banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Refik Hoca: 'Kalkavan söylese de öğrensek'

Metin Kalkavan'ın Meclis Toplantısında Piri Reis üniversitesine yapılan yardımlarla ilgili söyediği 'Öbür dünyalığımı yapıyorum' şeklindeki sözlerine, Refik Hocadan cevap var..

GÜNCEL 02.09.2013, 12:23
Refik Hoca: 'Kalkavan söylese de öğrensek'

Refik Hoca: 'Kalkavan söylese de öğrensek'

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'ın Ağustos ayı Meclis Toplantısında Piri Reis üniversitesine yapılan yardımlarla ilgili söyediği 'Öbür dünyalığımı yapıyorum' şeklindeki sözlerine, Duayen Kaptan Refik Akdoğan'dan cevap geldi.

DenizHaber.Com sitesindeki konuyla ilgili habere yorum bırakan Refik Hoca; 'Kalkavan öbür dünyada ne söyleyeceğini açıklasa da öğrensek' dedi. 

Müh. kaptan Refik Akdoğan'ın yorumu şöyle:

'Öbür dünyanın nasıl kazanılacağını Büyük Allah Muhteşem Kur'an'da buyurmu ştur. İMEAK DTO'nun kuruluş yasasında sivil denizcilik okullarına nasıl yardım edileceği yazılıdr. Yüze yakın sivil denizcilik okuullarına nasıl yerdım edilmiştir bir türlü öğrenemiyoruz. Varsa yoksa Piri Reis Denizcilik okulu olunca burada olmazsa öbür dünyada sorulunca Sayın Kalkavan ne cevap verecekse burada söylese de öğrenmsek. Hak yeyince hesap vermek kolay olmaz. Sivil denizcilik okulları eksikler içinde kıvranınca mezunları da kaliteli olmayınca vebali yalnız Metin Kalkavan Beye ait olmaz yönetimde olanlarda da olur. Allah yardımcıları olsun.'

 Kalkavan ne demişti?

Kalkavan, DTO Ağustos ayı Meclis Toplantısında Piri Reis Üniversitesine DTO tarafından yapılan yardımlarla ilgili şunları söylemişti:

"Bu üniversite on bin dolarla başladı 100 bine çıktı . 250 ye doğru gidecek. Kaynağını bulmadığımız şeyi genelde yapmıyoruz. Burs veriyoruz öğrencilere. Üniversiteye para vermiyoruz. Burslar sayesinde sistemi çalıştırıyoruz. Sizi bilmem ama ben öbür dünyalığımı yapıyorum bu projeyle. Ama hedefimiz  şu ki o kadar kaliteli öğrenciler yetiştireceğiz ki bunu talep edenler tarafından burs olarak ödenmesi. Harward modeline doğru bir gidiş amacımız."

Yorumlar (6)
haskız 7 yıl önce
SİZİ TEBRİK EDİYORUM REFİK AĞABEY ALLAH SİZE SAĞLIKLA UZUN ÖMÜR VERSİN....DOĞRU SÖZE NE DENİR?
Ayşe Demirkol 7 yıl önce
O veya bu üniversite gururumuz olacak diğeri kötü olacak veya otel yapılacak gibi tabirler aslında hala denizcilikte ne kadar bağnaz ve geri düşüncelerle ilerleyemediğimizin kanıtıdır. Deniz Ticaret Odamız da sağolsun piyasada varolan ayrılığı bütünleştirmek yerine daha da fazla körüklüyor. Denizciliğimizi bu şekilde ne yazık ki geliştiremeyiz. Özellikle öğrencileri ayrıma ve ikileme düşürerek hiç geliştiremezsiniz! Şu an eğitim vermekte olan tüm fakülte, yüksekokul ve liseler bizim için çok değerlidir, çünkü "Denizcilik" bizim için çok değerlidir. Amaç kaliteli zabitler yetiştirmekse varolan kalitenin üzerine katmak, okulları geliştirmek, destek ve teşvik vermek yerine amacınız tekel oluşturmaktır. YDO'muzun zamanında kardeşlik vasıtasıyla kendiliğinden oluşturduğu tekel fazlasıyla göze battı çünkü bu merciiler tarafından. Zaman tekel zamanı değil, geçmişin acısını da çıkarma zamanı değil, teknoloji, iletişim ve gelişim zamanıdır. Türk Denizciliği'nin hala yerinde saymasının sebebi budur! Hala MLC 2006'ya bile taraf olamamamızın sebebi budur! Bazı çözümler "içte" başlar.. İyi dileklerimle. Saygılar.
murat birecik 7 yıl önce
ayrıca; bu yorumu haberleştiren, denizhaber.com editöryasına teşekkür ederim.
DTO İZMİR ŞUBESİ ÜYELERİ 7 yıl önce
Güzel İZMİR'imizden gönderdiğimiz katkıların eğitimde kullanılması, odamızın 25 senedir sizlere bağlılığı bizleri mutlu ediyor.
Daha nice senelerimize.
Önümü zdeki seçime kadar BAŞARILAR DİLERİZ.
Ali Engin Uzuner 7 yıl önce
Arkadaşlar, bazı konularda artık istediğiniz gibi at oynatamıyorsunuz diye huysuzlanmanızı anlıyoruz ve keyifle seyrediyoruz. İnşallah sizin oranın (anlayan anladı) kapatılıp deniz manzaralı otel olarak özelleştirildiği günü görmekte nasib olur. DTO'yu ve icraatlarını ve özellikle statükoculara karşı sürdürdüğü mücadeleyi canı gönülden destekliyoruz. Piri Reis Üniversitesi Türk Denizciliğinin gururu olacaktır. Zaman yenilik zamanı, küflenmiş eskileri kapatıp modern kurumlara emek ve para harcamak zamanıdır.
T.C.Müh. Kaptan Refik Akdoğan 7 yıl önce
Tatilimi geçirdiğim memleketim Ordu'da, Ordu Üniversitesi rektörüne şu soruyu sordum. "Fatsa'da açmış olduğunuz Deniz Bilimleri Fakültesinde bulunan güverte ve makine bölümleri için meslek öğretmeni bulabiliyor musunuz?" Rektör,bulamıyoruz yerine "çok zor,'dedi. Ben de "emekli denizciler ders vermeye gelseler onlara yatacak yer ve yemek verebilir misiniz," diye sordum. Dikkat edilirse maaş sormadım. Rektör, "veremeyiz," dedi. "Denizci öğretmenlere ne kadar maaş verebiliyorsunuz" dedim. "1800 lira,bu paraya da kimse gelmiyor" dedi. "İşte dedim İMEAK DTO'ya müracacat edin size öğretmen gödersin," dedim. Rektör, "İMEAK DTO nedir," dedi. Anlattım, rektör not aldı. İşte yalnız Ordu Üniversitesi değil tüm sivil denizcilik okullarının başta öğretim görevlileri olmak üzere labaratuvar, eğitim araç ve gereçlerine yardım edeceği yerde İMEAK DTO olanaklarını yalnız Piri Reis Ünivertsitesine aktarması(bir hesap kitap verilmediği için böyle yazıyoruz belki de haksızlık ediyoruz bilgi kirliliğinden dolayı) adil bir davranış değildir. Hesap verseler de biz de özür dilesek. Unutulmamalıdır ki İMEAK DTO'nun gemilerden tahsil ettiği para milletindir ve yasalara uygun şekilde harcanması gerekir. Bir gün birisi hesap sorarsa... Allah'a emanet olun. www.refikakdogan.com
12°
parçalı bulutlu
banner102