banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

"Rus Silahlı Timlerini Gemiye Almayın"

Deniz Ticaret Odası tarafından siküle edilen Denizcilik Müsteşarlığı uyarısında, Aden Körfezinden geçecek olan Türk Bayraklı gemilerde silahlı yabancı tim bulundurulmaması istendi.

GÜNCEL 26.02.2010, 10:26

"Rus Silahlı Timlerini Gemiye Almayın"

Deniz Ticaret Odası tarafından siküle edilen Denizcilik Müsteşarlığı uyarısında, Aden Körfezinden geçecek olan Türk Bayraklı gemilerde silahlı yabancı tim bulundurulmaması istendi.

Sirküler şöyle:

"İlgi yazıda, Rusya Federasyonu tarafından görevlendirilen RFS ADMIRAL CHABANENKO isimli gemi tarafından Aden Körfezi/Somali açıklarında oluşturulan konvoya dâhil olan ilk Türk Bayraklı ticari geminin, bölgede görevli bulunan TCG GÖKOVA fırkateynine;

1-Gönüllülük esasına göre RF konvoyuna dahil olan ticaret gemilerinde RFS ADMIRAL CHABANENKO tarafından 3-5 kişiden oluşan güvenlik timinin görevlendirildiği,
2-Teşkil edilecek konvoya katılmaya istekli olan ticaret gemilerinin güvenlik timini gemiye almalarının zorunlu olduğu,
3-Güvenlik timlerinin hafif silah taşıdıkları ve Uluslararası Tavsiye Edilen Güvenlik Koridoru(IRTC)’nda yapılan geçiş süresinde gemide bulundukları ve geçiş tamamlanınca gemiden ayrıldıkları hususlarını ilettiği belirtilmektedir.
 
Yazıda ayrıca konuyla ilgili olarak; Türk Ticaret Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre Türk Bayrağı taşıyan geminin Türk gemisi olduğu ve geminin Türkiye Cumhuriyeti Ülkesi sayılacağı hususları göz önünde bulundurulduğunda; Türkiye Cumhuriyeti’nde, dolayısıyla Türk Bayraklı herhangi bir ticari gemide yabancı silahlı güç bulundurulması hususunda izin yetkisi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ait olduğu bildirilmektedir. TBMM’den tezkere alınmadan Türk Bayraklı herhangi bir ticari gemide yabancı silahlı güç bulundurulmasının mümkün olmadığı, bu duruma rağmen silahlı gücün herhangi bir ticari gemiye alınmasının, ulusal mevzuat açısından gemi donatanı/kaptanı hakkında cezai işlem gerektireceği de kaydedilmiştir.

Bu itibarla, Aden Körfezi’ndeki Rusya Federasyonuna ait konvoy uygulamalarının yukarıda belirtilen şartlarda devam etmesi veya gemi kaptanlarının ileride benzer uygulamalar ile karşılaşmaları durumunda, yabancı silahlı gücün gemiye çıkışına müsaade edilmemesi, konvoya dâhil olunmaması ve mümkünse başka konvoyların tercih edilmesi gerektiği hususlarında bilgilerinizi ve gereğini arz ve rica ederiz."

Yorumlar (5)
- 11 yıl önce
Gemisinin ve personelinin can güvenliğini saglamaya calısan kaptanlara bizim o bölgede bulunan fırkateylerimiz bu sekilde konvoy olusturuyormu veya buna benzer bir uygulama baslatmayı düsünüyormu.

söz konusu konvoylara sartları uygun olmadıgı veya ilerde yargılanmalarına veya baska türlü yaptırımlarla karsılasması sözkonusu olan kaptana ne gibi yardımlar yapılıyor ?

............. söz konusu bölgede öz konusu bölge de seyreden gemi korsanların eline gecerse personelin can ve mal güven-

liğinin ve fityenin sorumluluğunu kabul ediyormu?

Ege denizinin burnumuzun dibi kabul edersek.Bu bölgedeki sürekli yunan silahlı kuvvetlerinin sınır ihlaline dolayısıyla bu bölgede balıkçılık yapan teknelerin güvenliğini sağlamakta zorluk çeken türkiyenin o bölgede bulunun unsurları TÜRK gemileri için yeterlimi.(www.tsk.gov adresinde kara suları ihlallerini inceleye bilirsiniz)

11 yıl önce
Korunma ihtiyacı karşılanmalıTürk Bayraklı gemilerde yabancı silahlı gücünün bulundurulması yasalarımız açısından mümkün değildir. Ancak bu ihtiyacı TC. karşılamalıdır. Körfezde savaş gemisi bulunduruyoruz. Bu savaş gemileri öncelikli olarak Türk Bayraklı ve Yabancı bayrak olsa bile Türk Armatörüne ait gemileri korumak olmalı. Hem körfezde savaş gemisi bulunduracaksınız hem de geminiz kaçırılacak. Bu durumu hiçbir Türk vatandaşı kabul edilebilir bulmamalıdır. İlgililer, yabancı silahlı gücü gemiye almayın desin ama öncelikli olarak bu ihtiyaç nerden kaynaklanıyor sorusunun cevabını bulup ihtiyacı karşılamalılar. Bu husustaki her ilgili TC’NİN Dünyanın her noktasında vatandaşlarının can ve mal güvenliğini koruma mükellefiyetinde olduğunu, Gemilerin Türk toprağı ( vatanı) statüsünde bulunduğunu gemiyi koruyamamak vatanı koruyamamak anlamında olduğundan hareketle gerekli koruyucu tedbirleri almalılar.

11 yıl önce
bahse konu bölgede silahlı gücümüz olduğu halde yaşanan sorunun cözümüne dair mantıklı ve işlevsel bir çözüm üretmeden var olan çözümleri bence özünde bu tür bir problemi kapsamak ve çözmekle ilgili olmayan bir kanun maddesine dayanarak devreden çıkartmak o bölgede çalışan gemi kaptanlarını ve donatanların işini zorlaştırmaktan başka işe yaramayacaktır.sonuçta uluslararası çözümler reddediliyorsa alternatifi yaratılmalıdır.
ahmet öztürk 11 yıl önce
mani olacağınıza soruna çözüm bulun da türk askeri koyun bölgeden geçerken o zaman, geçen gemiye 2 asker konsa korsan için elbette caydırıcı olur.

ama bizimkiler ne yapıyor, çözüm yok, çözene de mani ol
11 yıl önce
Bölgede görev yapan diğer ülkelerin savaş gemileri(Yaklaşık 10-15 ülke), "zorunlu olarak "benim" görevlendireceğim güvenlik timini gemiye alacaksınız" diretmesinde bulunmazken Rusya'nın böyle bir uygulamaya gitmesi düşündürücü. Belki yalnızca Rus bayraklı gemilerin konvoya dahil olmasını istiyorlardır, kimbilir.
10
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102