banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Panama Denizcilik Bakanından GİSBİR'e Ziyaret

Panama Denizcilik Bakanı ve beraberindeki heyet, GİSBİR'i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu

GÜNCEL 02.11.2014, 09:34
2667
Panama Denizcilik Bakanından GİSBİR'e Ziyaret

GİSBİR, Panama Denizcilik Bakanı ve Denizcileri Ağırladı

Panama Denizcilik Bakanı ve beraberindeki heyet, GİSBİR'i ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.

Panama Denizcilik Bakanı Jorge Barakat Pitty, Denizcilik Genel Müdürü Fernando A. Solorzano, Deniz Ticareti Filosu Genel Müdürlüğü SEGUMAR Teknik Yetkilisi Wilfredo Jaen Fuller ve Panama İstanbul Başkonsolosluğu İdari Yöneticisi İrma Firuz, bugün Türkiye Gemi İnşa Sanayicileri Birliği (GISBIR) Genel Merkezi’ni ziyaret etti.

GİSBİR Başkan Vekili Orhan Torlak, Yönetim Kurulu Üyeleri Hüseyin Mengi, Sebahattin Aslan, Genel Sekreter Yardımcısı Ercan Özokutucu'nun karşıladığı Panama Heyeti’ne GİSBİR, Türk gemi inşa sanayi ve faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgiler içeren İngilizce bir sunum gerçekleştirildi. Panama Heyeti ardından İngilizce tanıtım filmini izleyerek GİSBİR’in tarihi ve Türk tersaneleri hakkında ayrıntılı bilgi aldı.

Sunumun ardından sözü alan Panama Denizcilik Bakanı Jorge Barakat Pitty, GİSBİR’e göstermiş olduğu misafirperverlikten ve paylaşmış olduğu bilgiler için teşekkürlerini sundu. Panama ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin, kendileri için son derece memnuniyet verici olduğunu dile getiren Bakan Pitty, mevcut ilişkilerin daha da iyiye gitmesi amacıyla geçtiğimiz Mayıs ayında yeni seçilen hükümetin, Panama’nın özellikle Türkiye’deki varlığını daha da güçlü hale getirmek, Türk tersanelerine ve armatörlerine sadece gemi tescili işlemleri, belgeleme, sertifika, gemi adamı prosedürleri konusunda değil, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) yönetmelikleri ve konvansiyonları konusunda da ileri seviye bir hizmet sağlamak amacıyla faaliyetlerini yoğunlaştırdığını belirtti.

Bakan Pitty bu bağlamda ziyaretinin amacının, Panama’nın denizcilik ve gemi inşa sektörü güçlü ülkeler Yunanistan, Güney Kore, Japonya, ABD ve Singapur’da bulunan SEGUMAR Teknik Ofisleri’nin bir yenisini Türkiye’de açtığını duyurmak olduğunu iletti. Bakan Pitty, diğer önemli bir husus olarak, ticari filolarını gençleştirme amacıyla, yeni inşa edilmiş gemilerin iki yıl boyunca Panama Denizcilik Otoristesi tarafından kayıt ücreti almadan tescil edileceğini bildirdi.

Panama Kanalı’nın genişletilme projesi kapsamında gündeme gelen ve Kanal’ın iki yanında yeni tersaneler kurulmasını kapsayan proje için açılacak uluslararası ihaleye, Türk tersanecilerinin de gerek bağımsız, gerekse joint venture (iş ortaklığı) geliştirilerek ilgi göstermesini arzu ettiklerini ileten Bakan Pitty, Panama Hükümeti olarak her türlü bilgi alışverişine açık olduklarını ve Türk tersanelerine ve armatörlerine ihtiyaç duydukları her konuda, gerek Panama İstanbul Başkonsolosluğu, gerekse dünya çapındaki başkonsoloslukları ve teknik ofisleri aracılığıyla ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeyi istediklerini belirtti.

Bakan Pitty, GİSBİR’i, 2015 yılı Nisan ayında gerçekleştirilecek ve 2016 yılında tamamlanması planlanan Panama Kanalı Genişletme Projesinin tanıtımının da yapılacağı Panama Denizcilik Fuarı’na davet ettiklerini ifade etti. GİSBİR Başkan Vekili Orhan Torlak, Panama Hükümeti ve Panama İstanbul Başkonsolosluğu tarafından gönderilecek resmi bilgi ve dokümanların, GİSBİR Üyeleri ile paylaşılacağını, Türkiye-Panama arasındaki ilişkilerin daha da ileri götürülmesi amacıyla girişimde bulunmaktan memnuniyet duyacaklarını iletti. Panama Denizcilik Bakanı Sn. Jorge Barakat Pitty’nin başkanlık ettiği Panama Heyeti’ne ziyaretleri anısında GİSBİR tarafından bir şilt takdim edildi.

Yorumlar (0)
18
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü