banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Rusya, savaş gemilerindeki görünmezlik teknolojisini geliştiriyor!

Rusya Donanması’nın düşmana ait güdümlü füze ve torpido saldırıları başta olmak üzere elektronik savaş sistemlerince görünmez savaş gemileri geliştirmek için çalışma yürüttüğü açıklandı.

GÜNCEL 20.05.2021, 11:14 20.05.2021, 11:13 Halit Emre İbrahimoğlu
96
Rusya, savaş gemilerindeki görünmezlik teknolojisini geliştiriyor!

Rusya Askeri Sanayii Komisyonu üyesi Vladimir Pospelov, Rusya Donanması'nın görünmez savaş gemileri geliştirmek için çalışma yürüttüğünü söyledi.

Sputnik'e konuşan Pospelov, Rusya Donanması'ndaki gemi inşaat mühendislerinin savaş gemilerini görünmez kılmak için bir dizi malzeme kullanarak çalışmalar yaptığını ve görünmezlik özelliğinin bilhassa güdümlü füzeler ve torpido saldırıları karşısında önemli olduğunu belirtti.

Gemilerin uydu ve hava keşif araçlarıyla tespit edilebildiğini ancak son teknolojik gelişmelerle birlikte yeni gemilerin fiziksel ve elektronik izlerini en aza indirgeme imkanına sahip olduğunu kaydeden Pospelov, önceden üzerinde onlarca anten bulunan gemilerde artık sadece tek bir entegre anten bulunduğunu tüm anten dizilerinin onun içine gizlendiğini vurguladı.

Pospelov, gemilerin izlerini azaltmanın bir diğer yolunun kompozit malzemeler, özel boyalar ve vernikler kullanmak olduğuna dikkat çekerek "Belirli bir frekansta radar dalgalarını absorbe etmek için donanma gemilerine ve savaş uçaklarına bir dizi farklı kaplama uygulanabilir ve bu dalgaların hasımların hava savunma sistemleri tarafından yakalanması etkili bir şekilde önlenebilir" ifadelerini kullandı.

Kaynak: tr.sputniknews.com

Yorumlar (0)
banner255
8
parçalı az bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü