banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Rus donanması Fransa'dan gemi alıyor

Rusya donanması, Fransa'dan Mistral sınıfı helikopter taşıyıcı gemileri 2014 Kasım ayı içinde teslim almayı planlıyor.

GÜNCEL 05.10.2013, 00:01
Rus donanması Fransa'dan gemi alıyor
Üst düzey Rus savunma sanayi yetkililerinin yaptığı açıklamada, gemilerin Fransa'nın Saint-Nazaire DCNS tersanesinde inşa edildiğini, 1 Kasım 2014'te Rus donanmasına teslim edilmesinin beklendiğini bildirdi. Gemiler teslim sonrasında bir yıl deniz denemeleri yapılacak.
 
Rusya ve Fransa 2011 yılında imzaladıkları 1,6 milyar dolarlık anlaşma ile iki Fransız yapımı Mistral sınıfı helikopter taşıyıcısı için sözleşme imzalamıştı. 
 
Mistral sınıfı gemi Fransız Donanması da helikopter taşıyıcı olarak bilinen amfibi hücum gemisidir. Gemi 13 adet AMX-56 tank dâhil olmak üzere 70 araç,16 adet NH90 veya Tiger sınıfı helikopter,450 kişilik tam teçhizatlı asker taşıyabilmektedir.
 
Gemi ayrıca 69 yataklı hastane ile doğal afetlerde yardımcı gemi olarak kullanılmaktadır.
 
TÜRKİYE LPD ALMAYI PLANLIYOR 
 
Deniz Kuvvetleri'nin en büyük gemisi olacak Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD) konusunda tekliflerin alındığı hükümeti karar aşamasında olduğu bildiriliyor.
 
NATO operasyonlarında birliklerin intikali ve tahliye operasyonlarında görev alacak LPD, deprem gibi doğal afetlerde de yardım ulaştırılması ve yaralıların tahliyesinde kullanılacak.
 
Alınacak havuzlu çıkarma gemisinin Türk Donanmasının harekât kabiliyetini önemli ölçüde artıracağını vurgulayan uzmanlar, dünyada bu tür gemilerin halen, ABD, İngiltere, Fransa, Hollanda ve Güney Kore gibi ülkelerin donanmalarında bulunduğunu kaydettiler.
Yorumlar (0)
22°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?