banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Salih Zeki Çakır: 'Değişim Zamanı Geldi'

Başkan Adayı Salih Zeki Çakır, "Sorunları birikmiş bir sektörün önünü görebilmesi ve büyüyebilmesi mümkün değil" dedi.

GÜNCEL 18.04.2013, 00:58
2648
Salih Zeki Çakır: 'Değişim Zamanı Geldi'

İstanbul ve Marmara, Ege, Akdeniz ve Karadeniz Bölgeleri (İMEAK) Deniz Ticaret Odası Başkan Adayı Salih Zeki Çakır, "Sorunları birikmiş bir sektörün önünü görebilmesi ve büyüyebilmesi mümkün değil" dedi.

Mayıs'ta yapılması planlanan Deniz Ticaret Odası seçimleri öncesinde başkanlığa aday olduğunu açıklayan Çakır, Marmaris'te denizcilerle bir araya geldi.

Yat Limanı'nda demirli "Orca" isimli gezinti gemisinde düzenlenen toplantıda konuşan Çakır, zamanı geldiğinde değişimin kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Genel kurulda başarılı olarak hizmet odaklı bir yönetimle göreve gelmek istediklerini belirten Çakır, sektörün sorunlarını çözmek istediklerini anlattı.

Sorunları çok iyi bildiklerini dile getiren Çakır, "Meslek gruplarının sorunlarını çözmek için çalışma grupları oluşturacağız. Üniversitelerdeki uzman kişilerden destekler alacağız. Çözüme kavuşmayacak hiçbir sorun yok, sadece gayret göstermek gerekiyor. Sorunları birikmiş bir sektörün önünü görebilmesi ve büyüyebilmesi mümkün değil" dedi.

Devletin odalarına aktardığı kaynakların doğru bir şekilde kullanılması ve dağıtılması gerektiğine işaret eden Çakır, mevcut yönetimin bu konuda ihmal ve adaletsizlik içerisinde olduğunu iddia etti.

Meslek gruplarının temsili konusunda da adaletli olunması gerektiğini dile getiren Çakır, oy kullanacak üyelere seslenerek, "Artık seçme şansınız var. Bunu iyi değerlendireceğinize yürekten inanıyorum" diye konuştu.

Aynı toplantıya katılan Marmarisli denizcilerden Nail Balcı ise Deniz Ticaret Odası Marmaris Şubesi Başkanlığı'na aday olduğunu açıkladı.

Seçimlerin 4 Mayıs'ta gerçekleştirileceğini kaydeden Balcı, seçilmesi durumunda etkin, esnek, saydam, hesap verebilen ve katılımcı bir yönetim anlayışını benimseyeceklerini bildirdi.

Yorumlar (2)
ahmet cavit gur 8 yıl önce
ilk defa rekabet ortaminda demokratik bir secim yapilacak.statuko yanlilari ve degisim taraftarlari yarisacak.zabitlik/b rokerlik/tersanecili k/armatorluk yaparak denizciligin her turlu bransinda ter doken salih kaptana basarilar dilerim.kazanirsa dto yeni bir heyecan ve motivasyona kavusur.denizciligim izin ufku genisler.uluslararas i sayginligi artarak devam eder. mevcut yonetim de elbette onemli hizmetler yapmistir.ancak degisim ve caga ayak uydurmak bakimindan yeni kadrolara ihtiyac var.daha buyuk ve hayirli hedefler icin ,salih kaptan ve ekibine turk denizciligi sahip cikacaktir inslh...
Fikret HAKGÜDEN 8 yıl önce
Salih Zeki Bey'i tanıma fırsatım olmadı, ayrıca mevcut yönetimle de hiçbir sorunum olmadı. Ancak, yurtdışı ağırlıklı çalışan ve oldukça geniş yabancı çevresi olan birisi olarak, bana aktarılan bazı bilgileri ve beklentileri de şahsi bir bilgi olarak paylaşmak istiyorum. Öncelikle, yıllardır aynı kişilerin yönetiminde olan IMEAK DTO'nun çağın gereklerine uygun bir yapılanma ve performans artışı gösteremediği üye olduğu ICS üyeleri ve çalışanları tarafından çeşitli sohbetler de yıllardır tarafıma söylendi. Tabii DTO'nun uluslararası çalışmalara olan katkısının düşüklüğü şahsen beni resmi görevde bulunduğum zamanlar da da rahatsız etmiş, ilgili kurumlar vasıtasıyla istediğimiz bilgi ve teknik çalışmalar da DTO tarafından ilgilenilmediği için bu eksikliği gördüm. Yabancı arkadaşlarım bana ilettikleri kadarıyla da Salih Zeki Çakır Bey'den olumlu beklenti içindeler. Gerçekten ülkemizin denizcilik sektöründe gerekli atılımı yapması için, devlet organlarından ziyade sivil toplum örgütlerinin itici güç olmasıyla yeni bir yapılanma ve değişime ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Yıllardır sürekli memur kadrosu gibi bir yönetime karşılık aday olmak konusunda gösterdikleri cesaret ve kararlılık ve inanmışlık için de Salih Zeki Çakır Bey'i takdir ediyor ve başarı temennilerimi sunuyorum. DTO için en hayırlı yönetimin işbaşına gelmesini diliyorum.
20
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü