banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Rumlar, ilk doğalgaz işletme anlaşmasını imzaladı

Türkiye ile Rumlar arasında doğalgaz konusunda sondaj çalışmaları krizi devam ederken Rum Yönetimi, 9.3 milyar dolarlık ilk doğalgaz işletme anlaşmasını Shell, Noble ve Delek şirketleri ile imzaladığını açıkladı.

GÜNCEL 09.11.2019, 10:35
247
Rumlar, ilk doğalgaz işletme anlaşmasını imzaladı

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, 9.3 milyar dolar değerindeki ilk doğalgaz anlaşmasını Shell, Noble ve Delek şirketleriyle imzaladığını duyurdu. Türkiye’nin bölgedeki sondaj faaliyetleri nedeniyle yaşanan gerginlik sürerken GKRY, Amerikan, İsrail, İngiliz ve Hollandalı firmalarla ilk doğalgaz anlaşmasının imzalandığını açıkladı. Anlaşmanın 9.3 milyar dolar değerinde olduğu belirtildi. Rum yönetimi Enerji Bakanı Yorgos Lakkotripis, “Noble Enerji, Shell ve Dalek şu anda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi tarafından verilen ilk işletme ruhsatına sahipler” dedi ve ticarete onay verdiklerini duyurdu.

Lakkotripis anlaşmanın gereği konsorsiyumun 2025 yılına kadar doğalgaz çıkarmak zorunda olduğunu belirtti.

Anlaşmaya göre Rumlar, 18 yıllık süre boyunca yılda ortalama 520 milyon dolar gelir elde edecek.

25 yıllık lisans anlaşması, ABD Teksas merkezli Noble şirketi tarafından 2011 yılında Kıbrıs açıklarında ilk keşfedilen Afrodit gaz alanını kapsıyor. Bu alanda 113 milyar metreküpten fazla gaz olduğu tahmin ediliyor.

Anlaşma, 2014 ortasından bu yana hidrokarbon fiyatlarındaki düşüş nedeniyle şirketlerin talep ettiği revizyonların kabine tarafından onaylanmasından sonra imzalandı.

İTALYA VE FRANSA DA İLGİLENİYOR

ExxonMobil ve Qatar Petroleum, geçtiğimiz şubat ayında Kıbrıs açıklarında 140 ile 226 milyar metreküp doğalgaz içerdiği tahmin edilen daha büyük bir alan keşfetmişti. İtalyan ENI şirketi ile Fransız Total de bölgedeki gazla yakından ilgileniyor.

Rumların, yabancı şirketlere adanın güneyinde doğalgaz arama izni vermesi üzerine hareket enerji,e geçen Türkiye bölgeye sondaj gemilerini göndererek karşılık vermişti.

Avrupa Birliği (AB)ise Doğu Akdeniz'deki sondaj çalışmaları nedeniyle Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı almıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yaptırım uygulanması halinde Doğu Akdeniz'de mevcut faaliyetlere ek olarak ilave adımların atılacağı uyarısında bulunmuştu.

DENİZHABER

Yorumlar (0)
29
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü