banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Özgür römorkörü SANMAR Tersanesinden KKTC'ye uğurlandı

GÜNCEL 20.10.2020, 17:32 20.10.2020, 20:19 Nermin İstikbal
188
Özgür römorkörü SANMAR Tersanesinden KKTC'ye uğurlandı

Mülkiyeti, Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma şirketine ait Özgür ve Söndüren-10 römorkörü, UZMAR ve SANMAR Tersanelerinde, uluslararası seyir kurallarına göre bütünüyle modernize edilerek, Doğu Akdeniz'in seyir emniyeti ve deniz güvenliği için tam donanımlı göreve hazır hale getirildi.

Özgür römorkörünün uğurlama töreni için Sanmar’ın Tersanesi’de düzenlenen törende konuşan Sanmar Denizcilik Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Ali Gürün, gönüllük esasına dayanan bu projeyi hiç tereddütsüz, büyük bir mutlulukla kabul ettiklerini vurgulayarak, “Ocak ayında Kıbrıs Türk Kıyı Emniyeti’nin filosu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kıbrıs’a gittik. Ardından kapsamlı bir bir rapor hazırladık. Römorkörün çok ciddi biçimde bakım ve modernizasyon ihtiyacı vardı. Bu konuda zaten tecrübemiz bulunduğu için hiç zorlanmadık” dedi. Gürün, Sanmar olarak pandemiye rağmen ihracata ve üretime devam ettiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti: “Bugüne kadar inşa ettiğimiz 276 römorkörden 154’ünü 37 ayrı ülkeye ihraç ettik. Pandemi döneminde de hem ihracata hem iç pazara üretim yapmayı sürdürdük. Bu yıl çok yoğun geçti. 2020 sonunda 25 römorkör ihraç etmiş olacağız. İç pazar için de 8 römorkör ürettik. Ayrıca kendi filomuzu de 5 yeni römorkörle gençleştirdik” diye konuştu.

“Doğu Akdeniz’deki birlikteliğimizi göstermiş olduk”

Törende konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Selim Dursun, karasal kaynakların azalması ile denizlerdeki besin, hidrokarbon gibi kaynaklarla ilgili mücadelenin arttığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Devletler deniz yetki alanlarının ötesinde bir mücadele içerisindeler. Doğu Akdeniz her zaman uygarlığın beşiği olmuş bir coğrafya. Yani bugün yaşananlar yeni değil. Akdeniz, dünya su yüzeylerinin yüzde 1’ini oluşturmasına karşın dünya ticaretinden yüzde 20 dolayında pay alıyor. O yüzden çok önemli. Deniz yetki alanlarında haklarımızı koruyacak imkanlara her zamankinden daha fazla sahibiz. Nitelikli araştırma filomuz ve güçlü donanmamızla kaynakların tespiti konusunda çok önemli adımlar attık. KKTC ile de her zaman işbirliği içindeyiz. Bu kapsamda KKTC filosundaki römorkörlerin modernizasyon çalışmasını başlattık. Şimdi bunlar daha gelişmiş kabiliyete sahip oldu. KKTC ve Türk bayrakları her zaman Doğu Akdeniz’de gururla dalgalanmaya devam edecek. Böylece Doğu Akdeniz’deki birlikteliğimizi göstermiş olduk”. TC. Kıyı Emniyeti Genel Müdürü Durmuş Ünüvar da modernize edilmiş römorkörlerle KKTC’nin daha güçlü bir filoya sahip olacağını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti. 

Aysel YÜCEL - DÜNYA

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü