banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Refik Akdoğan'dan Metin Kalkavan'a Eleştiri!

Müh. Akdoğan, Kalkavan'ın Türk Bayrağı çeken Türk Armatör sayısının arttırılması üzerine bir planı ve talebi olmamasını eleştirdi.

GÜNCEL 13.10.2014, 14:56
Refik Akdoğan'dan Metin Kalkavan'a Eleştiri!

 

DTO Yönetim Kurulu Başkanı Metin Kalkavan'ın; geçtiğimiz hafta Perşembe günü Bakan Lütfi Elvan'ın da katıldığı meclis toplantısında dile getirdiği sektör taleplerine, duayen kaptan Refik Akdoğan'dan eleştiri geldi.

Akdoğan, İthatal ve İhracat mallarımızda navlun açığı verilmemesini talep eden Kalkavan'ın Türk Bayrağı çeken Türk Armatör sayısının arttırılması üzerine bir planı ve talebi olmamasını eleştirdi. 

Müh. Kapt. Refik Akdoğan; "Sayın Kalkavan Türk sahipli ticaret gemilerinin 31 milyon dwt olduğunu söylerken navlun açığı vermemek için Türk bayraklı gemilerin 9,5 milyon dwt olduğunu söylemiyor ve yabancı bayraklı Türk sahipli gemilerin Türk bayrağı çekmeleri için bakanlığın ne gibi teşvikler getireceğini sormuyor. Sayın Kalkavan Türk sahipli yabancı bayrak çeken Türk armatörlerinin hallerinden memnun olduğunu Türk bayrağını çekmek için teşvik beklemediklerini söylemiyorsa yapacak bir şey yok demektir. Deniz ticaretimizin sorunları olarak yakıt ikmalini, su altı inşaatını, yat inşaatını gösteriyor. Eğitimden, öğretmen açığından, okul gemisi sorunlarından hiç bahsetmiyor. Her şey sanki güllük gülistanlıkmış bir hava estiriyor. Sayın bakana çalıştığımız yerden soracağım derken bakan beyi üzmek istemediğini belirtmeden edemiyor." şeklinde görüşlerini belirtti. 

Metin Kalkavan ne demişti?

Söz konusu Meclis Topalntısında Metin Kalkavan, navlun açığı ile ilgili şunları söylemişti:

“Türkiye deniz taşımacılığı navlun açığı 8,5 milyar dolar civarındadır. 407 milyar dolarlık dış ticaret hacmimiz içinde bu rakamlarla biz bunun sadece %12’sini taşıyoruz. Taşıdığımız %12 de değer olarak %57’si deniz yoluyla taşınıyor. Bu tempoda gidersek 2023’te 30 milyar doların üzerinde bir navlun açığı vereceğiz. Bir çok alanda stratejiler yapıldı çalışmalar yapıldı ancak biz bunu navlun ayağında yapamadık bitiremedik. TÜİK verileri ile konuşuyorum görünen çok ciddi bir açık. Taşımacılığın tonaj olarak %87’si, değer olarak %57’si deniz yoluyla yapılıyor. Bu sektörde uluslararası oyuncu olmaya devam edeceğiz. Sadece bun un az mı çok mu olacağına devlet karar verecek. Devletin politikası, vizyonu, devleti yönetenlerin vizyonu karar verecek. Çünkü bu alan devletlerin yarıştığı bir alan."

 

Yorumlar (11)
HAMDİ TEMİZ 6 yıl önce
Sn Akdoğan çok doğru bir şey söylemiş.Gemileri Türk bayrak yapında çalışanların emekli olma şansı ve sosyal güvenceleri olsun.
ahmet cavit gur 6 yıl önce
üzerinde kitap yazılabilir bir konu.ticarette duygusallık olmamakla beraber tek başına *türk bayrağını dalgalandırmak* şerefi bile yeterlidir.refik abi yerden göğe kadar haklıdır...her şeyi paraya bağlamak da artık bir yere kadar.
mesut kptn. 6 yıl önce
Refik abinin söylediklerine tamamen katılıyorum, hani eğitim nerede!

U.gemici 6 yıl önce
Refik kpt.lütfen tc bayrağı çekmenin ülkeye getireceği avantajları belirtsin ve tc bayrağı çekmek için negibi teşvikler düşündüğünü kamuoyuna açıklasın veya bukonuyu birdaha açmasın.
U.gemici 6 yıl önce
TC bayraklı gemi operasyonu yapmak kabotaj haricinde ,zarar ve riskleri beraberinden getireceğinden donkişotluktan başka birşey değildir.gümrük,mali ye,mali müşavir,liman başka.lıkları,bakanl ık v.s gibi kurumlar yabancı bayrağı teşvik ettiğinden dolayı gemisine yabancı bayrak çeken armatörler mali kayıpların yanından hukuki sorunlarla SSK cezalarıyla boğulmak zorunda kalacaklardır.sayın Akdoğan hayatında yuzbınlerce tl cezai ödemediği için atıp tutmaktadır.bır gemının tc bayraklı olmasının ülkeye hiçbır faydası yoktur,önemli olan navlunun ülkemize gelmelidir.
ADINIZI YAZIN 6 yıl önce
ssk yi duzenli odeyen kurallara uyan firmaya neden ceza kesilsin. Turk bayragina karsi olan arkadaslar maden turk bayrakli gemiletde bu kadar sokinti mevcut neden bazi firmalar hala inadina turk bsyragi cekiyor. sorunlar kenara atildikca duzelmez.
DENİZCİ 6 yıl önce
Bakın bir kere denizcilikle uğraşan insanlara, temelinden bakın tüm meslek gruplara, hepsi yabancılaştırıldı, adı TÜRK fakat arkasındaki kapitalist para babaları hepsi yabancı, nasılmı ? TÜRK Şirketine ortak oluyor sonunda sermaye arttırımla şirketin % 80 sahibi oluyor.Bakın bakalım, tüm bankalara sahipleri kimler "T.C. Merkez Bankası, T.C. Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıf Bank ve İş Bankası" bankalar dışında ? Her şeyimizi finas eden kimler ?.Hala kendine gelemeyen millet olarak nerede olduğumuzu anlayamadık mı. Neden bahsediyoruzki.?
T.C.Müh.Kaptan Refik Akdoğan 6 yıl önce
Sayın yorumcuların,yukarda ki Sayın Metin Kalkavan Bey ne demişti başlığı altında yazıyı bir kere daha okumalrını rica ediyorum. Elbette armatör gemisine istediği bayraşı çekebilir. İlerde navlun açığının çok büyük rakamlara ulaşacağını belirtiyor sayın Kalkavan. Bir de işte biz eskilerde Türk bayrağı çeken gemiler bizde bambaşka vatan duyguları uyandırırdı. 195O lerde Kontinant limanlarınd bazen Türk bayraklı gemiler ayni limanda buluşunca bayram ederdik. Elbette Türk bayraklı gemierde çalışınca sosyal güvenliğimiz daha iyi oluyor. Türk bayrağı dalgalanmdıran bir gemi görünce hangi Türk heyecanlamaz? İlerde bir Türk armatörü yaşlanınca yabancı bayrak altında çok para kazandığına mı sevinecek, yoksa yabancı bayrağa hizmet ettiği için içi kan mı ağlayacak? Bu dünyada herşey para değil. Bir de işin İslami yanı var ki Allah korusun! Armatörlerin TÜRK BAYRAĞI ÇEKMELERİ TAMAMIYLA HÜKÜMETİN GETİRECEĞİ TEŞVİKLERE BAĞLIDIR.Allah selamet versin www.refikakdogan.com
Usta gemici 6 yıl önce
Gemiye Türk bayrağı çekmenin artı ve eksilerini armatör değerlendirir ve karar ona aittir.kaptan veya personel anlamadığı konularda yorum yapabilir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
13°
hafif yağmur
banner102