banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

ÖTV'siz Yakıtta Büyük Vurgun

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), kayıt dışıyla mücadele kapsamında incelediği deniz yakıtları sektöründe vergi kaçakçılığını ortaya çıkardı.

GÜNCEL 07.04.2013, 14:22
2460
ÖTV'siz Yakıtta Büyük Vurgun

Maliye Bakanlığı Vergi Denetim Kurulu (VDK), kayıt dışıyla mücadele kapsamında incelediği deniz yakıtları sektöründe vergi kaçakçılığını ortaya çıkardı. Vergi Denetim Kurulu, deniz yakıtlarındaki vergi kaçakçılığını ortaya çıkardı. Sektöre 1 milyar lira ceza kesildi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, konuya ilişkin  yaptığı açıklamada, VDK tarafından, deniz yakıtlarında ciddi oranda vergi kaçırıldığının tespit edildiğini bildirdi.

Bakan Şimşek, kayıt dışıyla mücadele kapsamında, VDK'nın birçok sektörü masaya yatırdığını hatırlatarak, deniz yakıtı ürünlerinde yaşanan usulsüzlüğe dikkati çekti.

Uzun süren denetim ve incelemeler sonrasında 76 milyonun hak ve hukukunu gasp eden bazı mükellefleri yakaladıklarını belirten Şimşek, deniz araçlarına, herhangi bir akaryakıt teslimi yapılmadığı halde teslim edilmiş gibi sahte belgeler düzenlendiğini ifade etti.

Şimşek, denizcilik sektörünün teşvik edilmesi amacıyla Bakanlar Kurulu Kararı ile ÖTV'siz akaryakıt uygulamasını hayata geçirdiklerini ancak fırsatçıların bazı hilelerle sektöre büyük darbe vurduğunu söyledi.

Devletin burada ciddi vergi kaybına uğratıldığına işaret eden Şimşek, sahte belgelerle deniz akaryakıtlarının, usulsüz şekilde piyasaya sunularak ciddi vergi kaybı yaşandığını vurguladı.

1 milyar lira tutarında ihtiyati haciz


Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu çerçevede İstanbul Organize Vergi Kaçakçılığı ile Mücadele Grup Başkanlığı'nda görevli vergi müfettişleri tarafından yürütülen incelemelerde, ÖTV'siz deniz yakıtı teslimlerinde oluşabilecek vergi kaybı nedeniyle bazı mükellefler hakkında yaklaşık 1 milyar lira tutarında ihtiyati haciz uygulandığını söyledi.

VDK'nın sektörde yer alan mükellefler hakkındaki analiz çalışmalarının devam ettiğini, bu çalışmalar sonucunda riskli bulunan mükelleflerin de incelemeye alınacağını belirten Şimşek, "VDK tarafından başlatılan çalışmalar ve yürütülen vergi incelemeleriyle, sektör üzerinde etkin bir denetim ve gözetim sisteminin kurulması, sektördeki faaliyetlerin kayıt altına alınması ve suiistimale sebebiyet veren mükellefler üzerindeki caydırıcılığın artırılması hedefleniyor" diye konuştu.

2012'de vergi kaçıranlara 8,7 milyar lira ceza kesilmişti

Maliye Bakanlığı, geçen yıl da ekonomik araç vergisiyle satılan lüks araçlara, vergi kayıp ve kaçağına neden olan sigara firmalarına, akaryakıt olarak kullanılan 10 numara yağlara ve daha birçok alana yönelik inceleme ve denetimler yapmış, bunların sonucunda vergi kaçırdığı tespit edilenlere yaklaşık 8,7 milyar lira ceza kesmişti.

Yorumlar (2)
Ali Pendaz 8 yıl önce
OTV defterıne sahıp gemımızde basıma gelen ısletmemızde bulunan x ısımlı gemımızın defterıne ıslenmeden 23 kere yakıt alınmıs gıbı gostererek tarafımızı hem zan altına alınmasına ordan oraya kosturarak ıfade vermeye ve akaryakıt defterı cıkartamadıgımızdan pompa fıatı ıle yakıt kullanmak zorunda bırakıldık bundan dolayı gumruk tarafından tarafımıza transıt serbest yakıt kullanım farkları gonderıldı Sımdı soruyorum bu OTV defter sıfrelerını kullanarak veya kullandırılarak hem devletın hem armatorun zararını kım karsılayacak armatorler ıcın zarurı olarak alamadıkları OTV defterınden dolayı kabotajda kullandıkları transıt yakıt farklarının gumruk mustesarlığı ve denızcılık haberlesme bakanlıgı tarafından defter tespıtı yapılarak gonderılmıs bulunan transıt serbest yakıt cezalarının ıptal edılmesı ıcın geregının yapılmasını saygılarımla arz ederım. ALİ PENDAZ
hakan bakarsan 8 yıl önce
su an pıyasada otv sız defterı olan gemılerın botların yolcu teknelerının %90 ı bu ısı maalesef yapıyor.Ve bunuda cok rahatlıkla heryerde anlatıyorlar.Bızım gemılerde otv defterı yok vıcdanımda kafamda rahat.Ama yakıt ısı yapanlar hem rekabetı ıhlal edıyor hemdemılletın hakkını yıyor.O nedenle yakıt verıldıkten sonra otv sız defteın ıslenmesı ve onaylanması ısı kaldırılmalı.Tıpkı transıt yakıtta oldugu gıbı kolcu tarafından orada olcumu yapılarak hemen deftere ıslenmelıdır.Yoksa bu hırsızlıgı durduramazlar.
21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü