banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

“Piri Reis Üniversitesi Gemisi” Demir Aldı

“Piri Reis Üniversitesi Gemisi Denizlere Açılıyor” anlayışı kapsamında 21 Temmuz 2015 tarihinde Tuzla’dan başlamış olup, 23 Temmuz 2015 sabahı itibari ile Zeyport Limanından gümrük işlemlerini tamamlayarak İstanbul Boğaz

GÜNCEL 27.08.2015, 23:42
5321
“Piri Reis Üniversitesi Gemisi” Demir Aldı

“Piri Reis Üniversitesi Gemisi” Demir Aldı 

“Piri Reis Üniversitesi Gemisi Denizlere Açılıyor” anlayışı kapsamında, Rektör Prof. Dr. Oral Erdoğan eşliğinde 195 öğrencisi (149’u Piri Reis, 44 tanesi diğer üniversiteler ve 2 tanesi yabancı ) ile ilk eğitim seferine 21 Temmuz 2015 tarihinde Tuzla’dan başlamış olup, 23 Temmuz 2015 sabahı itibari ile Zeyport Limanından gümrük işlemlerini tamamlayarak İstanbul Boğazına doğru sefere çıkmıştır.

Karadeniz’e doğru yola çıkarak ilk olarak Bulgaristan Burgaz açığında demirlemiştir. İlk liman ziyaretini İnebolu Limanına yapan “Piri Reis Üniversitesi” Gemisi 24 Temmuz’da Kaymakam Gökhan Görgülüarslan, Belediye Başkanı Engin Uzuner, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Yanıkoğlu ve Liman Başkanı Ergün Kayalı ve diğer yetkililer tarafından çiçeklerle karşılandı. Kaymakam Görgülüarslan ve karşılama heyeti gemiyi gezerek öğrencilerin eğitim ve yaşamlarını geçirdikleri alanları gezdiler. 2 gün İnebolu Limanında kalan gemi bu süreçte İnebolu Belediyesi tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Uluslar arası Heyamola Deniz Şenlikleri Kültür ve Sanat Festivali etkinliklerine katılma fırsatı buldu.

Gemi 26 Temmuz’da İnebolu’dan hareket ederek Batum’a ulaştı. Batum’da 3 gün kalan gemi Rize’ye doğru hareket etmek üzere 30 Temmuz tarihinde limandan ayrıldı. Rize Limanında 3 gün kalan gemi bu süreçte öğrencileriyle birlikte Rize’yi gezme fırsatı bularak Rize Vali’si Ersin Yazıcı; Rektör Prof.Dr.Oral Erdoğan, Öğretim Üyeleri ve öğrencilerden oluşan heyeti makamında kabul ettikten sonra Piri Reis Üniversitesi Gemisi’ni de ziyaret ederek Öğretim Üyeleri eşliğinde gemiyi dolaştı. Rize’de iken olmazsa olmaz Ayder yaylası ve Zilkale gezisi de yapılmıştır. Gemi Rize Limanından ayrıldıktan sonra 2 Ağustos’ta Trabzon Limanına ulaştı.

Trabzon Valisi Abdil Celil Öz makamında ziyaret edilerek Gemi hakkında bilgiler verildi. Ardından Trabzon Liman Başkan Vekili Barış Öztürk ve personeli tarafından gemi ziyaret edildi. 5 Ağustos’ta Giresun Limanına ulaşan Gemi, 2 gün burada bulundu. Giresun Limanından ayrıldıktan sonra Samsun Limanına ulaşan gemi Deniz Ticaret Odası Üyesi İhsan Kalkavan tarafından karşılandı. Prof. Dr. Oral Erdoğan, Denizci eğitimci ve öğrenciler eşliğinde Samsun Valisi İbrahim Şahin ‘i makamında ziyaret etti.

Samsun Limanını işleten Ceynak AŞ’nin YK Başkanı Ali Avcı ve yetkililer tarafından yenilenen limanın özellikleri tanıtıldı. Samsun’dan ayrılan gemi 11 Ağustos’ta Sinop Limanına demir attı, ardından 13 Ağustos’ta Zonguldak Limanına ulaştı. Rektör Oral Erdoğan Zonguldak Valisi Ali Kaban’ı makamında ziyaret etti. Zonguldak’ta 1 gece geçiren gemi 15 Ağustos tarihinde Ereğli Limanına demir attı. Batı Karadeniz DTO Başkanı İrfan Erdem, Ereğli Kaymakamı, Belediye Başkanı ve Garnizon Komutanı ve diğer ziyaretçiler ile birlikte gemi ziyareti gerçekleştirildi. Ereğli’de öğrencilerin Ereğli Demir Çelik Fabrikasını gezerek çelik üretimi hakkında bilgi edinmeleri sağlandı.

Kdz.Ereğli’den hareket eden gemi büyük kabotajda olmak amacıyla yine Burgaz!a gidildi, ardından İstanbul boğazına gelerek Karadeniz Limanlarını kapsayan 1 aylık seyir tamamlandı. Rotasını Ege ve Akdeniz’e çeviren “Piri Reis Üniversitesi” gemisi çeşitli ülke limanlarını da ziyaret ederek Ülkemizin ve Türk Denizciliğinin tanıtımını yapacak ve aynı zamanda Piri Reis Üniversitesi Denizcilik Fakültesi ve diğer Üniversitelerin Denizcilik “deniz stajı” taleplerini ve eğitimini de sağlamış olacaktır. Öğrencilerimiz 5 yıldızlı bir otel ayarındaki gemide staj yapabiliyorlar. Bu sadece basit bir staj gemisi değil, aynı zamanda eğitim ve kültür kazanma gemisidir.

MEŞHUR ANKARA GEMİSİ ARTIK EĞİTİMİN ÖNEMLİ BİR PARÇASI…

Üniversite tarafından satın alınan Ankara Gemisi 1986 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin Denizyolları bünyesinde seferlere başlamış uzun yıllar özellikle Akdeniz’de çalışmıştır. 2004 yılında özelleştirme süreci kapsamında Ankara Gemisi Denizciler AŞ tarafından satın alınmış yine benzer çerçevede seferler yapmıştır. Bu dönem zarfında özellikle dünyanın en önemli denizcilik fuarı olan Posedonia fuarına ülkemizi temsilen siyasiler, bürokratlar ve işadamlarından oluşan katılımcılar ile Deniz Ticaret Odasının öncülüğünde katılım ve bayrak gösterdiğimiz gemidir Ankara Gemisi. Ve yeni adıyla “Piri Reis Üniversitesi Gemisi”, Deniz Ticaret Odası’nın ve DATİ Holding’in finans desteği ile Üniversite’ye kazandırılmıştır.

127,59 m boy, 10870 ton deplasman ve 18.5 knot hız ve maksimum 564 yolcu kapasitesine sahip “PİRİ REİS ÜNİVERSİTESİ” Gemisinin genel bakım ve onarımı Çelik Tekne tersanesinde, havuzlaması Torlak tersanesinde tamamlanmıştır. Aynı zamanda üst düzeyde eğitim imkanlarını vermek üzere ek donanım ve sınıf imkanları sağlanmıştır. Eğitim ve staj imkanlarının ötesinde; geniş kapsamlı konferans seminer vb bilimsel etkinliklerin de düzenlenmesi mümkün hale getirilmektedir. Piri Reis Üniversitesi gemimizde yapılmakta olan deniz stajında, ilk aşamada öğrencilerin staj gemisi bulmakta zorluk çektiği (yaz dönemi) kısa stajlarını tamamlamaları esas alınmıştır.

Gemimizde, üniversitemiz öğrencilerinin yanısıra 8 üniversitemiz ile bir yurt dışı üniversitenin öğrencileri birlikte toplam 194 güverte öğrencisi eğitim görmektedirler. İleride Uzakyol vardiya zabiti olacak öğrenciler bu ilk stajlarında ağırlıkla “usta gemici (able seaman)” eğitimlerini almaları hedeflenmiştir. Bu eğitimler öncelikle; “vardiya tutma esasları”, “Denizde emniyet ve güvenlik, acil durum, denize adam düştü ve gemiyi terk roleleri”, “vardiya standartları- U/A denizde çatışmayı önleme tüzüğü, dar sularda seyir, liman giriş ve çıkışları”, “gemide bakım-tutum, raspa- boya”, “temel gemicilik, demirleme, aborda/kıçtankara olma, halat manevraları” kapsamındaki eğitimlerdir. Eğitimler, üniversitemiz kaptan yeterlilik belgesi ve denizci eğitimci belgesi sahibi öğretim elemanlarımız tarafından ve geminiz için özel olarak geliştirilen bir eğitim planına göre uygulanmaktadır.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü