banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Prestige davasında suçlu yok

İspanya tarihinin en büyük çevre kirliliğine yol açan petrol tankeri kazası ile illgili dava 11 yıl sonra sonuçlandı.

GÜNCEL 14.11.2013, 00:01
2768
Prestige davasında suçlu yok

Prestige davasında suçlu yok

İspanya tarihinin en büyük çevre kirliliğine yol açan petrol tankeri kazası ile illgili dava 11 yıl sonra sonuçlandı.

Gemi kaptanı 9 ay hapse mahkum olurken, diğer sanıklar ve İspanyol hükümeti hakkında beraat kararı çıktı. 9 ay hapis cezasına çarptırılan kaptanın yaşının 70’in üzerinde olması ve tutuklu olarak geçirdiği süre hapis cezasının iptalini sağladı. Kaptan savunmasında hatanın hükümette olduğunu dile getirmişti. Olay sırasında petrol tankerinin Galisya kıyılarından uzaklaştırılması kararıyla kamusal yönetimden dolayı suçlanan İspanyol Hükümeti hakkındaki suçlamalar da yetersiz bulundu.

Mahkeme başkanı tarafından okunan kararda, Prestige kazasıyla ilgili ‘‘hiçkimse ne olduğunu tam olarak bilmiyor’ ifadesi kullanıldı. Rusya’nın San Petesburg limanından demir alan ‘Prestige’ adlı Bahama bandralı tek cidarlı tanker, 13 Kasım 2002’de İspanya açıklarında 77 bin ton yakıtla su almaya başladı. İspanyol hükümeti geminin kıyıdan uzaklaştırılmasına karar verdi. 6 gün boyunca gemi açık denize çekilmeye çalışıldı. 19 Kasım saat sabah sekizde geminin ikiye bölünmesi engellenemedi. 20 bin ton yakıt Atlantik Okyanusu’na gömüldü. 4 bin metre dibe oturdu. 50 bin tonluk diğer kısımsa sulara karışmaya başladı. Akıntının da etkisi ile İspanya, Portekiz ve Fransa kıyılarına vurdu. Binlerce kilometrelik kıyı kesimi siyaha büründü. Fakat ‘petrol istilası’ndan en çok İspanya kıyıları etkilendi. Tam bir çevre felaketinin yaşandığı bölgede balıkçılık ve su ürünleri yetiştiriciliği çok ağır bir darbe yedi. 115 bin kuş telef olurken, koruma altındaki 25 bölge zarar gördü. O dönem iktidardaki Jose Maria Aznar hükümetinin olaya ilgisiz kalması halkın tepkisini çekti. Hükümet ancak günler sonra o dönem başbakan yardımcısı olan Mariano Rajoy’u incelemede bulunması için bölgeye gönderdi. Felaketin üzerinden üç ay sonra bile İspanya genelinde protesto gösterileri devam etti.

Yorumlar (1)
Alper DEMİR 8 yıl önce
Bu kaza aslında çok ciddi bir çevre felaketiyle sonuçlandı, ancak yıllar sonra sonuçlanan davaya bakınca sorumluların ya da sebep olanın yanına kar kaldığı anlaşılıyor...

Ç evreyi tahrip eden insanoğlu kendi sonunu hazırlıyor ama farkında değil...
12
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü