banner191

banner148

banner179

banner176

Paris MOU yarın açıklıyor

Paris MOU bayrak devletlerinin performanslarını değerlendirilecek. Kara Liste'den, Gri Liste'ye geçip geçmeyeceğimiz de yarın netleşiyor.

GÜNCEL 09.05.2007, 16:18
Paris MOU yarın açıklıyor

Paris MOU yarın açıklıyor

Paris MOU bayrak devletlerinin performanslarını değerlendirilecek. Kara Liste'den, Gri Liste'ye geçip geçmeyeceğimiz de yarın netleşiyor

14 üye ile Avrupa limanlarında liman kontrollerine başlayan Paris Memorandumu, 10 Mayıs’ta Almanya’da 25 üyesinin de katılacağı bir toplantıyla 25’inci yılını kutlayacak. Kara liste’den çıkıp çıkmayacağımız yarın netleşecek.

Paris Memorandumu’nun 10 Mayıs'taki toplantısında, Paris MOU limanlarındaki denetimlerden geçen bayrak devletlerinin de performansları değerlendirilecek. Son 4 yılda tutulmalarda büyük düşüş sağlayan Türk bayraklı gemilerin de ‘kara liste’den çıkıp çıkmayacağı yarın netleşecek. Geçen yıl Paris MOU kapsamında 595 adet Türk bayraklı gemiye yapılan denetimlerde 43 gemimiz çeşitli eksikliklerinden dolayı tutulmuştu. İstenen düzeye gelmese de 2003 yılında denetlenen 756 gemiden 153’ünün tutulma sayısına göre ciddi düşüş sağladığı görülüyor. Bu yılın ilk dört ayında tutulan gemi sayısının 15’e ulaştığı tahmin ediliyor. Alınan bilgilere göre bayrak devletlerinin yıllık performansı değerlendirilirken son üç yılda yapılan denetimler ve tutulma istatistikleri dikkate alınıyor. Son üç yıl dikkate alındığında Paris MOU kapsamında denetlenen 2012 Türk bayraklı gemiden 163’ü tutulmuş.  Geçen yıl bu rakamın 273 gemi olduğu düşünülürse, geçen yıla oranla 110 gemi daha az tutulduğu dikkat çekiyor. Geçen yıl denetlenen gemilerle tutulan gemiler arasında yüzde 7,22’lik oran bulunuyor.  Denizcilik sektörünün büyük bir kısmı, Türk bayrağının ‘kara liste’den çıkması için bu rakamların yeterli olacağını düşünürken diğer kısmı sınırda kalabileceğini savunuyor.

Bugün ayrıca Avrupa Birliği’ne üye olan Romanya ve Bulgaristan’ın da Paris MOU üyeliğine geçmesi bekleniyor. Yaşlı Türk kosterlerinin yoğun şekilde çalıştığı Bulgaristan ve Romanya limanlarının Paris MOU üyesi olmasıyla birlikte bu limanlardaki denetimlerin sıklaşacağı belirtilerken, bu limanlara gidecek gemilerin personeli ve işletmelerinin dikkatli olması konusunda uyarılar yapılıyor.     

Alıntı: Lojiport

Yorumlar (1)
HÜSEYİN AYGÜNEŞ 13 yıl önce
Umarım paris mou toplantısında hepimizin yüzünü güldürecek,avrupa limanlarında başımızın eğik gezmesine sebep olan kara liste damgasıbelası son bulacak.Türk denizciliği son yıllarda gerek müsteşarlığın gerekse işletmelerin prensipli ve düzgün çalışmaları ile oldukça yol kat etti.Şuanki jenerasyon,eski jenerasyonların vurduymazlılığının cezasını çekiyor.Avrupa limanlarında gördüğüm felaket durumdaki(beyaz liste bayraklı)gemiler ise eski jenerasyonlarının emeklerinin ekmeğini yiyorlar.Bizlerin şanlı bayrağımızın isminin önüne konan kara imajinı ve damgasını silmek milli borcumuzdur.Tüm denizciler kara listeden çıkmamız için gerekli çalışmalara canı gönulden katılmalı ve bunu eksta iş değil milli görev görmelidir.

Kaptan Hüseyin AYGÜNEŞ
banner225
12°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?