanı bota bindirildi. Ancak ters dönen filikanın kırılan camlarından dolan su, işçilerden Emrah Varol, Ramazan Aygün ve Ramazan Çetinkaya’nın ölümüne neden oldu. 16 işçi yaralandı.

Testi insansız yapmak imkânsız

FRANSIZ Loydu Breau Veritas Türkiye Ofisi, avukat Berk Ağanoğlu aracılığıyla konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Cankurtarma filikası parmaklıklara çarpmış, bu nedenle dönerek suya düşmüştür. Düşüş pozisyonu, ilgili filikanın tipinin onaylanmasına ilişkin testlerin hiçbirinde öngörülmemiştir. Ayrıca hayat kurtarma ekipman testleri sadece serbest düşüş filikaları için değil diğer normal filikalar için de en tehlikeli testlerdendir. Test, kancanın insan eliyle filikanın içerisinden açılmasını öngörmekte olup bu testi insansız olarak yapmak mümkün değildir.”

 

Yorumlar (13)
Hamdi Temiz 9 yıl önce
''Bu testi insansız olarak yapmak mümkün değildir'' Sn avukatın savunma icabı söylediği saçma bir şeydir. Kanca insa eliyle açılacaksa bile filikanın içine o kadar adam mı doldurmak gerekiyordu? Sayın Avukat ateş düştüğü yeri yakar ? Kpt H.Temiz
Aşkın Gül 9 yıl önce
ayni şirketin diğer eş gemisinde uzakdoğuda aynı kaza meydana gelmiş, ama helal olsun kaptanına adamsız atmış filikayı. punteller falan parçalanmış. Süleyman Kaptan da videoları hala duruyor, bilirkişiler o videoları da incelemeli, gerçekten önemli görüntüler var.
levent yazıcı 9 yıl önce
yazacagım bu olay tamamen gerçektir ve zonguldak limanında geçmiştir yıllar önce 2. makinist olarak çalıştığım gemiye sörvey geleceği söylenmiş ogün rahatsız olduğum için sabah erkenden ç.b dan izinli olarak devlet hastanesine gitmiş işimi bitirmiş 11 gibi gemiye dönerken uzaktan gördüğüm manzaraya inanamamış tım sörveyin şirket yetkilisi ve tüm personelle sancak filikayı test e başlamış olduğunu 10-12 personelin filikanın içinde oturduğunu ve bordanın yarısına kadar filikanın mayna edildiğini frenlerin test edildiğini görmüş geminin arkasından hemen filika mahaline hızlıca çıkmış bağırarak napıyosunuz siz burada delirdinizmi bu test içinde insan varkenmi yapılır demiştim sörvey şaşkın şaşkın bakarak yanındaki kaptana kim bu diye sormuş 2.makinist olduğumu öğrenince bu test böyle yapılır başka nasıl yapılacak demiş ti ben de ağırlık koyulup dediğimde ağırlıkmı var burda diye cevap vermişti ben de kendisine içine su doldururuz ağırlık olur ne olursa olsun insan hayatını bu test için riske atmaya gerek yok tartışmada ç.b kaptan ararya girmiş beni ordan uzaklaştırmışlardı akşam sörvey bittiğinde herkes benim ne kadar haklı olduğumu söyleyip duruyordu ben de onlara kızmaya sizin hiçmi kafanız çalışmıyo demiştim...TUZLADA Kİ BU OLAYI DUYDUĞUMDA OGÜN YAŞADIKLARIM AKLIMA GELDİ BU HİKAYEYİ OGÜN DEN BERİ ANLATIRIM GERÇEKTİR YAŞANMIŞTIR GEMİ İSMİ VE TARİH BENDE SAKLIDIR...
Bircan Hürol 9 yıl önce
Sn. Levent Yazıcı,Bu hikaye benim başımdan geçse, anlatırken öncelikle gemi kaptanının aymazlığına vurgu yapardım.Saygılar
ercan ak 9 yıl önce
bu fırmanın esdeger gemısı demıs arkadas dogru soyluyor bızzat bende vardım gemıde suleyman kaptan ınsansız attı ve punterler parcalandı.hemde yanlıs hatırlamıyosam malezyada olmustu
NACI GUCLU 9 yıl önce
HERKES BİRSEY SOYLUYOR UZMANLAR UZMAN OLMAYANLAR ANCAK;BİRTARAF

DA OLEN KARDESLERİMİZİN MADUR AİLELERİ;DİGER TARAFTA KENDİNİ KUR

TARMAYA CALISAN EGOİST VE SUCLU GEMİ İNSAACI MUHENDİSLER GURUBU

EGER SN. ARASTIRMACI HOCALARIMIZIN RAPORLARI SONUCU ALINABİLE

CEK TAZMINAT YUKSEK OLACAKSA SUSMAYA HAZIRIM AMA RAPOR SONUCLARI

KAZAADA YUKSEK ORANDA KUSURLU OLAN INSAACILAR İLERİKİ DONEMLERDE

AYNI HATALARI YAPARAK AYNI SONUCLAR ORTAYA CIKACAGI KUSKUSUNU TASIYORUM.

ESENLIKLER DILERIM
Taçlan TATBUL { Makinist } 9 yıl önce
o olay olduğu günü iyi hatırlıyorum. Tersane adı gisan olunca daha da dikkatle haberleri inceledim. Çünkü köklü bir tersane ve gemi inşası yapılan bir yerdi böyle bir kaza çokta basit bir söylemle hani insansız yapılmaz diye çırpınıp duranlar var ya kızgınlığım onlara insansız yapılır daha emniyetli yapılır insanlarada zarar gelmez.İkinci üzüntümüzde Ramazan Çetinkaya arkadaşımızın kaynakçı olarak çalışması ve filikaya teste binmek istememesi binmez ise isten atmak ile tehdit edilmesi olmuştur. İnsanları yaşam şartlarına göre ölüme mahkum eden bu zihniyete kızıyorum kızıyorum ve kızıyorum elimden başkası gelmiyor gelse idi sonuna kadar savaşırdım. İnşallah bu gibi durumların daha yaşanmaması dileğiyle diyorum.
9 yıl önce
Bakın gemi inşaacıların görevi filika testi yapmak değildir. Gemi İnşaa etmektir. Gemi İnşaiyecinin görevi projeye göre mataforasını güvertede gerekli yere tespit etmek bağlantılarını kontrol etmek, konstruksüyonda herhangi hatalı bir durum veya gelecek için tehlika arzedecek bir durum varsa mudahale etmektir.Orada yapılan klas nezaretinde serbest düşme testidir. Şimdi alınan kapalı filika bu standartlara serbest düşme ve suya temas esnasındaki basınç ve şoka dayanımlı değil ise bu gemi inşaiyecinin suçu değildir.Şuna katılıyorum ilk test insansız yapılmalıydı quick release mechanisme botun dışından herhangi bir şekilde müdahale edilebilir ve bot atılabilirdi.Ancak buna rağmen kaza olmayabilir. Geminin yapılacak ilk filika taliminde de bu kaza ortaya çıkabilirdi.Sorun filikanın o yükseklikten serbest düşme basınç ve şokuna dayanamıyor olmasıdır.Filikayı satın alanlar ve satanlar dava edilmelidir.Filika klas

sertifikalı ise klas kuruluşu mahkemeye verilmelidir.Eğer mekanizma yanlış tasarlanmış veya proje göre montajı yapılmamış, bundan dolayı da filikanın serbest düşüşü hesaplanandan daha sert veya yanlış bir yönde olduğu saptanmışsa gemi inşaiyeceileri suçlayabilirsiniz.Ancak konuyu bilmeden etmeden ve derinine incelemeden suçlu gemi inşaiyeciler grubudur diye iddiada bulunmak ayıptır.

Sizin gemi inşaacılar dediğiniz mühendisler grubunun oradaki

gemi inşaa amelelerinden farkı yoktur. Kimseyi ölüme gönderemezler böyle yetkileri de yoktur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?