banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Savarona'ya fuhuş baskını

Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda, Muğla'nın Göcek Beldesi'nde demirli bulunan Savarona yatına baskın yapıldı.

GÜNCEL 28.09.2010, 18:47
2712
Savarona'ya fuhuş baskını

Savarona'ya fuhuş baskını     
 
 
Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinin gerçekleştirdiği operasyonda, Muğla'nın Göcek Beldesi'nde demirli bulunan Savarona yatına baskın yapıldı. Savarona Yatı'nı 4-5 günlüğüne kiralayan şebekenin, Rusya ve Ukrayna'dan getirttiği, bazıları 18 yaşından küçük kızları “hatırı sayılır” iş adamlarına fuhuş için pazarladığı belirlendi. Rusya ve Ukrayna uyruklu 10 kadın, fuhuş şebekesinin üyesi olduğu öne sürülen 8 kişi ile bazı tanınmış iş adamları gözaltına alındı.

Yedi ay önce insan kaçakçılığı yaptıkları ileri sürülen kişilerle ilgili takip başlatan Antalya İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, bugün öğle saatlerinde Antalya merkez, Belek Beldesi, İstanbul ve Muğla Göcek'te demirli bulunan Savarona yatına eşzamanlı operasyon yaptı.

Atatürk'ün vefatından sonra Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne devredilen ve 1989 yılında Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına kiralanan Savarona'daki operasyonda bazı kişiler gözaltına alındı.    

Günlüğü 50 bin dolara kiralandığı belirtilen Savarona'da gözaltına alınanlar arasında ABD'de yaşayan, Rusya ve Ukrayna'da işleri bulunan Kazak işadamı Tevfik A.'nın da bulunduğu öğrenildi. Tevfik A. ile birlikte 8 kişi gözaltına alınırken, Rusya ve Ukrayna'daki mankenlik ajanslarına kayıtlı,  bazıları 18 yaşından küçük kızları Türkiye'ye getirerek zengin iş adamlarına yüksek fiyatla pazarladıklarının belirlendi.

Yetkililer, yapılan operasyonla ilgili şunları  kaydetti:


“Bu çok kapsamlı bir faaliyet, geniş çaplı bir operasyon. Yaklaşık 7  aydır takip ettiğimiz faaliyet olarak Belek'te bir otelden başladı, Savarona'ya  kadar uzandı, Savarona'yı kiralamaya kadar uzandı. Yani Savarona'nın adı kiralamayla ilgili... Rusya ve Ukrayna'dan getirilenlerin pazarlanması olayı.  Yaşı küçük çocuklar da var, bu ülkelerden zaman zaman Türkiye'ye gelip giden  kadınlar da var. Ancak henüz operasyon devam ediyor. Başka kişiler de gözaltına alınabilir.”

JANDARMADAN YAZILI AÇIKLAMA

Antalya İl Jandarma Komutanlığı'ndan Savarona yatının da kullanıldığı insan ticareti ve fuhuş operasyona yönelik yapılan yazılı açıklamada, operasyonun 2009 yılı sonlarında Antalya'nın Serik İlçesi'ne bağlı Boğazkent Beldesi'nde bir kişinin yakalanmasıyla başladığı belirtildi.
Bu kişinin Ukrayna ve Rusya'daki mankenlik ajanslarından temin ettiği aralarında 18 yaşından küçüklerin de bulunduğu kızları Antalya'daki turizm belgeli tesislerde maddi durumu iyi olan kişilere yüksek paralar karşılığında pazarladığı bilgisine ulaşıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi:

“Yapılan takip neticesinde şahsın tek başına hareket etmediği, Antalya ilinden 4 kişi, İstanbul ilinden 2 kişinin de organizasyon içerisinde yer aldığı ve bu gruba tespit edilen 1 şahsın finans sağladığı anlaşılmıştır. 28 Eylül 2010 günü belirtilen grubun Savarona isimli yatı kiraladıkları ve yurt dışından getirilen bayanlara fuhuş yaptıracakları tespit edilmiş ve adli mercilerden gerekli kararlar alınarak eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara ve Muğla illerinde operasyon yapılmıştır” derildi.

Açıklamada, eş zamanlı olarak İstanbul, Ankara ve Muğla illerinde yapılan operasyonlarda insan ticaretini organize eden 8 kişinin yakalandığı, insan ticareti mağduru 15 kadın ve kızın tespit edildiği belirtildi.

Operasyon yapılan Savarona yatındakilerden 6'sının yabancı uyruklu işadamı olduğu belirtilen açıklamada, “Şahıslarla birlikte suçta kullanılan belgeler ve elektronik malzemeler ele geçirilmiştir. Operasyonu Antalya İl Jandarma Komutanlığı koordinesinde Muğla İl Jandarma Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Uluslararası Göç Örgütü temsilcileri iştirak etmektedir” denildi.
Açıklamada şüphelilerin soruşturma sonrasında Antalya'daki adli mercilere sevk edilecekleri kaydedildi.

SAVARONA YATI

Amerikalı William Francis Gibbs tarafından tasarlanan Savarona yatı, 1931 yılında 4 milyon dolara inşa edildi. Savarona, yedi yıl boyunca Atlantik Okyanusu ve Akdeniz sularında süzüldükten sonra 1938'de Türk Hükümeti tarafından satın alındı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'e tahsis edildi.


Atatürk yatta kabine toplantıları yaptı, dünya liderlerini ağırladı. Atatürk'ün vefatından sonra Savarona Türkiye Denizcilik İşletmeleri'ne devredildi. 1989 yılında Kahraman Sadıkoğlu tarafından 49 yıllığına satın alındı.

Savanora'ya baskın anı

Savanora'ya baskın anı

Savanora'ya baskın anı

 

 

 

Yorumlar (8)
11 yıl önce
Naapsınlar kardeşim koca yatı çevirmek kolay mı ??
İBRAHİM DOĞAN 11 yıl önce
Müze yapmadılar başka ne işe yarıyacakki
Jale Nur Ece 11 yıl önce
Vatanımızı borçlu olduğumuz Atamız'ın emanetine sahip çıkmak kutsal bir görev olmalıdır ve Savonora müze haline getirilmelidir.
11 yıl önce
bu konuya başlık bulamadım kusura bakmayın.biz ki kocaman tc devleti atasının bir yadigarına sahip çıkamayıpda her ne ad altında olursa olsun beli hizmetlere tahsis maksadıyla 49 yıllığına satmış isek yapacak daha ne kaldıkı.savaronanın bir an önce müze haline dönüştürülüp halkın hizmetine açılması lazım.tabiiki devir sözleşmesi müsaade ediyorsa.birde bunun müze haline getirilmesi için yapılanların bir oyunuda olabilir.çünkü alan işadamının bundan zarar ettiğini zaman zaman tv lerden söylediğini hatırlıyorum.

birde eğer bir fuhuş operasyonu gerçekten varsa kimler olduğunun yasalar çerçevesinde isimleri açıklanmalıdır.

birde ankara atatürk orman çiftliğinin acilen her ne şekilde olursa olsun işgallerden kurtarılması gerektiğini bu vesile ile hatırlatmayı bir borç olarak addediyorum.

ATAMIZA SAYGILARIMLA
ümit şengönül 11 yıl önce
atamızın yadigarı gözümüz gibi bakıp kollamamız gereken SAVARONA nın ne amaçlar için kullanıldığı ortada. sorumlular utanmalılar. SAVARONA ne özel sektörün elinde nede başka bişey olmalılıdır. SAVARONA türkiye cumhuriyeti devletinin sorumluluğunda ve kontrolünde olmalıdır. SAVARONA konusunda herzaman dediğim gibi devlet SAVARONA yı tekeline almalı ve bütçeden SAVARONA için bi pay ayırıp SAVARONAya gerektiği ilgi ve saygıyı göstermelidir. bu işten sorumlu olan herkes utanmalıdır.....
11 yıl önce
HER ZAMANKI GIBI BU YORUM SATIRLARINDA YINE INSANLAR KIBAR VE YALAKALIK USLUBUNDA YAZILARINA DEVAM EDIYOR.YANI KORLER VE SAGIRLAR BU SATIRLARDA BIRBIRLERINI AGIRLIYOR. YAZDAN DA DURAMIYORUM SIVRI YAZIYORUM AMA BURDA YAZANLARIN YUZDE 90 NI YALAKALIK.

GEMIYI KIRALARSAN ADAM ESKORT DA ALIR YANINA, HAYAT KADINIDA ALIR SANA NE ?????? SANA NE ???????

MADEM MANEVI DEGERI VAR O ZAMAN KIRALAMA.

NE YAPACAK YATI KIRALAYAN, HAMSIMI TUZLASIN GEMIDE ???????BURDAN YINE KIBAR OLMAYA CALISAN VATAN SEVER OLMAYA CALISAN, YUZDE YUZ HAKLI GEMICILER, GEMIADAMLARI VS VS.HEPSI SUPER INSANLAR, HEPSI ATASINA ECDADINA SAYGILI, VATAN SEVER..... MILLET KITAP YAZDIGI ICIN CEZA EVINE ATILAN BIR ULKEDE, BIR YATTA BIRKAC ERKEK ILE BIRKAC BAYAN VAR DIYE BU YAYGARAYA NE GEREK VAR.YAT DEVLETTEN CIKMIŞ. BIRILERI ONARMIS DUNYAYIN PARASINI HARCAMIS. BIRILERI KIRALAMIS, ODA GUNLUK KIRALATIYOR. NE VAR BUNDA.BU SITENIN KALITESI ARTIK DUSMEYE BASLADI.INSANLAH YAYINLARSIN SITE YAYINCISI. GERCI SIZDE ARTIK BELIRLI KESINE HIZMET EDIYORSUNUZ YA...
saygın gürbüz 11 yıl önce
zamanında müze yapılmalıydı,kiralayan kişi kıtasagınlığı dışına çıktığı zaman ahlak polisimi koyacaklar o gemiye,yada yurt sahillerinde iken müşterilere bekaret kemeri uygulaması, hersey ticari amaç için kullanılmamalıydı oda bunlardan sadece biri
rıza ötenbülbül 11 yıl önce
bu basit bir iş değil. türk tarih kurumu,türk dil kurmu nasıl yok edilmek istendiyse savarona için de ayni yöntem kullanılıyor.bunu deniz ve ticaret ile açıklayamazsınız.hala bekliyorum turuncu giysileriyle sıkı bir denizci ekibin bir korsanlık yapmasını.yılda kaç siyah mercedes eder ki bu teknenin idamesi.
banner255
2
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü