banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

Özel İzinle Usulsüz Gemi Sökümü

​Türkiye'de yalnızca Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde gemi sökülmesine izin verilmesine rağmen;

GÜNCEL 29.01.2014, 12:54
Özel İzinle Usulsüz Gemi Sökümü

Özel izinle usulsüz gemi sökümü

Türkiye'de yalnızca Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde gemi sökülmesine izin verilmesine rağmen; Mudanya yakınlarındaki Kapanca Koyu'na oturan 50 metrelik kuru yük gemisi, özel izinle sessiz sedasız parçalandı.

Asbest ve ağır metallerin denize karışıp karışmadığı bilinmiyor.

Bursa'nın Mudanya ilçesinde bulunan Kapanca Koyu'nda yaklaşık iki yıl önce karaya oturan 50 metrelik kuru yük gemisi, 20 gün içinde sessiz sedasız söküldü. İki yıl önce parçalanmak üzere olan geminin icralık olduğu tespit edilirken, icralık durumdan kurtarıldıktan sonra hurdaları için sökülmeye bırakılan gemiden eser kalmadı.

Dünyada yalnızca 5 ülkede gemi sökümü yapılırken, Türkiye'de ise yalnızca Aliağa Gemi Geri Dönüşüm Tesisleri'nde gemi parçalanmasına izin veriliyor. SİT alanında bulunan Kapanca Koyu'nda parçalanan geminin sökümü sırasında asbest ve ağır metallerin denize karışıp karışmadığı bilinmezken, çevre örgütleri harekete geçti. İki yıl önce parçalanacaktı Bursada Bugün'den Rabia Deniz'in haberine göre, Seyir emniyeti olmadığı için yerinde söküm kararı verilen geminin usulsüz bir şekilde söküldüğü iddia edildi. SİT alanı olması nedeniyle gemi sökümünün Anıtlar Kurulu ve Liman Başkanlığı'nın denetiminde yapılması gerektiği belirtildi.

İki yıl önce Kapanca açıklarında karaya oturan gemi, İlçe Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler tarafından tesadüfen görülmüştü. Mürettebatı tarafından terk edilen ve içinde değerli bir şey bulunmayan Aldebaran-1 isimli geminin, Aldebaran Denizcilik Limited Şirketi'ne ait kuru yük gemisi olduğu öğrenildi. 578 bin grostonluk 51 metre boyundaki kuru yük gemisinin TC bandıralı ve 4295 sicil numarasıyla İstanbul limanına tescilli olduğu tespit edildi. Daha sonra alınan izinle hurdası için başlayan parçalama işleminin usulsüz yapıldığı iddia edildi. Bu izni kim verdi? Bursa'nın nadir koylarından biri olan Kapanca Koyu'nda kaçak yollarla gemi sökümü yapıldığını savunan DOĞADER Başkanı Murat Demir, Gemi Söküm Yönetmeliği'nin 14. Maddesi'ndeki 'zorunlu hallerde gemi sökümünün bulunduğu alanda yapılır' ifadesinde bulunan boşluktan yararlanıldığını savundu. Türkiye'de yalnızca Aliağa'da gemi sökümünün yapılabileceğine dikkati çeken Demir, dünyada 50 bin geminin söküm için beklediğini ifade ederek, "Bu geminin sessiz sedasız sökülmesine izin verilmesi konusunda neye dikkat edildi?

Kontrolsüz bir alanda yapılan söküm ağır metalleri barındırır.

Gemi sökülürken suya ve toprağa ağır metallerin gelme tehlikesi vardır. Kim ve neye göre bu geminin sökülmesine izin verildi? İl Çevre Müdürlüğü'nden izin alındığı belirtilirken orada çalışan personel uzman bir personel midir? Gemi söküm yönetmeliğine aykırı, usulsüzce bir geminin geri dönüşümüne yasal yönetmelikle izin verildi. Dünyada 50 bin civarında gemi sökülmeyi beklerken Marmara Denizi'nde gemi sökümünün önünü açarsak koylarımızı hızla yok etmiş oluruz" diye konuştu.

Asbest tehlikesi

Çevre Mühendisleri Odası Bursa İl Temsilcisi Efsun Dindar ise, usulsüz ve uygunsuz bir gemi sökümü yapıldığını söyledi. Gemi sökümünde en büyük tehlikenin asbestin ortaya çıkması olduğunu vurgulayan Dindar, "Gemi söküm işlemlerinde de aspest uzmanlarının çalıştırılması gerektiği yasalarla belirlenmiştir. Gemilerde asbest ısı yalıtımını sağlamak için kullanılır. Söküm aşamasında ortaya çıkan asbestin solunumu kontrolsüz bir şekilde yapıldığında ortama karışmaktadır. Bunun yanı sıra sintine atıkları ortaya çıkar sökümlerde. Bu iş için uygun olmayan doğanın göbeğinde yapılan bu söküm işi için nasıl izin alınır? Geminin aksanında kullanılan madeni yağların söküm sırasında denize ve toprağa karışması çok tehlikelidir" ifadelerini kullandı.

Yorumlar (7)
HAKKI 7 yıl önce
Alışkanlık yapmış ,daha yeni. Hantallar gemiside Marmara'da kaçak kesilerek yok edildi şebeke bilindiği halde göz yumuluyor suç var ceza yok
HAKKI 7 yıl önce
Alışkanlık yapmış ,daha yeni. Hantallar gemiside Marmara'da kaçak kesilerek yok edildi şebeke bilindiği halde göz yumuluyor suç var ceza yok
derya kurt 7 yıl önce
buna ne yorum yazılabılırkı ....türkıye bukadar işte .avrupada insanlar truzım için yapay koy imal ederken bizim ülkemızde malesef muhtesem ötesi güzellıktekı koylarımız birilerine ya peşkeş çekılıyo ya satılıyo yada böyle yasa dısı işler yapılıyo ...buna izin veren yetkılıleri asmak lazım ...bukadar haysiyetsızlık olmaz...yazık bu ülkeye çok yazık ....o gemıde kı emınım tüm saglıga zararlı maddeler o güzelım koya akmıstır ..şimdi soruyorum nerde bu ülkenın yöneticileri :nerede bizim kanunlarımız :nerde bizim çevreci örgütlerimiz:nerede
u.y.k. hakan öztürk 7 yıl önce
bu haberi Aliağa' daki gemi sökümcüler mi yaptırdı acaba diye bir his geldi geçti içimden...

fatıh kul 7 yıl önce
slm ...alptekın kardesler gibi karacahıllerin yüzünden bu ülkenın harıka yerleri böle birilerine peskes çekılıyo işte...alptekın kardes bende 10 sene denızcılık yaptım ..ülkemızın dünyada sayılı olan gemı sökümü varken madem okadar idda ediyosun bu gemıde tehlıkelı bişey yok diye neden o güzelim koylarda gemı sökülüyo kıroooooo...sen çalısmıssın belli gemıde ama miço olarak çalısmıssın ...dünyanın okadar ülkesini geszıyosun nerde böyle bi vahset gördün ...sen ve senın gibiler öküzün terene baktıgı gibi bakmaya devam etmeyın tamam ...çevrecılere laf atmaya gerek yok ...o yorumu kım yazmıssa çok dogru yazmıs ...az bıle yazmıs ..ülkemızı senın gibi böle düşünenler sayesınde kaybedıyoruz işte ...sen devam et kardes böle ..hayırlı işler sana
Hüsamettin Canbilen 7 yıl önce
Resimlere bakan hangi denizci bu geminin bilerek ve isyeteyerek bu konumda karaya oturtulduğunu söyleyemez??? Mendirek gibi bir çıkıntının yanından geçip baştankara güzelce oturtulmuş bir gemi.Bunu yapanları bulup puruva direğine ayaklarından astırmak ve ibreti alem için çürüyüp kargalara ve martılara yem etmek gerekir.

Söküme müsade etmeleri teknik zorunluluk olabilir zira geminin tankları delinmiş veya gemiyi çekecek romorkörlerin dar mendirek girişi gibi duran kayalar sebebiyle yaklaşamıyacakları için mecburen yerinde sökülmüştür.Bu işi planlayanlar şeytan zekasına sahipler.
alptekin kadir asan 7 yıl önce
ben bu gemide 1999 yılında çalıştım bu çevreci arkadaşların gürültüsüne bakmayın bu geminin neresinde asbest varmış,atmaya gerek yok kanun özel hallere izin veriyor,nedir problem çevreci arkadaşları öperim selamlarla

6
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102