banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Rus, Çinli ve İtalyanlar İlgileniyor

Kanal İstanbul projesi için ihale sürecinin önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor.

GÜNCEL 10.12.2014, 09:49
Rus, Çinli ve İtalyanlar İlgileniyor

Kanal İstanbul’un Talipleri Artıyor

Kanal İstanbul projesi için ihale sürecinin önümüzdeki aylarda başlaması bekleniyor.

Karadeniz ve Marmara'nın yapay bir boğazla bağlanacağı proje için Çinli, İtalyan ve Rus firmalarla ön görüşmeler yapıldı Kanal İstanbul’un talipleri artıyor

 İstanbul’un büyük kısmını adaya dönüştürecek Kanal İstanbul Projesi için önümüzdeki aylarda ihale süreci başlayacak. 10 milyar dolara mal olacak projenin fizibilite çalışmaları tamamlandı. Karadeniz ve Marmara’nın yapay bir boğazla bağlanacağı projeyle yerli ve yabancı birçok şirket ilgilenirken, Çinli, İtalyan ve Rus firmalarla ön görüşmeler yapıldı. Geçen yıl Yüksek Planlama Kurulu (YPK) kararı çıkan Kanal İstanbul Projesi’nde geri sayım başlıyor. 2011’de dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan projede fizibilite hazırlıkları tamamlanırken, ihale sürecinin önümüzdeki aylarda başlaması planlanıyor.

10 milyar dolara mal olacak Kanal İstanbul’un 25 metre derinliğinde ve 150 metre genişliğinde olması planlanıyor. 5.5 milyar TL olarak hesaplanan inşaat işleri kapsamında İstanbul Boğazı ile Silivri arasındaki doğu-batı ekseninde, projeyle çakışacak en az 5 otoyolu, karayolu ve demiryolunun deplase edilmesi (başka noktaya taşınması) planlanıyor.

Kanal üzerine en az 8, en çok 11 köprü inşa edilmesi planlanıyor. Toplamda 10 milyar dolara mal olacak proje, parça parça ihale edilecek. Kanal İstanbul, alttan kesik ‘V’ harfi biçiminde inşa edilecek. Alt bölümün genişliği 100 metreye, V harfinin iki ucu arasındaki mesafe 520 metreye kadar ulaşabilecek. Kanalın derinliği 20 metre olacak.

Güzergah yakında açıklanacak

Kanal İstanbul Projesi, güzergahının açıklanacağı tarihten itibaren gayrimenkul piyasasına büyük hareketlilik getirecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak tanımladığı Kanal İstanbul’un güzergahı açıklanmadı fakat projenin yer alacağı tahmin edilen yerlerde arazi fiyatları tavan yaptı. Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy’ün 3 alternatif bölge olarak öne çıktığı projede, bu rotanın seçilmesinin en önemli nedeni, kanal aksında yer alan arazilerin yüzde 80’e yakınının hazineye ait olması. Projenin yerinin şu an tam olarak belli olmadığını belirten yetkililer, “En kısa yol, en uygun yer neresidir araştırıyoruz.

İstanbul Boğazı’na alternatif olacak güzergahı belirleme gayretindeyiz. 1-1,5 ay içinde güzergahı netleştireceğiz” dedi.

‘Rotada orman arazisi yok’

Daha önce Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespit edilen proje arazisinden, Karacaköy, Evcik Barajı’ndan Karadeniz’e bağlanan bölümde istimlak edilecek arazilerin çokluğu nedeniyle vazgeçildi.

Proje, planlamalara göre Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizi’ni birbirine bağlayacak. Bu projeyle kirlenen Küçükçekmece Gölü kanala katılacak, Sazlıdere Barajı ise devre dışı kalacak. Yol üzerinde hiç orman arazisi bulunmaması da güzergahın bir diğer avantajı olarak gösteriliyor.

Rus, Çinli ve İtalyanlar ilgileniyor

Kanal İstanbul ile yerli ve yabancı birçok şirketin yakından ilgilendiği öğrenildi. Panama Kanalı'nı yapan MWH Global ve Çinli birçok şirketin ihaleye ilgi duyduğu ifade edilirken, TAV’ın ortağı CCC ile süreci yakından takip ettiği vurgulandı. Rus ve İtalyan firmalar ile de bazı ön görüşmelerin yapıldığı, hatta İstanbul’daki deniz trafiğine çözüm için büyük bir Rus firmasının kanalın inşasını üstlenebileceğini ilettiği öğrenildi.

Günde 150 gemi geçecek

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘Çılgın Proje’ olarak adlandırdığı Kanal İstanbul büyük ses getirmişti. Kanal İstanbul ile iki yarımada ve bir ada oluşacak. Kanalın inşası sırasında, milyonlarca metreküp hafriyat çıkarılacak. Kazı malzemesi büyük bir liman ve havalimanı yapımında, sönmüş maden ocaklarında ve kanalın kapatılma noktasında kullanılacak. Proje ile boğaz trafiğinin de son bulması hedefleniyor. Kanal İstanbul’dan günde 150-160 geminin geçmesi hedefleniyor.

Yorumlar (2)
ADINIZI YAZIN 5 yıl önce
Attığın taş ürküttüğün kurbağa değcek mi? Evdeki hesap çarşıya uycak mı?
Kpt.Özden Ada 5 yıl önce
Uluslar Arası Hukuk;uzaktan yakından bu deniz hukukuyla ilgilenenler bilirler ki; İSTANBUL BOĞAZINDAN GELİP GEÇECEK GEMİLERE mani olunamaz.Gerekli şartları yerine getiren ticaret gemisi boğazlardan geçer.Acımasız mevcut dünya ekonomik sistem de DOĞA,İNSAN SAĞLIĞI..vs pek önemli değil.Hele kendi ortamından ülkesinden uzaktaysa...UKRAYNA; SEA TERMİNAL yapımına başladı.En kısa sürede tamamlayacaktır.MISI R dahil doğal gaz üretici plantleri olan ülkelerle anlaşma yapma aşamasında.Anlaşmala r 20,25 senelik tanker üzerinden yapılmakta.USA,Avrup a limanlarına girebilecek, emniyet oluşumlarından güncellemelerden yoksun tankerler boğazlarımızı kullanacak.Varın siz düşünün.Hiçbir yaptırım ulus olarak uygularız demeyin,sakın!.Yaptı rımlar TERS ETKİ OLARAK bizim ticaret filomuza geliyor.Bu durumu bilmeyen denizle iştigal eden yok.İSTANBUL kurtuluşu,boğaz deniz seyri seferinin güvenliği, ÇILGIN gibi şimdilik görünen KANAL İSTANBUL'dur.DEN İZ KAZASINDA en tehlikeli görünen, BİRE ALTIYÜZ GENLEŞME ÖZELLİĞİNE, sahip SIVILAŞTIRILMIŞ DOĞAL GAZ TANKERLERİNDEN KURTULUŞ BU PROJEDE.ULUS OLARAK UFKUMUZ AÇIK OLSUN PANAMA KANALI NE ZAMAN YAPILDI!?Bilim ve teknoloji AKIL ÇAĞINI YAKALAMIŞ gidiyor.Yap İşlet Devret işte sermaye.Haydi Hayırlısı.YA ALLAH HADİ BİSBİLLAH..KENNEDİ&# 39;nin dediği gibi;NE YAPTIN ÜLKENE NE İSTİYORSUN ÜLKENDEN.(Eski ilk, BOTAŞ M.EREĞLİSİ LNG SEA TERMİNAL Pilot Kaptan Özden ADA)19°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?