banner191

banner148

banner179

banner176

Sahile vuran 41 balina öldürüldü

Yeni Zelanda'da sahile vuran onlarca pilot balina, kurtarma çalışmalarının sonuçsuz kalması üzerine, daha fazla acı çekmemeleri için vurularak öldürüldü.

GÜNCEL 02.01.2006, 01:22
Sahile vuran 41 balina öldürüldü

Yeni Zelanda Çevre Koruma Dairesi yetkilileri, balinaların yeniden yüzdürülmesine yönelik çalışmaların, hayvanların kurtarılması için çaba harcayanlar açısından büyük tehlikeler içerdiğini söyledi.

Onlarca balina, South Island'ın kuzeybatı ucundaki Farewell Spit kıyılarında sahile vurdu. İki hafta önce aynı bölgenin yakınlarında sığ sularda sıkışıp kalan 100'den fazla balina kurtarılmıştı.

Ancak şimdiki balinaların öncekilerden daha uzak bir noktada sahile vurdukları bu nedenle kurtarma çalışmalarına katılanlar için boğulma tehlikesinin söz konusu olduğu belirtildi.

Balinalardan sekizi, sahile vurduktan sonra birkaç saat içinde öldü. New Zeland Herald gazetesinin haberine göre, 41 balina ise daha fazla acı çekmemeleri için vurularak öldürüldü.

Gazeteye göre, Çevre Koruma Dairesi Sözcüsü Greg Napp, "Onları kurtarmakta çaresiz kalınca ana kaygımız acılarını hafifletmek oldu" dedi. Bilimadamları, balinaların niçin sahile vurdukları konusunda henüz bilgi sahibi olmadıklarını söylüyor.

Kaynak:BBC

DenizHaber.Com

Yorumlar (0)
banner225
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?