banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

Otobüs Töreninde Metro ve Gemi Mesajı

Yolcu gemisi olarak ilk defa Dünya’da tamamlandı. Ne büyük tesadüftür ki gemiler Yalova’da yerli tersane tarafından yapıldı.

GÜNCEL 26.04.2014, 21:44
 Otobüs Töreninde Metro ve Gemi Mesajı

Kocaoğlu’ndan otobüs töreninde metro ve gemi mesajı!

Büyükşehir Belediye Başkanı, daha önce hükümete önerilen fakat şimdiye kadar bir işlem yapılmayan yeni metro güzergahlarının kendileri tarafından yapılacağını açıkladı. Kocaoğlu, “Yeni metro güzergahlarını projeleri ile biz yapacağız” dedi. Kocaoğlu, Körfez’de çalışacak ilk geminin bir hafta içinde Konak-Karşıyaka arasında taşıma yapacağını belirtirken dış ilçelere taşıma işleminin gelecek yaza ertelendiğini söyledi.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin daha önce 60 adetini kullanmaya başladığı 100 adet körüklü ‘kuğu’ adı verilen Solaris marka körüklü otobüsün geriye kalan 40 adeti hizmete girdi. Balçova Olimpiyat Evleri ESHOT Garajı’nda gerçekleştirilen törene CHP İzmir Milletvekilleri Alaattin Yüksel, Prof. Dr. Rıza Türmen, Prof. Dr. Hülya Güven, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ilçe belediye başkanları, parti yöneticileri ve çok sayıda kişi katıldı. Törende konuşan Başkan Kocaoğlu, İzmir ulaşımı hakkında bilgi verirken otobüs, deniz ve raylı sistem alanında yapılanları anlattı. Kocaoğlu, daha önce gündeme gelen metro projelerinin hükümete devri konusunda açıklama yaptı.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na yapması için önerilen fakat henüz cevap gelmeyen Üçkuyular-Narlıdere, Otogar-Halkapınar, Buca-Tınaztepe Kampüsü gibi projeler hakkında değerlendirmede bulundu. Kocaoğlu, “Biz Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na Ankara ve İstanbul metroları yapılırken birçok talepte bulunduk. Başladıklarımızı yapacağımız söylerken dört yıl önce yeni projeleri ‘yapabilirsiniz’ diye sunduk. Seçime altı ay kala ‘projeniz yok’ dediler.

Ne projemiz olanlardan, ne de olmayanlardan bir ses çıkmadı. Bakanlık ile görüşeceğiz. Eğer hatları yapmayacaklarsa projelerimizi kendimiz yapıp ilk olarak Narlıdere Metro Hattı’nın inşaat ihalesine çıkacağız. Bundan sonra raylı sistem ihalelerini projelerini yapıp hızlı bir şekilde değerlendireceğiz” dedi.

‘HAVLU ATTIK’ DEMEDİK

Raylı sistem projeleri hakkında da bilgi veren Başkan Kocaoğlu, Bornova-Üçyol Metrosu’nun Üçkuyular’a uzatılması çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Kocaoğlu, “Geriye kalan istasyonlarda deneme seferleri başlayacak. Önümüzdeki aylarda metro taşımacılık işini Üçkuyular’a uzayacak. Günde 70-80 bin kişi taşırken şu anda 230 bin kişi taşıyoruz. Hat, Üçkuyular’a uzandığında sayı daha da artacak. Çekerlerimiz yetmeyeceği için yeni ihaleye çıkacağız. Türkiye’de yerel yönetim ile hükümetin işbirliğinde yapılan İZBAN hattına tamamladık.

Hattın uzatılması çalışmaları sürüyor. Çekerlerimiz yetmediği için hedeflediğimiz 550 bin yolcuyu taşıyamıyoruz. Yeni çekerler gelince sayıları hedefe ulaşacak. Bugün İzmir’de günlük 850 bin vatandaşımızı taşıyoruz. Ulaşımda taşımanın yüzde 50’sinden fazlasını raylı sistem ile yapmayı planlıyoruz. İzmir raylı sistem yatırımlarında Türkiye’de en öndedir. Bunu Büyükşehir Belediyesi, İZBAN’da da dahil kendi olanakları ile gerçekleştirdi. Ne havlu atıp Ankara gibi ‘havlu attık’ ne de İstanbul gibi ‘bunu da siz yapın’ demedi.

İZBAN hattı Torbalı’ya uzuyor.

Ardından Selçuk’a gidecek. Kuzey’de de Bergama’ya kadar uzanıyoruz. Banliyö hattımız 190 kilometreye uzanırken kenti raylı sistem ağı ile örmüş oluyoruz. Karşıyaka ve Güzelyalı tramvaylarının her şeyi bitti. İhaleye itiraz var. İtirazın ardından çalışmalara başlayacağız. Bu ihalemizin çeker ihalesini de Bursalı yerli firma kazandı. Ülkemizde hem tramvay üretimi gerçekleşirken yerli sermaye gelişecek. İhaleyi de kazanması son derece normaldir” diye konuştu.

DIŞ KÖRFEZ TURU SENEYE KALDI

Körfez’de 10 yıldır yaptığımız çalışmalar var. Vapurları da yenilemeye başladık. Yaşlı ve ağır olan denizdeki vapurları değiştirmek istedik. Karbon kompozit malzemeden gemi yaptırma kararı verdik. Yolcu gemisi olarak ilk defa Dünya’da tamamlandı. Ne büyük tesadüftür ki gemiler Yalova’da yerli tersane tarafından yapıldı. Bu arada birçok spekülasyon yapıldı. İhale için ‘adrese teslim, gemi yapılmaz’ denildi. Seçim öncesinde çok gündeme geldi. Belli çocukluk hastalıkları giderildi. Her türlü izinler alındı. Deneme seferleri yapılıyor. Önümüzdeki haftadan itibaren Mayıs’ın 3-4 ya da 5’i gibi ilk vapurumuz Karşıyaka-Konak arasında devreye girecek. Ardından geriye kalan 14 vapurumuzun tamamı gelecek. Bu yaz ayrıca Urla, Karaburun ve Çeşme bölgesine dış sefer koymayı planlıyorduk ama gemi makine imalatı geciktiği için gelecek yıla erteledik. Yine de elimizdeki gemiler ile sistemi dışa açmayı da ayrıca düşünüyoruz. Bakıp göreceğiz” dedi.

DÜNYA KULVARINDAYIZ

Kocaoğlu, kentlerin gelişmesi için diğer alanlarda yapılan projelerden de bahsetti. Kocaoğlu, “Belediye başkanlarının en önemli görevi planlayarak kentin geleceğine, gelecek kuşakları ışık tutmaktır. Sonra çevreyi, suyu toprağı havayı korumak, bunun için yatırım yapmaktır. Ülkemizde ve kentimizde maalesef farklı durum var. Geçtiğimiz süreçte çevremizi kirlettik, vahşi üretim yaptık. Şimdi çevremizi korumak değil yeniden kazanmak zorundayız. Çünkü koruyamadık. Biz geri kazanarak çevre ile ilgili konuları Körfez’de, havada, suda olduğu gibi çabalayacağız. Damla sulamadan, tarımın düzenlenmesine kadar birçok alanda çalışma yapmak zorundayız. Bunları 10 yıldır zaten yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi’nin benden önce yapılan Büyük Kanal Projesi ve çevre yatırımlarımız ile Türkiye’deki çevre yatırımlarında açık ara öndeyiz. Bunu uluslararası boyutta Dünya ölçeğinde yaptığımız çalışmalar ile gösterdik.

Bir zamanlar çok üretenler, farklı konumlarda, farklı özellikleri ile ön plana çıkan kentler şu anda çevreye olan duyarlılığı ve yerelde kalkınma anlayışı ile Dünya kulvarında yarışıyorlar. Biz de Dünya kulvarında koşmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

PLANLI VE HIZLI ULAŞIM

Kocaoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Planlama ve çevre konusunda belediyenin diğer en önemli konusu ulaşımdır. Biz denizi, raylı sistemi iyi kullanmak zorundayız. Otobüsleri de son teknoloji ile kullanmalıyız. Hedef otobüs ve egzoz salınımı minimuma indirmektir. Otobüslerden vazgeçerek metropol kentlerde ulaşım yapmak hemen hemen mümkün değil. Bir yandan otobüslerimizi yenilerken diğer yandan alçak tabanlı, engelliye uygun araçları alıyoruz. Klimalı, konforlu otobüslerimizle İzmirli hemşerilerimizin toplu ulaşım standardını yükseltmeye çalışıyoruz.

ESHOT ve İZULAŞ’a bin 400’ün üzerinde araç aldık.

Yüzde 85’ei engelliye uygun ve tamamına yakını klimalı durumdadır. Bundan sonra aldığımız karar gereği elektrikli otobüslere ağırlık vereceğiz. Belki sadece ve sadece elektrikli otobüslerle filomuzu zenginleştirmeye çalışacağız. Ayrıca bin 117 toplu taşımada kullanılan dolmuşları da 90 dakika aktarma sistemi içine alarak kullanacağız. Büyüyen sınırlarımız gereği ilçelerimizdeki toplu ulaşım kooperatiflerini sisteme dahil edeceğiz. Kontrol edilemez büyümeyi planlı hale getirmek istiyoruz. Bu mesleği yapan vatandaşlarımızın işinin, aşının sürdürülmesi için çalışıyoruz. Bundan önce metro, İZBAN, otobüslerin yenilenmesi gibi çalışmalar öncelikliydi”

Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102