banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Putin:"Fransa'ya gemi siparişi verebiliriz"

Rusya Devlet Başkanı Putin, genel olarak işbirliğimizi arttırmaya hazırız...

GÜNCEL 06.06.2014, 11:50
2190
Putin:

Putin, kaleyi içten fethedecek: Fransa'ya gemi siparişi verebiliriz

Rusya Devlet Başkanı Putin, "Fransa'yla savunma alanında işbirliği fırsatı yakalayamamıştık. Genel olarak işbirliğimizi arttırmaya hazırız ve eğer Fransa da arzu ederse yeni savaş gemileri siparişi verebiliriz" açıklamasında bulundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa'yla Mistral sınıfı helikopter taşıyıcı savaş gemilerinin teslimatını gerçekleştirdiği takdirde savunma alanında işbirliğini arttırmaya hazır olduklarını açıkladı. Fransız TF1 televizyonuna konuşan Putin, "Fransa'yla savunma alanında işbirliği fırsatı yakalayamamıştık. Genel olarak işbirliğimizi arttırmaya hazırız ve eğer Fransa da arzu ederse yeni siparişler verebiliriz" dedi.

Fransa'nın Mistral savaş gemilerini satmama kararı alabileceğini belirten Putin, bu durumda Rusya'ya geri ödeme yapılması gerektiğini hatırlattı. Putin, Fransa'nın vazgeçmesi durumunda iki ülke arasındaki askeri ve teknik işbirliğinin geleceğine olumlu katkı sağlamayacağını söyledi.

-"Amerikalılar yalan söylüyor"

Putin, ABD'nin Ukrayna'da Rus askerlerinin bulunduğu iddiasına ilişkin bir soruya, "Yalan söylüyorlar. Orada askeri personelimiz yok ve hiçbir zaman da olmadı. Beyanda bulunmakla gerçek kanıtlara sahip olmak arasında büyük bir fark var. Amerikalılar kanıtları varsa yalnızca bunları sunmak durumundalar" yanıtını verdi. Rusya'nın Ukrayna'da olup bitenlerdeki rolü nedeniyle çeşitli yaptırım kararları alan ABD ve Avrupa Birliği, Fransız yönetimine satışla ilgili tepki göstermişti. Tepki üzerine Fransız basınına konuşan bir hükümet yetkilisi, satışla ilgili olarak Fransa'nın taahhütlerini yerine getireceğini söylemişti. Rusya'nın 2011'de Fransa'dan sipariş ettiği Mistral tipi iki savaş gemisi, 1,2 milyar avroluk maliyetiyle NATO'nun Rusya'ya yapmış olduğu en büyük silah satışı olarak biliniyor.

Gemilerin ilkinin bu yıl sonuna kadar Rus donanmasına teslim edilmesi bekleniyor.

Yorumlar (0)
22
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 27 Haziran 2022
İmsak 03:26
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:39
Günün Karikatürü Tümü