Önce temizlik sonra yolculuk

Haliçte yolcu taşımacılığının yanı sıra turistik amaçlı olarak da kullanılacak olan “Sütlüce Gemisi”, ilk seferi öncesinde Sütlüce’de yaşayan vatandaşlar tarafından temizlendi...

Önce temizlik sonra yolculuk

Önce temizlik sonra yolculuk

Haliç hattında yolcu taşımacılığının yanı sıra turistik amaçlı olarak da kullanılacak olan “Sütlüce Gemisi”, ilk seferi öncesinde Sütlüce’de yaşayan vatandaşlar tarafından temizlendi

Geminin yapımı aşamasında İstanbul Deniz Otobüsleri (İDO) AŞ Çağrı Merkezi’ni arayan Sütlüce halkı, “Sütlüce Gemisi”nin camlarını, yerlerini ve güvertesini temizleyerek semtlerinin adını taşıyan gemiye katkıda bulunmak istediklerini söyledi.

Bu talep kabul edilince de vatandaşlar, gemideki temizliğin ardından Sütlüce-Kasımpaşa-Haliç-Üsküdar hattında yolculuk yaptı. Vatandaşların, gemiye “Sütlüce” adının verilmesi anısına hazırlattıkları plaket, geminin giriş bölümüne asıldı.

Gruptakilerden bir kişi, “Yıllar sonra yeni vapurumuz hizmete girdi. Vapurlarımızı temiz kullanmak istiyoruz. Bunun için de malzemelerimiz aldık ve temizliğe başladık” dedi.

600 yolcu kapasiteli

Tamamı Türk mühendis ve işçilerince Haliç Tersanesi’nde inşa edilen “Sütlüce Gemisi”, Haliç hattında yolcu taşımacılığının yanı sıra turistik amaçlı olarak da kullanılacak. 600 yolcu kapasiteli 3 gemiden ikincisi olan “Sütlüce Gemisi”, mevcut deniz motorlarına göre geniş ve rahat iç mekânları, çocuk arabası ve engellilerin tekerlekli sandalyeleriyle rahatlıkla geçebilecekleri şekilde otomatik yolcu geçiş kapılarıyla donatıldı. 12 deniz mili hız yapabilen, 42 metre boyunda 8.5 metre eninde inşa edilen gemide, klima, büfe, 1 çocuk bakım masası, hayvan barınağı da bulunuyor. Haliç köprülerinin altından rahatlıkla geçebilecek formda tasarlanan gemiler, panoramik görüş açısıyla İstanbulluları Haliç’in tarihi güzellikleriyle tanıştıracak.

PANORAMİK İSTANBUL

Haliç hattında yolcu taşımacılığının yanı sıra turistik amaçlı kullanılacak üç gemiden ikincisi olan Sütlüce, panoramik görüş açısıyla farklı bir?İstanbul manzarası sunacak... Geminin ilk seferinde temizlik yapanlar arasında çocuklar da vardı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
KPT.ALEV  TUNÇ
KPT.ALEV TUNÇ - 9 yıl Önce

Bu haber foroğrafsız çok yavan kalmış, böyle haberleri fotoğraf eşliğinde görmeliyiz(törendeki bir arkadaşın cep telefonuna bile razıyız...)

mustafa erbaş
mustafa erbaş - 9 yıl Önce

Hayırlı olsun yenı yolcu gemılerı.Sadece dıkkatımı ceken ana guverteden su hattı cok az ufak bır lodosta emın onu uskudar arasını zor gecer kanısındayım.sırf halıcte calısıcak sa oky.

Manevralarını da turyolun gemılerıne gore cok daha fazla surde yapıyorlar.Turyolun gemılerı bogaz da IDO lodosta seferlerı durdugu zaman bıle sefer yapıyorlar.Belkı IDO nunkı gıbı luks degıller ama suratlerı daha fazla ve yuksek bordolu gemıler

IDO nun gemılerı ŞH. kadıkoy vb gemıler de de bordo cok dusuk fazla suya batmıs gozukuyorlar bu bır hatamı? yoksa dzyn boyle daha ıyımı oluyor?Şehir hatlarının ıdo dan once Halıc tersanesın de yaptırılan gemıler yuksek bordo lu daha denızcı gozukuyorlar acaba oncekılermı hatalı dzyan

saygılarımla

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176