banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Proje Gecikti, Bakan Yıldırım Uyardı

Bakan Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul İzmir Otoyolu projesinde geç kalan Özaltın-Makyol-AstaldiYüksel-Göçay Ortak Girişim Grubu'nu uyardı.

GÜNCEL 14.12.2012, 10:26
Proje Gecikti, Bakan Yıldırım Uyardı

İzmir Otoyolu projesi gecikti, Bakan Yıldırım patronları uyardı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul İzmir Otoyolu projesinde geç kalan Nurol liderliğindeki Özaltın-Makyol-Astaldi-Yüksel-Göçay Ortak Girişim Grubu'na ‘hız' uyarısında bulundu.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nün 2009 yılında Yap-İşlet-Devret (YİD) yöntemiyle gerçekleştirdiği İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyolu projesi ihalesini, 22 yıl 4 ay yapım ve işletme süresiyle Nurol İnşaat-Özaltın İnşaat-Makyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Ortak Girişim Grubu kazanmıştı.

Grup kredi bulmakta zorlanınca, projenin hizmete verilmesi için öngörülen takvim de ciddi biçimde aksadı. Bakan Yıldırım, bu gecikme üzerine Nurol'un ‘patron' düzeyinde temsilcileriyle geçen hafta bir araya geldi. Yıldırım, projedeki gecikmelere dikkat çekerek, "Hızlanın" uyarısını yaptı.

KREDİ İÇİN GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Ulaştırma Bakanlığı'ndan güvenilir kaynaklar, Nurol İnşaat-Özaltın İnşaatMakyol İnşaat-Astaldi İnşaat-Yüksel İnşaat-Göçay İnşaat Ortak Girişim Grubu'nun özkaynakla işe koyulduğunu belirterek, "Proje tutarının yüzde 20'si kadar özkaynak söz konusu. Özkaynaktan harcama yaparken de yavaş davranıldı" dedi.

Kaynaklar, söz konusu ortak girişim grubunun proje için bugüne değin özkaynaktan 500 milyon dolar düzeyinde harcama yaptığını ifade ederek, "Ortaklık, projeyi ne kadar geç hizmete alırsa, o kadar aleyhinedir. Bu nedenle hızla projeyi tamamlamaları kendileri için de son derece önemli" diye konuştu.

Kaynaklar, projede fiziki olarak herhangi bir çalışmanın söz konusu olup olmadığı sorusunu, "Evet, çalışmalar başladı. Bazı bölgelerde tüneller kazıldı" sözleriyle yanıtladı. 2009 yılında ihale edilen İzmit Körfez Geçişi ve İstanbul-İzmir Otoyolu ihalesinde ‘gecikmeyi' gören Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ihaleyi alan konsorsiyum grubunu ‘patron' düzeyinde uyardı ve "Geç kalıyorsunuz, artık hızlanın" talimatı verdi

2015'TE BİTMESİ HEDEFLENİYORDU

İstanbul-İzmir Otoyolu ve İzmit Körfez Geçişi projesinde ihaleyi kazanan Nurol, Özaltın, Makyol, Astaldi, Yüksel ve Göçay konsorsiyumu sözleşmeyi 27 Eylül 2010'da imzaladı.

Projenin temeli, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla 28 Ekim 2010'da atıldı. Ortak girişimin inşaatı 5.5 yılda bitirmesi ve projenin 2015 yılında hizmete alınması hedefleniyordu. Ciddi biçimde geciken ortaklık, şimdiden işletme süresinden en az 1-1.5 yıl kadar içeri girdi.

Yorumlar (0)
20°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?