Rum Denizcilik Sektörüne AB Dopingi

Güney Kıbrıs, bundan böyle, gerek mürettebata yönelik hizmet veren gerek gemilere teknik hizmet sağlayan şirketlere şirket vergisi yerine kapasite vergisi uygulayabilecek.

Rum Denizcilik Sektörüne AB Dopingi

Rum Denizcilik Sektörüne AB Dopingi

Avrupa Komisyonu, Güney Kıbrıs’ın, denizcilik alanında AB’ye yönelik teknik bilgi sağlama rolünü tanıma kararı aldı. Komisyon’un bu kararının Rum Ticari Denizciliği ve AB’nin geleceği açısından belirleyici olacağını bildirildi.  
 
Simerini gazetesi haberi, “Kıbrıs, Avrupa Komisyonu’nun Kararıyla Gemi Hizmet/Yönetim Merkezi – Bu Kararla Merkezi Kıbrıs’ta Bulunan Denizcilik Şirketlerinin Vergilendirilme Olanağı Genişliyor” başlığıyla verdi.  Gazete, Avrupa Komisyonu’nun ilgili kararının vergi rejimini değiştirdiğini yazdı.

Habere göre, Güney Kıbrıs, bundan böyle, gerek mürettebata yönelik hizmet veren gerek gemilere teknik hizmet sağlayan şirketlere şirket vergisi yerine kapasite vergisi uygulayabilecek. Bu kararın, merkezi Güney Kıbrıs’ta bulunan gemi hizmet/yönetim şirketlerinin çokluğundan da dolayı, benzer şirketlerin Güney Kıbrıs’ta yerleşmeleri (merkezlerini oluşturmaları) için bir garanti de vereceği değerlendiriliyor. 

Gazete, Rum tarafı için bir sonraki adımın, revize edilmiş vergilendirme yasasını Komisyon’a sunmak olduğunu, onaylanması halinde bunun; Rum tarafını “Üç temel denizcilik faaliyetinde de en çekici denizcilik metropolü” haline getireceğini kaydetti.

 

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAHİLVARYA
SAHİLVARYA - 10 yıl Önce

...gerek Kıbrıs ın gelecek ve istikbale yönelik bir takım arayış içerisinde olması gerekse Birleşmiş Milletlerin çalışma şekline gerekse KKTC birtakım işlevler gerekse Nato nun bölgedeki durumu....Peki bu durumlar karşısında ki siyah mı beyaz mı bu kadar basitmiş gibi bir çırpıda geçiştirmelerimiz....Bölgesel sorunların fevkalde farkında olan ülkemin bu konularda zoraki bir takım yardımlar olmasada işleve yönelik insani işlevler illaki gözlenecektir...Burada yapılmak istenen ulusların ve ulus olma vasfı içerisinde olan ülkelerin işlevi degil insani bir takım işlevlerin yerine getirlmesi işlemidir..Nasıl ki....Şöyleki biz vizyonumuz ve yüklenmiş oldugumuz işlev açısından ugrunda şehit verdiğimiz...halen millyonlarca evde asılı Kıbrıs anısı işlevi halen bir takım geçmişte olmamış gibi evlerimizi süsleyen tablolarımız ....sizler ne kadar unutsanız da bu millet ve ugruna seve seve canını veren ulus evlatları bu acıları bir daha yaşamamak için halen taze ve daha da bilinçlidir...Bu düşünçelerle sayın Cumhurbaşkanımız RAUF DENKTAŞIN bu düşüncelerle sonuna kadar yanında dır bu millet...Bu tablolardan halen bizde çok.anılar anılar..Bu aileler bu tabloyu halen evlerinin bir köşesinde tutacaklardır...

ömür şahinoğlu
ömür şahinoğlu - 10 yıl Önce

harita olarak kullandığınız uydu görüntüsü sadece GKRY'yi değil aynı zamanda KKTC'yi de göstermektedir. Bir Türk olarak sizin GKRY yi tanımlamak için bu haritayı kullanmamanızı tavsiye ederim. Saygılarımla,

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176