banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Peki İstanbul Boğazı'na Ne Olacak?

Topbaş Kanal İstanbul'dan sonra Boğaz'ın nasıl kullanılacağını açıkladı.

GÜNCEL 27.04.2011, 13:50
Peki İstanbul Boğazı'na Ne Olacak?

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş Çılgın Proje Kanal İstanbul hakkında konuştu.

Kadir Topbaş kanalın diğer yapay su yollarından farklı olarak kendi doğal akıntısı olacağını İstanbul Boğazı’nın ise su sporları ve şehir içi ulaşımda kullanılacağını söyledi.

Kadir Topbaş şunları söyledi:

Bir takım sıkıntılar sorunlar varsa bunları gidermek için hayal gücünüzü zorlarsınız. Engelleri kaldırınca bu hayaller gerçek olur. İstanbul’un bugün çok ciddi bir deniz ulaşım sorunu var. Tehlikeli madde taşıyan çok sayıda gemi boğazdan geçiyor.

Olası bir kaza tüm dünyayı etkileyebilir. Bunu çözmek gerekiyordu. Çevreye dikkat edilerek destekleyerek bu projeyi hayata geçirmenin şartları ortaya çıkıyordu.

Özellikle düşünülen şu, diğer kanallarda gemiler yükseltilerek götürülüyor. Ama burada deniz seviyesine düşürülüyor. Yükseltmeyi de düşündük ama maliyetlere bakınca bu şekilde durağan olmayan akıntısı içinde bir kanal yapılması uygun görüldü.

İstanbul Boğazı sadece su sporlar ve şehir için ulaşım için kullanılacak.

Yorumlar (7)
Serdar DURAT 10 yıl önce
Projenin gerekçeleri tabiatı ile son derece mantıklı ve kabul edilebilir nitelikte. Ancak işin bir de geçiş hakkına ilişkin yönü var 1936 dan beri yürürlükte olan ve bir türlü revize edilemeyen Montreux sözleşmesi uyarınca ist boğazından kılavuz bile almak zorunda olmadan geçiş hakkına sahip olan ülkeler (Başta Rusya olmak üzere)yapılması planlanan kanaldan geçmeye nasıl zorlanabilecekler/ikna edilebilecekler merak ediyorum. Ayrıca geçiş için ücret talep edilebilecek mi ve/veya talep edilirse ödemeye razı olacaklar mı..? Deniz ticaretinde ve ulaştırmasında en hakim parametre zaman olduğuna göre mevki ve mesafeler açısından acaba ne kadar avantaj veya dezavantaj getirecek bu kanalı kullanacaklara..?Bu sorulara da uzmanların cevap hazırlamasında yarar var diye düşünüyorum.Saygılarımla

Serdar DURAT

Uzakyol kaptanı
10 yıl önce
Boğazlar Sözleşmesi, Ege denizinden Karadenize, Karadenizden Ege denizine geçiş güzargahı olarak mevcut boğaz ve marmara geçiş yolunu içermektedir.Çılgın projedeki kanal bu sözleşme konusu suyolu geçiş güzergahını değiştirmektedir Dolayısıyla yeni açılacak kanal gemi geçişlerinde sözleşme hükümleri uygulanmaması özetle suveyş kanalı gibi geçiş koşullarını Türkiye serbestçe belirlemeli.Ancak bu durumda geçiş parası ödemek istemeyecek olan yabancı bayraklı gemiler yeni kanaldan mecburi kılavuz, Römorkör refakati gibi geçiş parası istersen bende istanbul Boğazından seferlerime devam ederim istanbul Boğazını gemi trafiğine kapatamazsın derse.o zaman, Türkiye,Boğazlar Sözleşmesini tek taraflı olarak fesih ettim diyebilecek ise bu proje mükemmel. fesih edemiyecek veya yeni kanaldan gemi geçişlerine de Boğazlar sözleşmesi uygulancak ise, yani mevcut durum gibi bedafa geçiş hakkı tanıyacak ise ÇILGIN KANAL PROJESİ, YABANCI ÜLKE GEMİLERİNE YENİ BİR İMTİYAZ VERMİŞ OLACAKTIR. O halde sebı kitabı iyi yapılmalı, Türkiye'nin hükümranlık gururu göz ardı edilmemelidir. Şayet gerçekleşirse tarih bu projeyi sürekli sogulamama ihtimali oldukça yüksektir.Bunun dışında ne getirir. İstanbul 30 milyonluk bir kent olur. çok taraflı düşünülmesi gereken bir proje. Yeni kanldan gemilerin geçiş şartlarını serbestce belirleme isteğimiz kabul görmediği zaman, çifte standart uyguluyorlar diye çocuk gibi ağlamayalım.
Kerem Çalışkan 10 yıl önce
soru 1 - bu proje ile oluşacak en iyi ihtimal ile 20 milyar dolarlık harcama tbmm'de oylanan ve kabul edilen 2011-2012-2013 bütçelerinde var mıdır?

soru 2 - bu proje 2010 yılı içinde ibb tarafından hazırlanan istanbul imar masterplanında ve 1/100.000 planlarda bulunmakta mıdır?

soru 3 - bu proje ile oluşacak olan kanal montrö antlaşmasının boğazlar ile ilgili şartlarına uyacak mı?

soru 4 - bu proje tanıtımında başbakan gemilerin boğazda bekleme maliyeti 137 milyar dolar gibi bi rakam telafuz etti, bu rakamın açılımı nedir? bu para gemilerden ve gemi sahiplerinden tahsile dilip hazineye giden para, başbakan gelirimiz az derken bu parayı niye istemiyor?

soru 5 - bu projenin geçeceği ve yakınnındaki arazilerde son 2 senede tapu sicil defterlerinde ne gibi değişklikler olmuştur? ne kadar arazi el değiştirmiştir? kimler arazi sahibi olmuştur?

soru 6 - genelde türkiye'nin özelde istanbul'un başka derdi sorunu yok mudur?

soru 7 - türkiye genelinde ödenek yetersizliğinden, kaynak eksikliğinden başlanamayan ya da yarım kalan bu kadar proje varken bu proje için kaynak nereden bulunacaktır?

soru 8 - başbakan'ın zihnindeki türkiye sadece istanbul'dan mı oluşmaktadır yoksa belediye başkanlığı döneminden kalan bir alışkanlık mıdır?

soru 9 - kanalın geçirilmesi planlanan istikamette aktif fay hattı var mıdır? kanalın ekolojik dengeye, iklime ve coğrafyaya etkileri ile ilgili gerekli incelemeler yapıldı mı?
Necmi Gevrek 10 yıl önce
1. istanbul bogazi'ndan gecince tehlikeli olan gemiler, bu kanaldan gecince tehlikeli olmayacak mi?

2. istanbul bogazi'ndan gecmek icin bekleyen gemiler bu kanaldan gecince neden beklemeyecek, nasil beklemeyecek, bu kanaldan gecmek icin bekleyince kirlilik nasil yaratmayacak?

3. bu kanal baliklarin goc yollarini etkilemeyecek mi?

4. iki kaza olup, kanal istanbul bogazi kadar tehlikeli adlandirildiginda bir kanal daha yapmak isteyecek misiniz, istemeyecek misiniz?

5. sizde akil fikir yok mu?

6. para odemeden gecis yapabildikleri cicek gibi bogazlar sozlesmesi'nin bogazi varken, sirketleri bu kanali kullanmaya zorlama hakkimiz var mi? kimse bu kanali kullanmaya yanasmaz ise maliyeti karsilamak icin toki evi mi satacagiz, kalan sirketleri mi ozellestirecegiz?
ERGİN GÜRDAŞ 10 yıl önce
SAYIN KEREM ARKADAŞ SEN BU SORULARA KAFANI YORMA.EĞER BÖYLE BİR PROJE ORTAYA ATILMIŞSA SAYIN BAŞBAKANIMDA SENİN SORULARINDAN DAHA FAZLASINI BU PROJEYİ ÖNÜNE KOYANLARA SORMUŞTUR. VE GEREKLİ BİLGİLERİDE ALMIŞTIR.
10 yıl önce
Herkesin bunları bilmeye hakkı vardır. Bu yaklaşım insani değil, kulluk mertebesinde kalmış vatandaş; sen de sor sen de öğren.Padişahım çok yaşasın mantığı ile hareket edenler özellikle gençlere illet oluyorum. Böyle milli eğitimden böyle pırıl pırıl nesiller.
10 yıl önce
Özellikle Klavuz kaptanlar 300 000 DWT lik gemilerin yani yani;

Boy 320 metre ve En 55 metre 150 meter enindeki bir kanaldan kendi makina gücüyle geçip geçemeyeceği hususunda teknik bilgi verirlerse daha faydalı olur kanısındayım.

* ULCC veya VLCC tip gemiler geçerken emniyet için boğaz trafiğe kapanıyor. Acaba dar bir kanalda güvenlik açısından seyir için bir tehdit varmı? yada olası kaza anında nasıl gemiye müdahale edilecek? gibi valla sözü uzatmadan işi ehline sormak lazım!!!
6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102