banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Özel sektör derin sulara indi

Derin sularda araştırmalar yapabilecek gemi sayısı çok az olan Türkiye’de özel sektör de bu konudaki açığı kapatmak için harekete geçti

GÜNCEL 03.12.2013, 08:45
Özel sektör derin sulara indi

Özel sektör derin sulara indi

Derin sularda araştırmalar yapabilecek gemi sayısı çok az olan Türkiye’de özel sektör de bu konudaki açığı kapatmak için harekete geçti. Bir Türk armatör tarafından satın alınan araştırma gemisi batıkları araştırmak için yenilendi .

Geniş bir kıyı çizgisi ve derinlerinde yüzlerce batığı barındıran Türkiye’de araştırma gemisi açığını doldurmak için özel sektörde girişimlere başladı. İtalya’dan getirilerek Tuzla’da tamamen yenilenen ve dünyanın en gelişmiş haberleşme sistemleriyle donatılan Denmar 2, ilk operasyonuna Türkiye-KKTC Tatlı Su Boru Hattı için Akdeniz’e açılarak başladı.

Denmar 2, 1996’da Yunan jeti tarafından düşürüldükten sonra halen Sakız Adası açıklarında bulunan F-16 uçağını ve şehit Yüzbaşı Nail Erdoğan’ı çıkarmak için düzenlenecek operasyona destek vermek istiyor. Etrafı denizlerle çevrili bir ülke olmasına rağmen derin sularda bilimsel araştırmalar yapabilecek gemi sayısı çok az olan Türkiye’de özel sektör de bu konudaki açığı kapatmak için harekete geçti. Dünyanın çeşitli okyanuslarında araştırma gemisi olarak hizmet verdikten bir Türk armatör tarafından satın alınan gemi kıyılarımızdaki zenginlikleri ve batıkları araştırmak için yenilendi.

80 metre boyunda

80 metre boyuyla dikkat çeken Denmar 2, dinamik pozisyonlama özelliğine sahip ilk gemiler arasında yer alıyor.

Çapa atılması mümkün olmayacak kadar büyük derinliklerde araştırma yapmak için uydu aracılığıyla 4 noktadan yerini sabitleyebilen gemi, bu özelliği ile en derin sularda bile operasyonlar yapabiliyor. Marmaray, İzmit Körfez Geçişi, 3. Köprü gibi mega deniz inşat projelerinin yanı sıra derin sularda araştırma yapabilecek dev sualtı robotlarını da taşıyabilen Denar 2, ilk görevi için KKTC’de bulunuyor. Geminin armatörü Emre Sönmez, “Binlerce metre derinlikte ya da fırtınalı havada bile gemi sabit kalarak bilimsel araştırmalar yapabiliyor. Bu çok az gemide bulunan bir özellik. Türkiye’de devlete ait 2-3 gemi dışında ilk kez özel sektör kullanıyor” dedi.

Yorumlar (11)
bunuda gördük 6 yıl önce
sözkonusu gemi herhangi bir sicilde gözükmemekle beraber geminin üzerinde ne gibi ekipmanlar bulunduğuna dair bilgilendirme yapılmaması ancak "biz bu işi yaparız, benim adım bilmemkim" denilmesi ile yürümüyor işler maalesef.
Ceyhun ILGUY 6 yıl önce
Biz bu işi yapariz demiyoruz; biz zaten bu işleri yillardir yapiyoruz. Biz bu işe bu gemi ile başlamadık. Size yardimci olabilecegimiz birsey varsa lutfen buyrun gelin, gemideki cihazlarimizi cihazlarin basinda size tanitmak isteriz.
Atilla DURDAĞ 6 yıl önce
Son teknoloji ile donatılmış DENAR 2 bilimsel araştırma gemisinin özel sektör tarafından Türkiye'ye kazandırılmasi bence reklamıda hakediyor alkışıda!!! Emeği geçen herkese teşekkürler.
murat tiryaki 6 yıl önce
Öncelikle gemi adı DENMAR değil DENAR 2 dir.TUGS a 2257 numarası ile Bilimsel araştırma gemisi olarak kayıtlıdır.Gemideki çihazları soran arkadaş söylesem ne kadar bilceksiniz acaba ama merakınızı gidereyim Gemi DP1 sistemi ile donatılmış ICE class Mutli Beam , Topaz ve HiPAP ile donatılmıştır.Ayrıca ROV support olarak ülkemizde tektir.Şuan da DSİ nin Anamur-KKTC arasında yapılacak olan Kıbrısa su temin projesinde çalışmaktadır.Görmek isteyenler Taşucu Limanında görebilir.İlerleyen zamanda National Geographics in belgeselinde izleyebilirsiniz.


Saygılarımla

DENAR 2 - DPA
huseyın ergec 6 yıl önce
denar cokguzel reklamyapmış gemini yasını hıçbelirmemişler ..
ahmet ünlü 6 yıl önce
hüseyin bey,

gemimiz 1974 yapımıdır, imo numarasıyla ararsanız (7347067) her yerde görebilirsiniz, sakladığımız bir şey yok..

uygun bir zamanınızda gelip kendiniz görür ve karar verirsiniz, bir çayımızı esirgemeyiz.. DP gemi ihtiyacınız olmasına gerek yok..

saygılar
reklam kokan hareketler 6 yıl önce
Bahsettiğiniz ekipmanların ne olduğunu bilmiyorum ve ilgimi çekmiyor ancak dikkat çeken haberin sunuş şekliydi,tipografik hatalara bende hemfikirim.Bir Türk armatör yerine açıkça bir firma veya şahıs ismi belirtilmiş olsaydı da bu gizemlerden ve konuyla ilgilenenlerin merakları giderilmiş olabilseydi.Umarım anlatabilmişimdir, çalışmalarınızda başarılar dilerim, National Geographic kanalınıda meraklılar izlesin,ben muhteşem süleyman(!) izliyorum.
ahmet ünlü 6 yıl önce
"çamur at, izi kalsın" yaklaşımıyla bir yere varılamayacağının umarım farkındasınızdır. bir gün gemimize bekleriz, görür karar verirsiniz.

sayg ılarımla
murat tiryaki 6 yıl önce
Haberi tam okusaydınız armatör adını görürdünüz.
huseyın ergec 6 yıl önce
bılgı ıcın tesekkur ama yıne surda reklam yapmaya calışıyosun .ama sende haklısın okadar malıyet reklam yapıcan arovı turkıyede tek demışsın arovı ne acaba.bu konudada bılgı verırsenız sevınırım.

ahmet ünlü 6 yıl önce
Sn. Hüseyin Bey,

belli ki internet kullanan birisiniz.. google'da "ROV" diye bir arama yapma zahmetinde bulunsaydınız "arovi" diye tanımladığınız "şey"in ne olduğu hakkında bilgiye erişebilirdiniz, burada yer kısıtlı olduğundan detaylı bilgi veremiyoruz kusurumuza bakmayın... bu arada, elin "gavurları" da gemimizin peşinde koşturuyor ne kadar garip değil mi? burada yazdıklarım da reklam tabii ki!!

saygılar
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?