banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Savaş Sistemi ASELSAN Ve HAVELSAN'dan

MİLGEM Korveti Projesi kapsamında inşa edilecek ikinci geminin Savaş Sistemi Tedariği için ASELSAN ve HAVELSAN tarafından oluşturulan İş Ortaklığı arasında bir anlaşma imzalandı.

GÜNCEL 13.10.2009, 11:42
Savaş Sistemi ASELSAN Ve HAVELSAN'dan

MİLGEM-2'nin savaş sistemi ASELSAN ve HAVELSAN'dan

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından sürdürülen MİLGEM Korveti Projesi kapsamında inşa edilecek ikinci geminin Savaş Sistemi Tedariği için ASELSAN ve HAVELSAN tarafından oluşturulan İş Ortaklığı arasında bir anlaşma imzalandı.

ASELSAN'dan yapılan yazılı açıklamada, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından sürdürülen MİLGEM Korveti Projesi kapsamında inşa edilmekte olan prototip gemiye (MİLGEM 1'inci Gemisi) ait savaş sisteminin tedariki ile ilgili olarak ASELSAN Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş ile HAVELSAN Hava Elektronik Sanayi A.Ş arasında oluşturulan iş ortaklığının Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile 23 Mayıs 2007'de bir sözleşme imzaladığı hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, söz konusu proje kapsamında, MİLGEM 2'nci Gemisi Savaş Sisteminin sözleşme kapsamına dahil edilmesine ilişkin 86 milyon Avro tutarında bir sözleşme değişikliği dün (12 Ekim 2009) imzalandı. MİLGEM 2'nci Gemisi Savaş Sisteminin nihai kabulü 2013 yılı içerisinde gerçekleştirilecek ve ASELSAN'ın iş payı 58,82 milyon avro olacak.

Türk Deniz Kuvvetlerinin 12 adet korvet gemisi inşasını öngördüğü MİLGEM (Milli Gemi) projesinde geminin savaş sistemi; ASELSAN'ın pilot ortak olduğu ve HAVELSAN ile birlikte kurulan MİLGEM İş Ortaklığı tarafından gerçekleştirilecek.

MİLGEM korveti savaş sisteminde yer alan entegre muhabere sistemi, uydu haberleşme sistemi, elektronik harp sistemi, elektro optik sistemler, seyrüsefer sistemleri, radarlar, hava savunma ve silah sistemleri, atış kontrol sistemleri, kendini koruma sistemleri, gemi veri dağıtım sistemi, savaş yönetim sistemi yazılımları ve donanımları, ASELSAN öncülüğündeki ASELSAN-HAVELSAN MİLGEM İş Ortaklığı tarafından sağlanacak ve entegre edilecek.

Açıklamada, geçen yıl 27 Eylül'de denize indirilen 1'inci MİLGEM'de entegrasyon faaliyetlerinin programa uygun devam ettiği, MİLGEM 1 gemisi ile aynı konfigürasyona sahip olan MİLGEM 2 gemisinin savaş sisteminin de ASELSAN ve HAVELSAN iş ortaklığı tarafından gerçekleştirildiği belirtildi.

Projede Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Savunma Sanayi Müsteşarlığı, MİLGEM Proje Ofisi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Araştırma Merkezi Komutanlığı ekipleri ile de müşterek çalışmaların yürütüldüğü kaydedildi.

 

Yorumlar (2)
Sevilay CAN 11 yıl önce
Ilk olarak 1997 yılında çalışmalarına başladığımız MILGEM projesinde bulunmuş olmaktan gurur duyuyorum.Bunu 1997 yılında "Gemi İnşaa sektöründe Büyük Bir Hamle" başlığı altında duyurmuş gurumuzu tüm dünya ile paylaşmıştık. Gecikmeli de olsa gerçekleşmesi bir İLK olarak gurur vericidir.Tüm emeği geçenlerin ellerine, yüreklerine sağlık diyorum ve başarılarımızın devamını diliyorum.guhttp://www.turkishforum.com.tr/tr/content/2008/10/07/gemi-insaa-sektorunde-buyuk-bir-hamle/Sağlıcakla..

Dr.Sevilay CAN

Gemi İnşaa ve Deniz Müh.

Milli İrade 11 yıl önce
Milli bir geminin ve hatta savaş gemisinin üretilmesi sevindirici ve bir o kadarda geç kalınmış bir proje!!!

Türk tarihinde silahını dışardan tedarik edipte savaşan ve başarılı olan kaç tane komutan vardır??? diğer bir deyişle milli irade olgusu kendi ayakları üzerinde durabilme kabiliyetidirde.

" Çanakkale'nin savunması hakkında ders vermek için Goltz paşa Çanakkale'ye gelecektir. Mustafa Kemal bir savunma planı hazırlar ve bunu üstlerine sunar. Kendisine biz ona değil o bize ders verecek sen ne yapmak istiyorsun diye selzenişte bulunulur. Bunun üzerine " Ben bir Türkün kendi vatanının nasıl savunacağını ona ispatlayacağım " diye kızar. Goltz paşa bu husustan haberdar olup planları inceler ve memnuniyetini dile getirir.

Bizde artık kendi silahımızı yapacak kaabiliyete demiyorum!!!! özgürlüğe gelmişsek ne mutlu bize!!!
23°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?