banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Osman Hasretler Gemisinde 1 Ton Haşhaş

Malta ve Lampedusa adaları arasında uluslararası sularda Osman Hasretler adlı Türk Bayraklı gemiyi durduran İtalyan narkotik birimleri 1 ton haşhaş ele geçirdi.

GÜNCEL 14.04.2013, 01:15
3162
Osman Hasretler Gemisinde 1 Ton Haşhaş

Malta ve Lampedusa adaları arasında uluslararası sularda  Osman Hasretler adlı Türk Bayraklı gemiyi durduran İtalyan narkotik birimleri 1 ton haşhaş ele geçirdi.

52 metre uzunluğundaki 1975 yılı yapımı geminin 10 kişilik mürettebatı gözaltına alındı.

Gemiye operasyon, İtalyan Narkotik Birimi ve Maliye Bakanlığı tarafından ortaklaşa yapıldı. Dün öğlene doğru, İtalyan narkotik birimleri, Akdeniz'de seyreden Türk gemisinde, Ortadoğu pazarına giden büyük miktarda uyuşturucu bulunduğu yönündeki bilgileri değerlendirerek, gemiye havadan ve denizden operasyon düzenledi.

Sicilya adasından yola çıkan deniz ekipleri ve helikopterlerin harekat kontrolü Trapani'den yapıldı.

Ekipler, gece boyunca izlemeye aldıkları gemiye operasyon yapmak için Türkiye'den izin gelmesini bekledi.

Gününü ilk ışıklarıyla ekipler izlemeye aldıkları gemiye görünmemek için uzaktan gemiyi izlemeye aldılar. Saat 10 civarında Türkiye'den yetkililerden gerekli iznin alınmasıyla birlikte gemiye operasyon düzenlendi.

Bu sırada kendilerine operasyon yapıldığını farkeden gemi mürettebatı torbalarla uyuşturucuyu denize atmaya başladı.

Ancak hızlı hareket eden hava indirme ekipleri kısa zamanda gemiye girerek bir tona yakın haşhaşı ele geçirdi.

Gemiye giren İtalyan ekipler, gemideki 5 kişilik Türkiye orijinli mürettebatın yanında, 5 kişilik  Mısır'lı stajyerlerin de bulunduğunu belirledi. Mısır ticaret bahriyesine ait oldukları belirlenen 5 kişinin gemide ne amaçla bulundukları incelemeye alındı.

 

MASAK tarafından el konulmuştu

MASAK, Ocak ayında  sigara kaçakçılarının kullandığı Osman Hasretler gemisine el konulmasına karar vermişti.

KAÇAKÇILIK ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi Başkanlığı talimatıyla Eylül 2011'de kaçak sigaraya karşı 15 ilde eş- zamanlı düzenlenen operasyon düzenlemiş 48 kişi gözaltına alınmıştı.

Operasyonda Türkiye sigara üretim pazarının yüzde 9'una sahip olan bir firmanın yöneticilerine de uzanmış soruşturma sonucu çok sayıda dava açılmıştı.

Gemi, daha sonra açık arttırma ile satılmıştı.

 

Yorumlar (2)
ertan tan 9 yıl önce
daha öncede kaçak sigara getirirken antalyada jandarma basmıştı. ............ bu son olmayacaktır
Osman Sarıyer 9 yıl önce

krizden sonra yatan bir kuruyuk kosteri sahibi satıp kurtulmak istiyor,
biri ilgilenen var diye arıyor, görüşmeye gelen 2 kişi, biri FAS da uzun yıllar BALIKÇILIK, ithalat ihracat danışmanlığı yaptığını söylüyor, Fas da herkesi tanırım iyi kontaklarım falan var diyor, digeri ayagında ucuz bir plastik terlikle gelmiş biri, SARIYERDE BALIKÇILIK yaptıgını söylüyor, diğerinin arkadaşıymış, gemiyi alırlara bu ve arkadaşları gemiyi kaldırıp Fas'a tamire götüreceklermiş vesair, garip bir durum var ve satıcı rahatsız oluyor, bu alıcıların duyduğu fiyattan az daha yüksek bir fiyattan geminin satılık olduğunu söylüyor, bunun üzerine FAS dan geldiğini söyleyen eleman biraz uzaklaşarak birini (muhtemelen gerçek alıcı) telefona alıyor, biraz konuşuyorlar vede sonra bu fiyatı veremeyiz denince el sıkışık ayrılıyorlar...

1.5 sene filan geçmiştir şimdi üzerinden...

bu haberi okuyunca geldi aklıma...

80 öncesi SARIYER.... Bulgaristan turları... anam bacım..
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü