banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Sayın Bakan çalıştığınız yerden soracağım"

Ulaştırma, Denizcilik ve Habrleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı DTO Meclis Toplantısı başladı. Toplantıda şu sırada Başkan Metin kalkavan konuşuyor.

GÜNCEL 09.10.2014, 14:04

Ulaştırma, Denizcilik ve Habrleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın da katıldığı DTO Meclis Toplantısı başladı. Toplantıda şu sırada Başkan Metin Kalkavan konuşuyor.

Metin Kalkavan, sözlerine "Sayın bakan, çalıştığınız yerden soracağım" diyerek başladı...

Daha sonra söz alan Bakan Elvan;Kalkavan'a  "Bizim ne yapacağımız 12 yıldır yaptıklarımızdan belli. Biz hiç bir zaman ne sorudan ne sorandan çekiniriz" diyerek cevap verdi.

Bakan Elvan, sorunları bildiklerini, Müsteşar, Müsteşar Yardımcısı Özkan Poyraz ive ilgili kişilerle toplantı yapıp konuları görüştüklerini ve sorunlardan haberdar olduklarını ancak nasıl çözeceklerini şimdi burada açıklamayacaklarını söyledi.

Bakan Elvan sektöre yardımcı olacak teşvikler konusunda da düşünceleri olduğunu söyledi.

Kalkavan: “Sayın Bakanım çalıştığınız yerden soracağız rahat olun”

İMEAK DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan konuşmak üzere kürsüdeydi.

Geçmiş bayramı kutlayarak konuşmasına başlayan Kalkavan sözlerini şöyle sürdürdü; “Sayın Bakanım, şöyle bir rahat olun, çalışmadığınız yerden soru yöneltmeyeceğiz. Onun için çok rahatlıkla bizi dinleyin. Öncelikle çok zor bir zamanda Bakan oldunuz. Maalesef şu ana kadar henüz iletişimi tam istediğimiz gibi kuramadık. Bunda bizimde payımız vardır. Yaklaşık bir altı aylık süreniz kaldı. Seçimden dolayı bu sürede inşallah daha aktif çalışır, birkaç şeyi beraberce başarırız.”

Kalkavan İstanbul’un çok önemli bir şehir olduğunu, aynı zamanda denizciliğimizin başşehri olduğunu belirtti ve “altyapı sorunları ile alakalı 3 tane ana gurubumuz var, bunlar yolcu taşımacılığı, yakıt ikmalcileri ve sualtı inşaat gurubudur bunların da ağırlıklı olarak yıllardır süren problemleri var” dedi. Bunları devamlı konuşup gündeme taşıdıklarını anlatan Kalkavan şu ana kadar kısmen başarılı olduklarını ancak çözüme ulaşamadıklarını belirtti.

Kalkavan konuşmasını şöyle sürdürdü;

“Singapur’dan sonra en önemli geçişlerden bir tanesiyiz”

“Milyarlarca dolarlık yakıt ikmali yapabiliriz, Singapur’dan sonra en önemli geçişlerden bir tanesiyiz. Ama henüz tankerlere bir bağlama yeri imkânı tanıyamadık. Şimdilik idare ediyoruz, öyle duruyorlar, tabiri caizse… Hem Liman Başkanlığımızın, hem Gümrüğümüzün hem de sizlerin müsaadesi ile bir şekilde devam ediyoruz. Aynı şekilde su altı inşaatı çok önemli bir gurubumuz. Onlarında araçlarının bağlama yeri problemi var. Bunları sizlere iletmek bizlerin görevi. Bir önceki yönetimlerimiz de çok uğraştı. Onların çözümleri de genelde pansuman şeklinde oldu, kalıcı bir çözüm sağlayamadık.”

“20232te 30 milyar doların üzerinde navlun açığı vereceğiz”

“Türkiye deniz taşımacılığı navlun açığı 8,5 milyar dolar civarındadır. 407 milyar dolarlık dış ticaret hacmimiz içinde bu rakamlarla biz bunun sadece %12’sini taşıyoruz. Taşıdığımız %12 de değer olarak %57’si deniz yoluyla taşınıyor. Bu tempoda gidersek 2023’te 30 milyar doların üzerinde bir navlun açığı vereceğiz. Bir çok alanda stratejiler yapıldı çalışmalar yapıldı ancak biz bunu navlun ayağında yapamadık bitiremedik. TÜİK verileri ile konuşuyorum görünen çok ciddi bir açık. Taşımacılığın tonaj olarak %87’si, değer olarak %57’si deniz yoluyla yapılıyor. Bu sektörde uluslararası oyuncu olmaya devam edeceğiz. Sadece bun un az mı çok mu olacağına devlet karar verecek. Devletin politikası, vizyonu, devleti yönetenlerin vizyonu karar verecek. Çünkü bu alan devletlerin yarıştığı bir alan.

“Japonya siparişlere yetişemiyor”

“Avrupa çok önemli teşvikler vermeye hazırlanıyor uzak doğu ile rekabet için, Japonya kriz yıllarında küçülmeye gitti ancak şimdi siparişlere yetişemiyorlar.

“Böyle baktığımızda iyi olan taraf Türk filosu giderek büyüyor. Türk sahipli filo giderek büyüyor. 31 milyonu geçtik ve yukarıya doğru gidiyoruz.   ”

“Gemi yat inşada önemli bir alanımız tabii taşımacılıkta yapılabilecek çok şeyimiz var.”

“Yapacak çok şeyimiz var hep beraber bunları göreceğiz, koster filosu projesi gibi bir sürü projemiz var” diye sözlerine devam eden Kalkavan Gemi Yat İnşa alanına girdiğimizde burada şu an itibari ile tersanelerde 175 sipariş var dedi. Bunların 152’sinin katma değeri yüksek spesifik gemiler olduğunu anlatan Metin Kalkavan tersaneciliğimiz ciddi bir kabuk değiştiriyor, %80’i tamir bakıma döndü dedi.

Tamir bakımın çok büyük katma değer yaratan bir hizmet olduğunu, Dünya’nın bu bölgesinde rakibimiz olmadığını anlatan Metin Kalkavan “bu konuda kapasitemizi, kazancımızı, gemi sayımızı, istihdamımızı artırıyoruz” dedi.

Metin Kalkavan konuşmasının devamında “Sayın bakanımız siz DPT kökenlisiniz ama artık bizim bakanımız oldunuz bize karşı savunma değil, kabinede bizi temsil edip onlara karşı mücadele yapmanızı istiyoruz. Gerçekte Türkiye öyle bir yere geldi ki teşvik yardım değil sadece hedef olan ülkelerde, rekabet ettiğimiz ülkelerde ki şartları istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmasının devamında Çin, Güney Kore, Japonya denizcilik sektörleri hakkında bilgiler veren Kalkavan “Dünya’nın gemi İnşa alanında devlet yardımı almayan tek ülkesiyiz. Böyle baktığımızda Dünya’da hem taşımacılıkta, hem gemi inşada devletler eliyle yapılan ciddi bir haksız rekabetle karşı karşıyayız. Gemi inşa alanında ise siparişte değil de teminat adımında sorun yaşanmaktadır. Bunu kredi garanti fonu ile yaptığımız takdirde bu para değil teminattır ve proje bittiğinde tekrar geriye döner” Dedi.

“Kriz henüz bitmedi”

Kalkavan “Kriz henüz bitmedi Sayın Bakan karşılıklar yönetmeliğinin yenilenmesini talep ediyoruz” diyerek sözlerini sürdürdü, en büyük sorunlarının finansmana, teminata erişim olduğunu anlattı. Marina yatırımları ile ilgili bilgilerde veren Kalkavan konularımız çok fazla denizcilik çok fazla alana yayılmış bir alan kıyılarımız. Marinalarımız, koylarımız, “benden ne istiyorsunuz? diye tek cümlede söyle derseniz “bize inanın, bizle beraber, düşüncede beraber olun başka bir şey istemiyoruz” diyerek konuşmasını tamamladı.

 

Yorumlar (2)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 5 yıl önce
Ne konuştular ki?
ceyhun KPT 5 yıl önce
sayın kalkavan kendı sorusu içinde kendine cevap vermiştir. sordugu soru amerekadan mı soruldu acaba yıllardır bu hukumetın kaymagını yıyor kalkavan nankorluk etmesıne gerek yok tabi elbet 2015 secımlerınden sonra kalkavanın oynadıgı oyunlarda ortaya cıkar
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?