banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

'Ruslar Çılgın Projeye Engel Değil Destek Olur'

Erman Ilıcak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'çılgın proje' Kanal İstanbul'un ve yeni kentlerin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

GÜNCEL 20.05.2011, 09:51
'Ruslar Çılgın Projeye Engel Değil Destek Olur'

Rusya'nın turizm başkenti St. Petersburg'da Crowne Plaza otelinin açılışını gerçekleştiren Rönesans Hol-ding'in Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı 'çılgın proje' Kanal İstanbul'un ve yeni kentlerin kendisini heyecanlandırdığını söyledi.

Türkiye'nin tarih boyunca çılgın işler yaptığını belirten Ilıcak, "Halk olarak en çok yapılması zor olan işleri başarmayı seviyoruz. Ben bu projelere inanıyorum ve İstanbul için büyük açılım sağlayacak." dedi. İstanbul'un bu tür projelere ihtiyacı olduğuna değinen Ilıcak, "Kentin planlı bir şekilde gelişmesine imkan sağlanacak. Boğazlar'da tanker trafiğinin azaltılması ve can güvenliği de çok önemli. Karadeniz kıyısı ve kanal boyunca kurulacak şehirler yeni imkanlar oluşturacak. Ekonomi de büyüyecek." tespitinde bulundu. Rusya'nın yeni kanal projesine Montrö Anlaşması gerekçesiyle karşı çıkabileceği yönündeki iddiaları da cevaplayan Ilıcak, "Rusya açısından projenin kesinlikle sorun oluşturmayacağından eminim. Biz Ruslar için, Ruslar da bizim için her zaman en iyisini ister. Cumhuriyet'in ilk yıllarında, sonra sanayi devrimi sürecinde Rusya'nın katkısı büyük olmuştur. Ruslar açısından Boğaz'ı geçmek artık daha kolay hale gelecek. Sorun çıkarmak değil, Rusya'nın projeye katkı sağlayacağını düşünüyorum." diye konuştu.

Yorumlar (0)
16°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?