banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Savunma Sanayiinde İkinci Fuar Geliyor

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF) başarı elde eden Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Ankara'da 'Havacılık ve Uzay Fuarı' adı altında ikinci bir fuar düzenlemek için kolları

GÜNCEL 15.11.2011, 11:36
2199
Savunma Sanayiinde İkinci Fuar Geliyor

Savunma sanayiinde ikinci fuar geliyor

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda (IDEF) başarı elde eden Savunma Sanayii Müsteşarlığı, Ankara'da 'Havacılık ve Uzay Fuarı' adı altında ikinci bir fuar düzenlemek için kolları sıvadı.

Havacılık ve Uzay Fuarı'nın, tekli yıllarda düzenlenen IDEF fuarlarından sonra çiftli yıllarda düzenlenmesi planlanıyor. Kıbrıs Barış Harekâtı'nda çıkarma yapacak gemi bulamayan Türkiye, bugün dünya standartlarında savaş gemileri yapabilecek düzeye ulaştı.

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, geçen eylülde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ihtiyaçlarının yüzde 100 yerli imkânlarla sağlanacağını duyurmuştu. Yerli savunma sanayiinin teşkil edilmesinde silah fuarları çok önemli fonksiyona sahip.

SSM, bu sene 10.'su düzenlenen İstanbul'daki IDEF Fuarı'nda başarılı çalışmalara imza attı. Denizcilik faaliyetlerinin de katılması fuara yeni bir boyut kazandırdı. Uluslararası fuarlarda genel olarak başarı, katılımcı firma sayısı ve niteliği çerçevesinde değerlendirildiği gibi özellikle savunma odaklı fuarlarda diğer önemli kriter de fuara katılan hükümet ve askerî delegasyonların sayısı ve niteliği.

İstanbul'da ikinci defa düzenlenen IDEF Fuarı gerek katılımcı ülke ve firma sayısı açısından gerekse resmî delegasyonlardaki üst seviye katılım noktasında önemli bir başarıya ulaştı.

SSM, bu sene deniz unsurlarının gösterimi maksadıyla 5 farklı deniz platformunu ilgili yabancı delegasyon ve basın mensuplarına tanıtma fırsatı buldu.

SSM Müsteşarı Murat Bayar, yeni tip kara­kol botu, MilGem, Sahil Güvenlik arama kurtama gemisi, çeşitli boyuttaki karakol botlarının bu maksatla seyir halinde incelendiğine ve çok olumlu geri dönüşler alındığına dikkat çekiyor.

Türk Hava Kuvvetleri'nin 100. kuru­luş yılı münasebetiyle İzmir'de düzenlenen Türkiye Hava Gösterisi etkinliklerine gerek yabancı kuvvet komutanları, gerekse vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. Vatandaşların ve yabancı delegasyonun ilgisi SSM'yi İstanbul'da kara ve deniz ağırlıklı devam edecek IDEF Fuarı'na paralel, çift haneli yıllarda Ankara'da bir 'havacılık ve uzay fuarı' düzenleme fikrine yöneltti. SSM'nin havacılık ve uzay fuarı ile ilgili fizibilite ve takvim düzenlemek için ön ça­lışmaları başlattığı öğrenildi.

Yorumlar (0)
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü