banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Pandemi sürecinde kilit personel gemi insanları değişim kuralları yayınlandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Pandemi sürecinde limanlarımızda ve Türk Boğazlarında gemiadamlarımızın değişim süreçlerinde sıkıntı yaşanmaması için “Pandemi Kısıtlamaları Sürecinde Gemiadamlarının Değişimi" kuralları yayınlandı.

GÜNCEL 03.12.2020, 21:33 Nermin İstikbal
Pandemi sürecinde kilit personel gemi insanları değişim kuralları yayınlandı

Pandemi sürecinde kilit personel gemi insanları değişim kuralları yayınlandı

Tüm dünyada ve ülkemizde hızla yayılan ve pandemi olarak ilan edilen Koronavirüs (Covid-19) salgınının önlenmesi için gerekli tedbirler alınarak ilgililere duyurulmuş ve uygulamaları takip edilmiştir. Alınan tedbirlerle risklerin en aza indirilerek Covid-19 mücadelesinin sürdürülebilmesi için denizyolu taşımacılığının idamesi her zamankinden daha fazla önem arz etmektedir.

Söz konusu durum dikkate alındığında, lojistik sektörünün denizcilik kolunda faaliyet gösteren gemiadamları, kılavuz kaptanlar, balıkçı gemisi personeli, sondaj gemileri personeli, gemi acenteleri, kıyı tesisi ve açık deniz tesisi çalışanları ile gemi ve tesislere hizmet sağlayıcıların, görev yaptıkları süre içerisinde İçişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından pandemi döneminde lojistik sektöründe çalışanlar için belirlenen kurallara tabi oldukları görülmektedir.

Öte yandan, yurda giriş ve çıkış yasakları ile sokağa çıkma yasağının uygulandığı dönemlerde gemilerin olağan personel değişim hareketlerinde kısıtlama olması durumunda, ülkemiz limanlarında taşımacılığın aksamadan devam etmesi gerekmektedir. Bunun amaçla gemiadamları değişimleri, ilgili kurumlarla ortaklaşa hazırlanan ve “Gemiadamları, deniz lojistiği ve tedarik zincirinde kilit çalışan olarak kabul edilir” hükmünü içeren Ek'teki kurallar çerçevesinde yürütülecektir.

Kurallara ulaşmak için tıklayınız...

Yorumlar (0)
2
light rain and snow
banner102