banner191

banner148

banner179

banner176

Oturan gemiye operasyon başladı

Çanakkale Boğazı'nda karaya oturan Yunanistan bandıralı, "Anangel Dynasty" adlı yük gemisini kurtarmak için başlatılan çalışmalara KEGKİ'ye ait beş römorkör katılıyor.

GÜNCEL 14.01.2006, 19:30
Oturan gemiye operasyon başladı

Çanakkale Boğazı Nara Burnu Feneri önlerinde karaya oturan Yunanistan bandıralı, ''Anangel Dynasty'' adlı yük gemisini kurtarmak için başlatılan çalışmalara Kıyı Emniyeti ve Gemi Kurtarma İşletmeleri Genel Müdürlüğüne ait 5 römorkör katılıyor.

Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri (VTS) yetkililerinden edindiği bilgiye göre, dün yapılan sualtı sörvey işlemlerinin ardından gemi kaptanının yardım talep etmesi üzerine, olay yerine Çanakkale'deki ''Kurtarma-1'', ''Kurtarma-4'' ve ''Söndüren-4'' adlı römorkörler sevk edildi. Ancak, geminin büyük tonajlı olması ve bölgenin kritik geçiş noktasında bulunması nedeniyle İstanbul'dan da takviye olarak ''Gemi Kurtaran'' ve ''Kurtarma-3'' adlı römorkör bölgeye geldi.

Yetkililer, geminin karaya oturduğu sığ bölgeden kurtarılması için çalışmaların başladığını, işlemlerin tamamlanmasının ardından Yunan bandıralı geminin güvenli bir bölgeye demirletileceğini kaydettiler.

Brezilya'nın Tubarao Limanı'ndan Romanya'nın Constanza Limanı'na 164 bin 993 ton demir cevheri taşıyan, 288 metre uzunluğundaki yük gemisi, Çanakkale Boğazı'nın manevra yapılması en güç noktalarından biri olan Nara Feneri önlerinde dün karaya oturmuş, güvenlik amacıyla ''Söndüren-4'' ve ''Kurtarma- 4'' adlı römorkörler ile Kıyı Emniyeti ve Gemi İşletmeleri'ne ait bir bot olay yerine sevk edilmişti.

DenizHaber.Com

Yorumlar (2)
haydar yüce 14 yıl önce
VTS in müdahalesi nasıl oldu ve olay nasıl oldu merak ettim .SelamlarBir vesile bayramınızı kutlarım.başarılar
mehmet ketenci 14 yıl önce
Çanakkale Nara çakarında karaya oturan gemide kurtarma yapan tüm mesai arkadaşlarıma çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar dilerim. Kaptan Mehmet KETENCİ
banner225
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?