banner244

banner242

banner176

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Salih Zeki Çakır, Seçimi Değerlendirdi

Yönetim Kurulu Başkan Adayı olan Salih Zeki Çakır, seçimi kazanarak 3. kez başkan seçilen Metin Kalkavan'ı ve ekibini kutladı.

GÜNCEL 10.05.2013, 16:22
Salih Zeki Çakır, Seçimi Değerlendirdi
Salih Zeki Çakır'ın Seçim Değerlendirmesi

9 Mayıs 2013'te yapılan seçimlerde İMEAK Deniz Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkan Adayı olan Salih Zeki Çakır, seçimi kazanarak 3. kez başkan seçilen Metin Kalkavan'ı ve ekibini kutladı. Taraflar arasındaki yarışın sektörü canlandırdığına ve rekor katılım oranı sağladığına dikkati çeken Çakır, resmi olmayan sonuçlara göre oyların yüzde 45'ini aldıklarını ve bu oranın her iki tarafa da önemli bir mesaj verdiğini söyledi.

Salih Zeki Çakır ve Değişim Grubu'nun açıklaması şöyle:

"9 Mayıs 2013 tarihinde İMEAK Deniz Ticaret Odası'nda, Değişim Grubu olarak, seçim çalışmalarına başladığımız günden beri yaşanacağını öngördüğümüz pek çok olumsuzluğun görüldüğü bir seçim gerçekleşmiştir. Yine de Deniz Ticaret Odası tarihinde böyle bir çekişme ve böyle yüksek bir katılım oranı görülmediği herkesin malumudur ve demokrasi adına olumlu bir gelişmedir. Seçim sonucunda henüz resmi olmayan rakamlara göre ise Değişim Grubu, kullanılan 3860 oyun 1715'ini alarak yüzde 45'lik genel bir oy oranına sahip olmuştur.

Sandık bazında bakıldığında ise iki sandıkta oyların eşit çıkması ve kurayla sonucun belli olması, pek çok sandıkta kazananın 1 veya 2 oy farkla belli olması, ne kadar çekişmeli bir seçim yaşandığının bir göstergesidir.

Türkiye'nin her yerinden işlerini bırakarak sabahın erken saatlerinden itibaren İMEAK Deniz Ticaret Odası'nda oyunu kullanmak için uzun bir yola ve pek çok meşakkate katlanan seçmenlerimiz başta olmak üzere demokrasiye oylarıyla hayat veren tüm Deniz Ticaret Odası seçmenlerine can-ı gönülden teşekkür ederiz.

İki adayın olduğu bir seçimde yüzde 45'e yüzde 55'lik bir sonuç alınması ne kaybedenin yerineceği ne de kazananın övüneceği bir sonuçtur. Bilakis bu sonuçlar hem başa gelenin hem de muhalefette kalanın sorumluluklarını arttırmaktadır. Böyle bir sonuçta kazanandan ve kaybedenden değil, sadece "kazanan bir sektör"den bahsedilmelidir. Umuyoruz ve inanıyoruz ki kazanan hizmette yarış ruhu, sektörün dinamizmi ve daha da önemlisi sektör mensuplarının kendi hür iradeleri ve serbest tercihleri ile kendi kendilerini yönetme olgunluğu ve sektürün alternatif üretme kabiliyetidir.

Tek sesliliğin olduğu, yapıcı eleştirilerin ve muhalefetin bulunmadığı bir yerde, ilerlemeden, dinamizmden, kendini yenileme azminden ve sorumluluk bilincinden söz edilemez. Alternatifsizlik, vurdumduymazlığa ve kayıtsızlığa yol açabilir.

Seçimi kazanan Sayın Metin Kalkavan'a ve ekibine yeni dönemde başarılar diliyor, kendilerinin Türk Denizcilik camiasının birikmiş sorunlarına ve denizci tabanın sıkıntılarına bundan sonra daha duyarlı olacağını temenni ediyoruz.

Bundan sonra, sadece, denizcilik camiasına yakışır bir olgunluk, vakar, ağırbaşlılık, sağduyu, medeniyet ve iyi niyetle, "Sektörü nasıl daha iyi bir noktaya taşıyabiliriz ve içinde bulunduğumuz gemiyi nasıl selametle yüzdürürüz?" diye düşünmemiz gerekir. Aynı gemide olmanın bilinci ve sorumluluk duygusu ile hareket etme olgunluğuna en çok sahip olması gerekenler meslek icabı denizcilerdir.

Değerli Deniz Ticaret Odası üyesi seçmenimiz, sandıkta yarışın her iki tarafına da son derece net bir mesaj vermiştir. Değişim Grubu olarak seçmenin verdiği bu mesajı iyi biçimde tahlil edecek ve Türk Denizcilik camiasına hizmet için çalışmaya devam edeceğiz."

 

Yorumlar (4)
faruk üzüm 8 yıl önce
öncelikle bu seçimin denizcilik camiasına ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. seçim sonucuna baktığımızda oy oranları veya sandık açılımlarında bariz farkın olmaması seçmen mevcut iktidarın dikkkatini çekmiş, muhalif tarafa kredi tanımıştır. bu yüzden iktidar şimdiye kadar olduğu gibi atanmışlarla değil karşısında eleştiriyel tarzda bakacak seçilmişleri görecektir ve meclis daha iyi çalışma yapacaktır. ben özellikle bu yarışta tüm olumsuzluklara rağmen bu başarıyı gösteren sayın Salih Zeki Çakırı tebrik eder, sayın Kalkavan'a da başarılı ve adil bir yönetim dilerim.
Allah selamet versin
Fikri Guzel 8 yıl önce
Yuzde 55 metin kalkavan yuzde 45 salih zeki cakir neticesi metin kalkavan icin hezimettir. Yonetim, meclis uyelikllerini one surerek zafer havasi yaratmaya calisiyor, ancak gercek oyle degil, tum sandiklarda cok kucuk farklarla meclis uyeliklerini kazandilar, bunuda buyuk bir psikolojik baski ile yaptilar, insanlarin oylarina mudahale ettiler, binanin yetersiz olmasi oy atma bolmelerinin yeterince mahrem olmamasi nedeniyle yuzlerce insanlar gercek oylarini atamadi, her sandikta 3-5 kisinin son anda farkli renge gitmesi ile o sandiklarin dolayisi ile secimin kaderi degisti. 109-110, 16-17 sandiklar var, berabere sandiklar var, bu secim adil ve demokrat bir secim olsa uygun bir mekanda yapilsa salih zeki cakir % 60 metin kalkavan % 40 alirdi, tum bu gercekler isiginda, centiz kaptanoglu metin kalkavan halim mete uclusunun insalari tek tek arayip yaptiklari baskiya ragmen aldiklari % 55 oy bu yonetim icin fiyasko ve bir hezimettir. Adil bir yonetim bekleyenlerede bir cift sozum var, hic beklemeyin, orasi yine bu insanlarin coplugu olacak, bir gemisi hatta faal sirketi dahi olmayanlarin ozel islerini yaptigi, masraflarini odanin odedigi bir ciflik olur. Soruyorum sefer kalkavan ingilizcemi bilir herhangi bir yerde konusma sunummu yaparki her sene 1 hafta 10 gun ingiltereye gider out let gezer binlerce poundu oda oder. DTO BUDUR VE BOYLE KALACAKTIR,TAKI GERCEK ADIL DURUST YONETIM GELENE KADAR
Vicdanların Sesi 8 yıl önce
Yüksek katılımlı tarihi bir seçimin ardından yazının başlığında olduğu gibi pisikolojik baskı kazandı.SN. Salih Zeki ÇAKIR bey'in seçim yerinin değiştirilmesi hususundaki kabul edilmeyen itirazının haklılığıda tescillenmiş oldu,sabah saatlerinden itibaren felç olan Karaköy_Kabataş trafiği ve mevcut yönetimin 30 yıllık duayenleri DTO 'nun o daracık girişinde Fiziksel,Görsel ve Seçmenlerin koltuk altlarına aborda olarak sandığa kadar refakatleri neticesinde psikolojik baskı kazandı.Diğer bir konu ise 55/45 gibi çok az oy farkıyla meclis üyeliğindeki adaletsiz sayı...Bu sebeble SN. Metin KALKAVAN ve ekibine oda Alt tabanı ciddi bir mesaj vermiştir.Temennimiz yeni DTO yönetimi belirli bir kesimin değil bütün Oda'nın yönetimi olur,Üyeler sadece Seçim ve Aidat zamanlarında hatırlanmaz.SN. SALİH ZEKİ ÇAKIR BEY'İN başarıları'nın devamını diler,Yeni Yönetimin DENİZCİLİK Sektörümüze hayırlı olmasını temenni ederiz.
Hasan Kaya 8 yıl önce
Sandık sonuçlarına bakıldığında görülecek ki bir çok ''Ağır Abi'' seçimi ya bir kaç oy farkla , yada kurra ile kazandı..
Piyasanın en meşhur Armatör Holdingi , Küçük bir Yatcılık Firmasıyla aynı Sandıkta yarışmış ve seçimi kaybetmiştir..
Bu seçim gösterdiki O Devler Sandıkta Kağıttan Kaplanmışlar ve Değişim Gümbür,Gümbür Geliyor...
12
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102