banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Romanya TV'sinden TÜRKKAPDER'e Ziyaret

M/V Abdullah Gemisi ile ilgili bir belgesel çekmek üzere Türkiye'ye gelen Romen TVR1 Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKAPDER)'ni merkezinde ziyaret etti.

GÜNCEL 06.12.2013, 11:58
2217
Romanya TV'sinden TÜRKKAPDER'e Ziyaret

Romen Ulusal Kanalı TVR1 TÜRKAPDER'i Ziyaret Etti

Bundan 50 yıl önce Arnavutluk'tan hareket ederek Romanya'ya doğru yola çıkan ve Romanya'da Ülker Fırtınası'na yakalanarak zor durumda kalan M/V Abdullah Gemisi ile ilgili bir belgesel çekmek üzere Türkiye'ye gelen Romen Ulusal Kanalı TVR1 Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneği (TÜRKAPDER)'ni merkezinde ziyaret etti.

M/V Abdullah Gemisinin o günkü kaptanı, aynı zamanda TÜRKAPDER üyesi Şükrü Çetiner ve geminin bugün hayatta olmayan armatörü Abdullah Özmelek'in oğlu Remzi Özmelek ile görüşen kanal temsilcileri, 29 Kasım 1963 tarihinde meydana gelen kurtarma olayının izini sürdü. Kanal temsilcileri Kaptan Çetiner ile bir arada olay görüntülerini izlediler ve ardından kendisinin duygu ve düşüncelerini öğrenmek istediler. O günlere geri dönen Kaptan Çetiner duygusal anlar yaşadı ve o gün hissettiği çaresizliği kanal temsilcileriyle paylaştı. Daha sonra Remzi Özmelek ile görüşen TVR1 yetkilileri olayın ayrıntılarını bir kez de kendisinden dinlediler. Özmelek o günün koşullarında öncelikle Rusya'dan yardım istediklerini ancak olumsuz yanıt aldıklarını, daha sonra Türkiye'den yardım talep ettiklerinde ise yetişmelerinin mümkün olmadığı cevabını aldıklarını anlatarak son olarak Romanya'dan destek talep ettiklerini ifade etti. Özmelek talep üzerine TAROM (Romanya Ulusal Uçuş Şirketi)'un derhal devreye girerek, helikopter yardımıyla 22 kişilik mürettebatı, yara almadan kurtardığını belirtti. Olay sırasında Romanya'nın göstermiş olduğu hassasiyet dolayısıyla şükranlarını dile getiren Özmelek, TVR1 temsilcilerine de ilgilerinden ötürü teşekkür etti.

Kanal yetkilileri son olarak TÜRKAPDER Yönetim Kurulu Başkanı Kapt. Cengiz Karabüber'e ve İkinci Başkan Kapt. Birol Bayrakdar'a mikrofon uzattılar. TÜRKAPDER yöneticileri de olay sırasında Romanya'nın göstermiş olduğu hassasiyeti överek, teşekkürlerini sundular ve en kısa sürede Romanya'ya giderek ilgili kurum ve şahıslara teşekkürlerini bizzat ifade etmek istediklerini kaydettiler.

Yorumlar (1)
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Mobil Oil'de deniz satış mümessili olarak çalıştığım yıllarda Abdullah gemisine makine yağı satardım. O zamanın en güzel gemilerinden biriydi. Sanırım Kaptan Oktay Sönmez'in "Gemiler ufkun arkasında kayboldular" adlın kitabında Abdullah gemsisinin havuzda çekilmiş güzel bir resmi vardır. Allah selamet versin.

www.refi kakdogan.com
18
açık
Günün Karikatürü Tümü