banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Prof. Necmettin Akten Hayatını Kaybetti

Necmettin Hocanın cenazesi 02.07.2012 Pazartesi ikindi namazina muteakip Moda Camiinden kaldırılacak.

GÜNCEL 30.06.2012, 01:25
2977
Prof. Necmettin Akten Hayatını Kaybetti

Türkiye'nin ilk 'Profesör' ünvanlı kaptanı Necmettin Akten, safra kesesi rahatsızlığı nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Çapa Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alınan Kapt. Necmettin Akten bu gece yaşamını yitirdiğini üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

DenizHaber ailesi olarak Necmettin Hocaya Allah'tan rahmet, ailesine, yakınlarına ve tüm denizcilik camiasına başsağlığı dileriz.

Necmettin Hocanın cenazesi 02.07.2012 Pazartesi ikindi namazina muteakip Moda Camiinden kaldırılacak.

Prof. Dr. Necmettin Akten'in özgeçmişi

Prof. Dr. Necmettin Akten 1942 Yılında İzmit’te doğdu. İlk ve orta öğrenimini İzmit’te tamamladı. Daha sonra Yüksek Denizcilik Okulu’nun Güverte Bölümünü 1965 yılında bitirdi. Türk ve yabancı bayraklı ticaret gemilerinde zabitlik, 2.kaptanlık ve kaptanlık yaptı.
Ulaştırma Bakanlığı hesabına İngiltere’de University of Wales, Institute of Science and Technology ‘de navigasyon ihtisası yaptı. Yurda dönüşünde Yüksek Denizcilik Okulu’nda öğretim elemanı olarak göreve başladı. Bu görevi 1969–82 yılları arasında sürdürdü.

Yüksek Denizcilik Okulu’ndaki görevi sırasında 1973–74 öğretim döneminde Norveç Hükümetinin bursunu kazanarak Det Norske Shippingakademi’de deniz işletmeciliği ihtisası yaptı. 1975 Yılında aynı yüksekokulun Ulaştırma-İşletme Bölümü’nü kurdu ve ilk bölüm başkanlığı görevini yürüttü. 1979–82 Döneminde de Güverte Bölüm Başkanlığı görevini yürüttü.

Bu arada 1987–91 döneminde İ.Ü İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü bünyesinde açılan Deniz İşletmeciliği programında öğretim elemanı olarak görev aldı.
1990–93 Yılları arasında İ.Ü İşletme Fakültesi İşletme İktisadı Enstitüsü’nde Deniz İşletmeciliği bilim dalında yüksek lisans öğrenimi gördü. 1993–97 Döneminde İ.Ü Fen Bilimleri Enstitüsü Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Anabilim dalında doktora öğrenimini tamamlayarak 12.06.1997 tarihinde doktor unvanı aldı. 16.11.1999 Tarihinde doçentlik sınavını başararak Gemi Yönetim Mühendisliği Anabilim Dalında doçent oldu. 13.02.2006 tarihinde profesörlüğe atandı.

Prof. Dr. Necmettin Akten, 3–7. Dönem Beşyıllık Kalkınma Planları’nda Deniz Ulaştırması ve Limanlar alt komisyonlarında üyelik, raportörlük ve komisyon başkan vekillikleri yaptı. VIII. Beşyıllık Kalkınma Planı’nda Deniz Ulaştırması Özel İhtisas Komisyonu Başkanlığı görevinde bulundu (1999–2000). 1998 Yılında yapılan 9.Ulaştırma Şurası’nda Deniz Ulaştırması Çalışma Grubu Başkanlığı görevini yürüttü. IX. Beşyıllık Kalkınma Planı çalışmalarında da görev aldı.

IMO ve UNCTAD gibi Birleşmiş Milletler örgütlerinde “Multimodal Transport Convention – Çoklu Taşımacılık Sözleşmesi”,”INMARSAT – Denizde Uyduyla Haberleşme Örgütü”, “Maritime Fraud and Piracy – Denizde Sahtecilik ve Haydutluk” konulu diplomatik konferanslarda ve IMO Genel Asamblelerinde Türkiye delegesi ve delegasyon sözcüsü olarak görevlendirildi. Ayrıca, Denizcilik Müsteşarlığı tarafından hazırlanan Gemiadamları Yönetmeliği hazırlama kuruluna başkanlık etti.

Prof.Dr. Necmettin Akten, Dünya Bankası ile yürütülen Türkiye Limanlarının Modernizasyonu projesinde Türkiye eşbaşkanı olarak görev yaptı.

Piri Reis konusundaki çalışmalarından ötürü Eylül 1972’de İngiltere Kraliyet Navigasyon Enstitüsü üyeliğine seçildi. Halen İngiliz Nautical Institute üyesidir. Ayrıca bu Enstitünün Türkiye kurucu Branş Başkanı olarak görev yapmıştır.

İstanbul Üniversitesindeki görevine başlamadan önce Türk Uzakyol Gemi Kaptanları Derneğinde başkanlık yaptı (1992–94); İstanbul Deniz Otobüsleri projesinde – işin başından itibaren (uygun gemi tipinin belirlenmesi, gemilerin ve kapasitelerinin seçimi ve İDO’nun kurulması dâhil – Albatros A.Ş genel müdürü sıfatıyla etkin görev aldı (1984–87).

Uzakyol Kaptanı yeterliğine de sahip olan Prof.Dr. Necmettin Akten Ağustos 1993’de Ukrayna Ulaştırma Bakanlığı’nın talebi üzerine Fedor Şalyapin adlı Ukrayna bayraklı transatlantikte Rusya Federasyonu, Ukrayna ve Latvia limanlarının 32 liman işletme yöneticisine liman işletmeciliği semineri vermiştir. İngilizce sürdürülen eğitim, transatlantik seyirde iken yapılmıştır.

Prof. Dr Necmettin Akten İ.Ü Mühendislik Fakültesi bünyesinde 09.08.1995 tarihinde öğretim görevlisi olarak göreve başladı. 08.11.2002 -25.07.2005 Döneminde İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü’nde Deniz İşletmeciliği Anabilim Dalı Başkanlığı yaptı. İ.Ü Mühendislik Fakültesi elemanı olarak görevde bulunduğu sırada Kocaeli Üniversitesi, İTÜ Denizcilik Fakültesi, İÜ İşletme İktisadı Enstitüsü ve Galatasaray Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde de dersler vermiştir.

30 Yılı aşkın süredir yargı nezdinde bilirkişilik, ticari ihtilaflarda hakemlik ve dispeçörlük yapmaktadır.

Prof.Dr. Necmettin Akten 17.03.2006 tarihinde öğretim üyesi olarak görev yaptığı İÜ Mühendislik Fakültesi Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Bölümünün başkanlığına atandı. Öğretim üyeliği meyanında Bölüm Başkanlığı görevini de sürdürdü. Prof.Dr. Akten 02.07.2007 tarihinde Mühendislik Fakültesi Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. 28.01.2009 Tarihine kadar bu görevleri sürdürdü. 28.01.2009 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Evli ve iki çocukludur. İngilizce ve orta derecede Norveççe bilmektedir. 2 Tanesi İngilizce olmak üzere 4 tezi ve çok sayıda yayınlanmış tek isimli ve ortak isimli kitapları ve makaleleri bulunmaktadır.

Prof. Dr. Necmettin Akten 2007 yılından beri Dünya Gazetesi Perşembe Rotası’nda köşe yazarlığı, 2008-2009 yıllarında TRT İstanbul Radyosu’nda düzenli denizcilik yayınlarına program danışmanlığı yaptı. Bu kapsamda “Üsküdar Faciası” konulu 02.03.2009 tarihli radyo yayını Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin radyo dalındaki ödülüne layık bulundu.

70 yaşında hayata gözlerini yuman Prof. Akten İstanbul Üniversitesi Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora dersleri ile tez danışmanlıkları yapmakta, Beykoz Lojistik Meslek Yüksek Okulunda da ders vermekteydi.

Yorumlar (46)
SEDAT ALACA 10 yıl önce
Hocamızın yeri doldurulamaz,mekanı CENNET olsun.Allah rahmet eylesin.Kpt. Sedat ALACA
abbas ogur 9 yıl önce
hocam uzerimize cok emeklerin var, mekanin cennet olsun tum taniyanlarin basi sag olsun (Abbas ogur)
Fatih Yılmaz 10 yıl önce
Allah'tan geldik, Allah'a döneceğiz.

Çok kıymetli hocamızın ani vefat haberini şu an itibariyle derin bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum.

Türk denizcilik camiası ve eğitim dünyası, yeri doldurulamayacak çok değerli bir bilgesini kaybetmiştir.

Gerçekten çok ama çok üzgünüm. Söyleyecek söz bulamıyorum.

Liva-ül Hamd Sancağının altında buluşmak ümidiyle... diyorum.

O’nun samimiyetini, âlicenaplığını, bilge duruşunu ve her ne şart altında olursa olsun hakkın, haklının, mazlumun yanında yer alan yürekli ve dürüst tavrını her zaman saygı, minnet ve şükranla hatırlayacağız.

Mekânı Cennet olsun, nur içinde yatsın.

Tüm sevenlerine, dostlarına ve aile efradına başsağlığı ve sabır dilerim.
Aybars Oruç 10 yıl önce
Kendisiyle en son Mayıs ayında görüşmüştük. Çok değerli bir insandı. Ülkemizin böyle değerlere ihtiyacı var. Sn. Sedat Alaca'nın da söylemiş olduğu gibi yeri doldurulamaz. Nur içinde yatsın...
Onur Sabri Durak 10 yıl önce
Hocamiza Allah'tan gani gani rahmet, yakinlarina, sevdiklerine ve tum denizcilik camiasina sabir dilerim. Mekani cennet olsun, huzur icinde yatsin.Onur Sabri Durak
Salih 10 yıl önce
Necmettin Hocama Allahtan rahmet yakinlarina sabirlar dilerim. Uzerimide cok hakki vardir. Mekani cennet olsun insallah.
akın güneri 10 yıl önce
değerli hocamız, allah rahmet eylesin mekanın cennet olsun. tüm deniz camiasının başı sağ olsun.
Mehmet Arda Tuncalı 10 yıl önce
Necmettin Hoca'mla tanıştığımda henüz lisede, bu mesleğe yeni adım atmış bir öğrenciydim. O'nunla tanıştığım için kendimi hep çok şanslı saymıştım. Zaman zaman görüştüğümüzde, o sadece 2 görüşmeden dolayı beni tanırdı. Dünyayı seven, insanları seven, mesleğine aşık, bu ülkeye ve mesleğine sonsuz hizmetler vermiş Hocam'ızın kaybı hepimiz için büyük yara olacaktır. Başımız sağolsun.
Batur AKLIEREN 10 yıl önce
Hepimizi birer evladı olarak gören Hocamız'a; Allah'tan rahmet, yakınlarına ve bütün denizcilik camiasına ise baş sağlığı dilerim.

Mekanın cennet olsun Necmettin Hocam.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
açık
banner102
banner93
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 03:43
Güneş 05:34
Öğle 13:06
İkindi 17:03
Akşam 20:28
Yatsı 22:10
Günün Karikatürü Tümü