banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

"Salıpazarı Limanı ÇED Süreci Meşru Değildir"

TMMOB İl koordinasyon Kurulu bir duyuru yayınladı. Duyuruda Salıpazarı Kruvaziyer Limanı ÇED sürecinin meşru olmadığı belirtiliyor

GÜNCEL 18.08.2014, 21:42

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU: SALIPAZARI KRUVAZİYER LİMANI ÇED SÜRECİ MEŞRU DEĞİLDİR‏

 İstanbul‘un tarihi, kültürel ve topografik açıdan evrensel ölçekte değer ve ayrıcalık içeren kıyılarına; kruvaziyer liman bahanesi ile alışveriş otel ve lüks konut vb gibi yoğun kullanışları getiren rant projelerinin "meşrulaştırılması" için Kıyı Kanunumuza ve Anayasa`ya aykırılığı Danıştay‘ca da tescillenmiş olan Kruvaziyer Liman maddesini aplike ederek ülkemizin tüm kıyılarını tehdit altına alanlar; Salıpazarı Tophane liman alanında halkı ve sivil toplum örgütlerini "Çevre Etki Değerlendirme Toplantıları" adı altında sorumluluklarına ortak etmeye çalışıyor.

19 Ağustos 2014 Salı günü 11.00‘de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Başkanlığında Karaköy Yolcu Salonu‘nda yapılmak istenen Çevre Etki Değerlendirme Toplantısını bu ülkenin mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak meşru görmüyor, kabul etmiyoruz!

Söz konusu planlama alanı ve çevresi; tarihi, doğal ve kültürel özellikleri ile bir dünya mirası olan İstanbul`un; tarihi geçmişi, kent içindeki konumu, dokusu, ve barındırdığı çok önemli ve değerli kültürel ve tarihi yapılar ve doğal değerler açısından korunması gerekli son derece önemli bir kent parçasıdır.

Bu değerlerinin yanı sıra ;bölge İstanbul`a deniz yolu ile yaklaşırken; Beşiktaş`tan Karaköy`e kadar, Boğaziçi Mimarisinin ve tarihi İstanbul siluetininin algılandığı çok önemli ve etkili bir çoğrafi ve topoğrafik konuma sahiptir. Nitekim bu özellikleri ile bölge; İstanbul 1 No`lu kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma kurulu tarafından 7.7.1993 gün ve 4720 sayılı karar ile "Kentsel Sit Alanı" olarak ilan edilmiş ve 29.9.1993 ve 4054 sayılı Kurul Kararı ile de koruma amaçlı imar planı yapılıncaya dek geçici yapılaşma koşulları belirtilmiştir.

Bu çok özel koşullara rağmen bölge, Bakanlar Kurulu`nun 15.12.1994 tarihli ve 94 / 6345 sayılı kararı ile ilgili tüm kurum ve kuruluşların bütün itirazlarına ve yapılan uygulama sonuçlarının bu itirazları haklı çıkaran sonuçlarına karşın İstanbul`un bütün doğal, tarihi ve kültürel değerlerini acımasızca tahrip ve yok eden kararların ortaya çıkışına neden olan "Turizmi Teşvik Kanunu`na" göre "Turizm Merkezi" olarak belirlenmiştir.

İstanbul`un; tarihi geçmişi, kent içindeki konumu, dokusu, ve barındırdığı çok önemli ve değerli kültürel ve tarihi yapılar ve doğal değerler açısından korunması gerekli son derece önemli bir kent parçasına bölgenin tarihi ve doğal kimliğini tahrip edecek şekilde bilinen tüm planlama ve şehircilik kurallarına aykırı olarak getirilen fonksiyonlar ve yapılaşma yoğunluğu açısından kabul edilemez koşullar öneren planlar ve ihaleler defalarca iptal edilmesine bu konuda alınan yargı ve kurul kararlarına ve devam eden davalara karşın yapılan projeleri halka tanıtmak ve görüş almak niyetleri 2005 yılından beri sürdürülen usulsüzlükleri meşrulaştırma çabasından başkaca bir anlam taşımamaktadır. Saygılarımızla, kamuoyuna duyurulur.

TMMOB İSTANBUL İL KOORDİNASYON KURULU

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?