banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Pendik Açıklarında Tanker Yangını

Pendik açıklarında Tıbıl isimli boş olan kimyasal tankerde patlama meydana geldi.

GÜNCEL 20.01.2014, 14:29
Pendik Açıklarında Tanker Yangını

Pendik açıklarında Tıbıl isimli boş olan kimyasal tankerde patlama meydana geldi.

Pendik açıklarında dumanların yükseldiği 101 metre boyundaki gemiye  söndüren gemisi müdahale ediyor.  Boş olduğu belirtilen kimyasal tanker gemisiyle ilgili açıklama yapan Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü yetkilileri, gemide patlama ihbarı aldıkları bunun üzerine kurtarma ve söndürme gemilerini sevkettiklerini belirtti.   

Yapılan açıklamada, "Saat 13:24’te Tuzla Tersaneler bölgesinde demir yerinde, Türkiye bayraklı Tıbıl isimli kimyasal tankerde patlama olduğu ihbarı alınması üzerine derhal kuruluşumuza ait Kıyı Emniyeti 6 hızlı tahlisiye botu ile Kurtarma 1 ve Kurtarma 7 römorkörleri olay mahalline sevk edilmiştir" denildi.

Açıklamada ilk belirlemelere göre bir kişinin ağır yaralı olduğu bilgisi alındığı kaydedildi.

Gemi alabora olabilir

Patlamanın geminin sancak tarafında meydana geldiği görülüyor. Gemi sancak tarafa doğru büyük ölçüde yan yatmış durumda. Konuyla ilgili DenizHaber'e bilgi veren uzmanlar; 'Boş olan gemi kısa sürede alabora olma  riski taşıyor' dedi.

Güncelleme: batma riski yok, gemi düzeltilmeye çalışılıyor

Son alınan bilgilere göre geminin su alma durumunun olmadığı yan yatma durumunun balast tankları ile düzeltilmeye çalışıldığı ve alabora riski taşımadığı öğrenildi. 

Güncelleme: Ağır yaralı olan mürettebat yaşamını yitirdi

 Patlamada yaşamını yitiren Mehmet Marat (34) isimli gemi çalışanının cesedi, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi morguna kaldırıldı. Patlamada yaralananlar çevredeki hastanelere kaldırıldı.Gemide kalan 10 personel ise tahliye edildi. Edinilen bilgilere göre, şu sıralar gemide düzeltme işlemi yapılıyor; gemi Tuzla Tersaneler Bölgesi’ne çekilecek. Geminin kıyıdan 1 kilometre uzaklıkta beklediği öğrenildi. Söz konusu geminin B. Petrolcülük şirketine ait olduğu kaydedildi.

PERSONEL TAHLİYE EDİLDİ

Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, "Gemi kaptanı ile yapılan görüşmede; gemide bulunan toplam 19 personelin tamamının tahliye edildiği, 4 personelin yaralı olduğu, 1 personelin ise vefat ettiği bilgisi alınmıştır. Patlama nedeniyle 2 metrelik yara oluştuğu bilgisi alınmıştır. Gemi kaptanıyla birlikte baş mühendis, 2. kaptan ve 1 gemicinin saat 15:10 itibariyle inceleme yapmak üzere gemi üzerine çıkmışlardır. Gemi sancak tarafa meyilli olup, draftlarında saat 14:30 dan itibaren bir değişiklik tespit edilmemiştir" denildi.

GEMİ ADI : TIBIL
BAYRAĞI : TÜRKİYE
IMO NO : 8012138
ÇAĞRI ADI : TCSN8
GEMİ TİPİ : KİMYASAL TANKER
BOY : 101,41
EN : 15,73
DRAFT : 6,71
GRT : 3642
NET : 1423
DWT : 6275
YAPIM YILI : 1981
YÜKÜ : BOŞ
OLAY YERİ : TUZLA TERSANELER BÖLGESİ

 

Yorumlar (4)
isa deniz 7 yıl önce
resimlerine bakmak az çok bir fikir veriyor insana.. acırım acırım da bunun gibi ahı gitmiş vahı kalmış gemilerde ekmek parası için çalışmak zorunda olan personele acırım. avrupada bu olay olaydı, bak armatör amcamın başına neler geliyordu... ölen personele allah rahmet etsin/ zavallı , yüzünü yılda 3 ay gören eşi ve dostlarına da sabır versin.
Taçlan TATBUL { Makinist } 7 yıl önce
Öncelikle ölen meslektaşımıza Allahtan rahmet ailesine sabırlar dilerim. Beykim denizcilik ve Tibil gemisi personeline büyük geçmiş olsun.
murat yılmaz 7 yıl önce
Tibil beykim dnz ciliğin seve tankerinden bilirim hiç şaşırmamak lazım bu olaylara sefere pompa dairesine aldığı bunkerle giderdi
UZAKYOK KAPTAN 7 yıl önce
ÇOK BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN, ALLAH BENZERİ KAZALARDAN KORUSUN.
11°
orta şiddetli yağmur
banner102