banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Petrol Sızıntısına Kumaşlı Çözüm

Bilim insanları tarafından olası bir sızıntıda petrolün kıyılara ulaşmasını engelleyecek yüksek teknoloji ürünü bir kumaş geliştirildi.

GÜNCEL 20.09.2010, 01:00
Petrol Sızıntısına Kumaşlı Çözüm

İsviçreli ve Alman araştırmacılar okyanuslardaki petrol sızıntılarının kıyılara ulaşmasını engelleyecek özel bir kumaş üretti. Kısa bir sürede kilometrelerce uzunlukta üretilebilen kumaşın, ağırlığının 6 katı petrol emebildiği belirtiliyor.Araştırmacılar yüksek emiciliğe sahip kumaşı Meksika Körfezi’ne gidip yerinde test etti.

Kuyu, Bir Hafta İçinde Tamamen Tıkanacak

Meksika Körfezi’ndeki sızıntıdan sonra deniz tabanındaki kuyu geçici olarak tıkanmıştı ve buradaki petrol, açılan diğer kuyular aracılığıyla tahliye ediliyordu. Amerikalı yetkililer, kuyunun hafta içinde çamur ve çimento karışımıyla son kez ve kesin olarak tıkanacağını açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en büyük çevre felaketi, İngiliz petrol şirketi BP’ye milyarlarca dolara mal oldu. Obama yönetimi, aynı bölgede faaliyet gösteren şirketlerden kullanılmayan binlerce kuyuyu aynı yöntemle tıkamalarını ve platformlarını sökmelerini istiyor.

Yorumlar (0)
11
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü