banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Otopan'dan Kuito'ya, Kuito'dan Ölüme'

'Kuito' adlı geminin söküm için İzmir'in Aliağa İlçesi açıklarına getirilmesi, yürüyüşle protesto edildi. Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe çevreciler destek verdi.

GÜNCEL 04.02.2015, 20:11
4057
Otopan'dan Kuito'ya, Kuito'dan Ölüme'

Aliağa'da "Kuito" gerginliği

Angola açıklarında uzun yıllar ham petrol işleyen ve radyoaktif atık yüklü olduğunu ileri sürülen 'Kuito' adlı geminin söküm için İzmir'in Aliağa İlçesi açıklarına getirilmesi, yürüyüşle protesto edildi. Aliağa Çevre Platformu (ALÇEP) öncülüğünde düzenlenen yürüyüşe çevreciler destek verdi.

Alp Oğuz Anadolu Lisesi önünde toplanan yaklaşık 150 kişilik grup, 'Otopan'dan Kuito'ya, Kuito'dan ölüme' yazılı pankart taşıyarak Aliağa'nın en işlek caddelerinden biri olan İstiklal Caddesi boyunca sloganlar atarak yürüdü. Aliağa Liman Başkanlığı önüne kadar yürüyen grup adına basın açıklamasını Ayşe Hamarat Ortaköy okudu.

1979'dan bu yana rafineri olarak görev yapan 'Kuito' adlı geminin bugün Aliağa karasularına girmek üzere olduğunu hatırlatan Hamarat, özetle şunları söyledi: "Şu ana kadar gemide 1 milyon 400 ton varil petrol işlenmiş olup her yerine çeşitli kirleticiler yerleşmiştir.

Ayrıca gemide bulunan pis atık suyun boşaltımı ve parçalanma sonrası yakımı sırasında da gemi bünyesinde bulunan asbest, radyasyon gibi kirleticiler atmosferimize, toprağımıza, suyumuza karışacaktır. Aliağa'da bulunmayan biyo çeşitlilik su ile gelerek baskınlık kurabilecek, kendi türlerimizi yok edebileceklerdir. ALÇEP olarak ülkenin menfaatini zora sokan bir oluşum değiliz. Sadece sağlıklı çevrede yaşamak isteyen, doğasına zarar verenlerin karşısında duran, siyasetler üstü, gönüllü kişileriz."

Basın açıklamasının ardından yürüyüşe katılan grup elele tutuşup, zincir oluşturarak Aliağa Liman Başkanlığı etrafını sardı. Bir müddet bu şekilde slogan atan grup, daha sonra olaysız şekilde dağıldı.

Yorumlar (1)
ADINIZI YAZIN 6 yıl önce
Aliağa Gemi Söküm Bölgesi'nde çalışan biri olarak şunu söyleyim. Ayrıca belirteyim ki, şu an geminin sökümünü yapacak firmada çalışmıyorum, firmayla bir bağım yok...

Ancak bu çevrecilerin ve bazı basın kuruluşlarının kopardığı yaygaraya anlam veremiyorum. Bazıları "avrupanın arka bahçesi, avrupanın çöplüğü" gibi nitelendirmelerde bulunuyor gemi söküm bölgesi için fakat bunları söyleyenler yerinde görüp incelemeden işkembeden sallıyorlar... Gemi Söküm Sanayicileri Derneği ve Çevre Bakanlığı Aliağa'ya söküme gelen tüm gemilerde özellikle atık yönetimi konusunda, hem atık olma potansiyeli taşıyan materyaller konusunda hem de asbest konusunda çok hassas çalışıyorlar. Atıp tutanlara sesleniyorum: mesela, asbest gemilerden nasıl tahliye ediliyor gelip gördünüz mü, araştırdınız mı hiç? Burada hiçbir çalışanın asbestle doğrudan teması ve işi yok... Gemi Söküm Bölgesi ülkeye katma değer kazandıran başarılı bir sanayi bölgesi. Yeter artık, bilip bilmeden bu sektörü karalamayın. Binlerce insan bu sanayi bölgesinden ekmek yiyor... Ayrıca bu geminin Türkiye'de sökülmesi başta gemiyi alan firma olmak üzere ülkemizin başarısıdır diye düşünüyorum...
18
parçalı bulutlu
Günün Karikatürü Tümü