banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Olay Gemi Haydarpaşa'ya Yanaştı

İstanbul'da BM'ye ait 22 bin ton buğdayla 10 aydır rehin tutulan Mirach adlı Panama bandıralı gemi, yükünün başka gemiye aktarılması amacıyla Haydarpaşa Limanı'na bağladı.

GÜNCEL 06.12.2009, 17:24
Olay Gemi Haydarpaşa'ya Yanaştı

Afrika'da açlık çeken insanlara yardım için götürülürken borcundan dolayı İstanbul'da BM'ye ait 22 bin ton buğdayla 10 aydır rehin tutulan Mirach adlı Panama bandıralı gemi, yükünün başka gemiye aktarılması (Limbo edilmesi) amacıyla Haydarpaşa Limanı'na bağladı.

Limana yanaşan geminin, boşaltma, gümrük, maliye ve sigorta işlemleri dahil tüm masrafları Birleşmiş Milletler tarafından karşılanacak.

Mirach neden bekledi?

Çeşitli ülkelerden gıda bağışı için kaynak bulan ve Afrika'ya milyonlarca ton gıda sevkıyatı yapan BM, Dünya Gıda Programı kapsamında İsviçre, İtalya, Ukrayna gibi ülkelerden bağış olarak 22 bin ton buğday topladı. Buğday Ukrayna'nın Nikolayev limanında Pemberley ve Mira Denizcilik'in, 'Mirach' adlı gemisine yüklendi.

BM, buğdayın Etiyopya'daki yetkililere teslim edilmesi için taşıma ücretini peşin ödedi. Gemi, 2009 Ocak ayı başında yardım buğdayını Somali'nin Cibuti limanına götürmek üzere Ukrayna'dan yola çıktı. Ancak gemiye 20 Ocak 2009'da İstanbul Boğazı'ndan geçerken mahkeme kararıyla el konuldu.

Gemiyi işleten şirketten alacaklı olan şirketlerin mahkemeye başvurarak ihtiyati tedbir kararı aldırması nedeniyle seferden men edilerek Ahırkapı açıklarına demirletildi. BM, gemi şirketi ve alacaklı şirketler arasında aylardır süren hukuk mücadelesi başladı.

Türkiye'deki avukatı Mehmet Ali Kartal aracılığıyla mahkemeye başvuran BM, buğdayın bozulma ihtimali nedeniyle gemi üzerindeki tedbir kararının yük boşaltılıncaya kadar kaldırılmasını talep etti. Kartal, "Gemideki buğdayın, nemli ortamda ve havalandırma olmadan beklemesi mümkün değildir.

Yükün Cibuti'ye teslim edilmesi için davanın sonunun beklenmesiyle buğday çürüyecek" dedi. Gemiden alacağı olan şirketler ise, sefere çıkması halinde alacaklarını tahsil edemeyeceklerini ve büyük zarara uğrayacaklarını belirterek tedbir kararının kaldırılmasına itiraz etti.

Daha sonraki aşamada geminin yükünün başka gemiye limbo edilerek kurtarılmasına karar  verildi. Ancak Ahırkapı demiryerinde demirli bulunan geminin demirden kaldırılıp Haydarpaşa rıhtımına bağlanması operasyonuna gemi personeli direnç gösterdi.

Geminin yükü ile birlikte seyrine izin verilmesini isteyen gemi personeli geminin demirden kaldırılıp Haydarpaşa Limanına yanaştırılmasına tepki gösterdi.

Geminin demirden kaldırılması ancak polis gücüyle mümkün oldu.

Geminin armatörü: "Gemime el konulması haksızlık"

Geminin armatörü mira denizcilik ortaklarından Ahmet Yılmaz, DenizHaber'e yaptığı açıklamada, "Gemime hukuk dışı olarak el konuldu. Devlet organları bu el konmada yanıltıldı." dedi.

Yılmaz "Gemi icrada satışta. Yeddieminde olan bir gemi. Yük, buğday olup icrada satışta ve yeddieminde. Geminin üzerinde seferden men var. Bunun üzerine hukuk dışı hiç alakasız bir şekilde bu karara dayanılmadan bir operasyon yapıldı. Personel zorla gemiden indirildi, yeni personel konuldu. Bu konuda bu operasyonu gerçekleştiren kurum ve kişiler hakkında  hakkında adalet bakanlığı başta olmak üzere şikayet dilekçesi yazıyorum, davalar açıyorum." diyerek görüşlerini savundu.

 

 

Yorumlar (3)
10 yıl önce
Bu gemiyi İstanbul Boğazından geçirip,Ahırkapı mevkiine demirleyen Kılavuz Kaptan olarak ben çıktım.Hikayesi çok hazindir.Gemi kaptanı Karadenize çıkışında istediği mazot miktarını İstanbulda alamadan Rusyanın Nikolayev limanına varıyor.Burada yükleme sırasında mazot(Dizel yakıt ) bittiği için geminin kalorifer sistemi çalışmayınca tüm personel Kaptanda dahil olmak üzere zatürre oluyor.Kış şartlarında boru ve ballast devreleri donarak patlıyor.Gemi personeli ITF'e şikayet ediyor.ITF personeli otele yerleştirip personeli doktara götürüyor.Gemiye armatör daha sonra büyük paralar harcayarak 20 ton daha mazot(Dizel yakıt) alıyor.Bu sefer Port State Control gemiyi basarak pekçok eksiklik tespit ediyor ve kalkmasına müsade etmiyor.Neticede yalnızca İstanbula kadar müsade veriyor.Gemi İstanbul Boğazına geldiğinde kaptan 38 derece ateşle ve hasta olarak beni karşıladı.Hikayesini anlattı ve şirketten alacağı olmasına rağmen derhal ayrılacağını söyledi.

Şimdi haberde yazılan ifade doğru değildir.Gemi personeli neden haydarpaşaya yanaşmasını istemesin ve direnç göstersin? Armatörün adamları değilse bunu yapmazlar.Sonra bu mesele onları hiç ilgilendirmez ve bizleri aptal mı zannediyorsunuz.?Geminin İstanbul varışındaki halini ben gözlerimle gördüm.

Gemi PSC şerhleri yüzünden İstanbuldan ayrılamaz.Büyük tamir gerektireceği gemi kaptanınca bana ifade edildi.Zira Türk gemisinin Boğaz geçişinde Kılavuz talep etmesi ve demir yerine kadar hizmet talebi garip geldiği için uzun uzun gemi kaptanıyla sohbet etme fırsatı buldum.Bu olayları kendisi bana nakletmiştir.İsteyen ITF ve geminin PSC şerhlerine bakabilir.Mehmet Yılmaz bey heryere şikayet edebilir ama önce ödenmeyen personel maaşları ve neden geminin Nikolayevde yakıtsız kaldığını izah etsin.Birde aynı şahısların Hindistandaki Mira gemisindeki olaylarla ilgileri varmı onu açıklasınlar.Değerli denizci dostlarım ,maaşınız az olsun ama tam labileceğiniz gemilerde çalışın yoksa evdekiler kredi kartları ile siz denizde çalışırken harcama yaparlarsa sonunda evinize haciz gelir zira son zamanlarda maaş ödenmiyor.
Deniz Erenler 10 yıl önce
13 Ocak 2008 tarih ile Nikolayev limaninda tespit edilen eksikler 6 (alti) adet.

4 tanesi yuzunden gemi tutulmus. Asagidaki linkden gorulebilir. Acikca nedir yazmiyor

Ama bir evvelki anlatimdan, patlayan boru devreleri meselesi oldugunu tahmin edebiliriz.http://212.45.16.136/isss/public_bsis.php?Action=searchInspByID&Skip=0&InspID=003957494 gun sonra geminin tutukluluk hali kalmis (6”da sifir – tum maddeler temizlenmis), asagidan

Gorulebilir.http://212.45.16.136/isss/public_bsis.php?Action=searchInspByID&Skip=0&InspID=00396539Belliki gemi bu patlamis boru devreleri vesair ile ilgili tamiri bir sekilde (Istanbula kadar gecicide olsa) yapmis vede oradan kalkisina izin vermisler.++Ismini vermek istemeyen arkadaslarin, bu forumda anonim olarak veya begendikleri rumuzlar ile yorum yapabilmelerine editorlerimiz musade ediyorlar, belliki kisilerin isimleri kendilerinde sakli dolayisi ile bir mahsur gormuyorlar, olabilir.Fakat burada,“kimi kandiriyorsunuz” , “gemi PSC serhleri yuzunden Istanbuldan ayrilamaz” “isteyen geminin PSC serhlerine bakabilir” , diyen dostumuz oncelikle kendisi bakmismidir bakmamismidir ?Herhalde boyle bir cagri akabinde herkesin acip bakabilecegini, vede 6 adet madde yazilan gemiye “Bu sefer Port State Control gemiyi basarak pekçok eksiklik tespit ediyor” derken,

6 madde icin bu soyleri sarf ettiginin farkindamidir acaba !!Yaptigi yorumda dogru olan bir sey var ise “Nikolayev de ,PSC nin gemiyi bastigidir”

Cunku 13 Ocak 2008 gunu bir PAZAR gunudur, vede muhtemelen gemi tam kalkmak uzeredir !! Cunku gemi 17”sinde Persembe gunu serbest birakilmis vede kilavuz kaptanimiz

20 ocak 2008”de gemiyi bogaz gecirmis.Bir PSC”nin kalkmak uzere olan bir gemiye bir Pazar gunu cikmasi arkasinda resmen kotu niyet vede kasit vardir. Bu hic degismez. Dogrusu, eger bir gemi o limanda kontrol icin hedeflenmis ise (target faktoru yuzunden), bu niyetin gemi acentesine vakitlice

Bildirilip haber edilmesi, vede gemiye yanastigi gun (baslarda) cikilmasi, bu isin dogrusudur (rakip takimin futbolcusu sakatlaninca, topu taca atmak gibi..). Fakat Nikolayev liman kontrolu, oldum olasi oraya gelen gemileri tarumar etmekle meshurdur, o limada tutuklanmamis gemi hemen hemen yoktur, bunu isin icinde olanlar bilirler.Burada asil enteresan olan kilavuz kaptanimizinda garip buldugu “Türk gemisinin Boğaz geçişinde Kılavuz talep etmesi” ve “demir yerine kadar hizmet talebi” . .Transit”deki bir Turk isletmesinin Turk murettebatli gemisi kilavuz almadan bogazi gecer, Ahirkapiya demirini atarsa

Atar, sonra tamiri vesair ne varsa beyan edip transiti bozar veya beklemeden dolayi transit kendiliginden bozulur, ama gidipte bogaz icin kilavuz kaptan istemez, hemde demir yerine kadar !!Bu kaptanda temsil edilen gemi murettebatinin, geminin isletmecisi ile ciddi itilaf halinde oldugunu, vede geminin isletmeye olabildigince zarar verme niyetinde oldugunu gosterir,

Buda sonuc olarak gercekten cok uzucu. Belliki maaslar vesair yuzunden sikintilari/endiseleri var, belliki

Bu halde DJIBOUTI (dogu afrikada kizildeniz ile aden korfezinin birlestigi yerde bir ulke,

Somali degil, ama komsu, bu arada yazidaki bir diger yanlislik, Pemberley baska bir gemi degil, Mirach gemisinin kayitli armator unvani) ye gitmek yerine eve gitmeyi tercih ediyorlar, bu yoldada herseyi kullaniyorlar, dogrudur degildir vesiar, ama olan belliki birazda budur..Bilgi icin, Evet, Hindistana hurdaya satilan ama orda benzer sikintilar yasayan MIRA gemiside ayni isletmeye aittir. 2 benzer gemi sahibi bu isletme bir anda coken navlun piyasasi

Yuzunden cok buyuk sikintiya dusmustur, gerisi malumunuzdur. Yanliz bu sikinti bu ve benzeri isletmelerde olur, sundan bunda/digerlerinde olmaz demek dogrulara tam isaret etmez, tum isletmeler benzer sikintilar icindedirler. Bugun hangisinin ustune benzer sekilde giderseniz, siki ugrasir iseniz ayni sekilde batirabilirsiniz.Kilavuz kaptan arkadasimizin, nihayetinde yaptigi tavsiye “maaşınız az olsun ama tam alabileceğiniz gemilerde çalışın” dogrudur. Fakat insanimiz(bizler) her zaman boyle davranamiyoruz. Eger calisanlar armatorlerin acgozlu, bencil ve vefasiz hainler olduklarini dusunuyorlar ise,“musluman bir adam olarak” bize yapilmasini istemedigimiz davranislari, baskalarina karsi bizlerde yapmamaliyiz. Org., benim eski kaptanim (cokta severim) sagolsun gecenlerde beni ziyarete geldi. Gemimiz (koster) sefere cikiyormu diye sorar. Kac paraya calisacagiz diye sordum. En son 5000 tonluk gemide hersey icinde 5500dolara 3 ay calistim. Dedi. Cekmisler gemiden. Aldinmi parani dedim. Sirketten baslikli kagida imzali kaseli taahhut aldim dedim. Bu arada bir evvel calistigi sirketten 5 aylik maas yerine cek vermisler, Subat 2010”a ama gecenlerde 4000dolar alacagi olan eski ascisi bu sirketten parasini alamadi diye avukata vermis firmayi, o 4000 dolari alamadi ben 5aylik maasi nasil alirim diye kendine soruyordu, Ben uzulmesin diye bir yorum yapmadim ama guzel kaptanim, sen bundan bir sene evvel piyasanin en guzel oldugu zamanda 5250”a calisiyordun, arkasindan dunyada gorulmemis bir buhran olmus, tum piyasalar cokmus kalmis, simdi sen bana 5500 dolar aliyorum diyorsun, Ama sonrada kendin anlatiyorsun, elinde para yerine kagit parcalari vede taahuttler var, simdi ne yapican, taahut ettiler yerine getirmediler (haklisin) diye, olmadi MIRA gibi gidip bunlari senmi batiracaksin !! Halbuki hersey bastan karsilikli yanlis degilmi ??++AyricaEnteresan olan baska bir konu, BM bu yuku limbo etmek icin piyasadan baska bir gemi tuttu

Ama bugday gemiye bundan nerdeyse 1 sene evvel yuklenmis (13.01.2008). Malin teslimi 1 seneyide gececek. Bir sene bu geminin ambarinda bu sekilde beklemis bugdayi acaba ne yapacaklar !!

Saygilar

Deniz Erenler

kemal yormaz 10 yıl önce
BÖYLE BİR GEMİNİN BOGAZDA 1 SENE YATMASI COK ÜZÜÇÜ MİLLİ BİRSERVET.GEMİ SEFERLERE ÇIKSA KAÇYÜZ AİLELER EKMEK YERDİ PARA KAZANIRDILAR MİLYON DOLARLAR .GERÇİ ARMATÖR GEMİLERİ ÇOK MİRA DENİZCİLİK ŞİRKETİNİN SÖYLENENLERE GÖRE 72 BİN TONLUK GEMİLERİ VARMIŞ BÜYÜK TONAJLI GEMİLER ALLAH DAHA ÇOK VERSİN GÖZÜMÜZ YOK AMA BÖYLE GMİLERİDE BOGAZDA BEKLETMESİNLER EKONOMİYE KAZANDIRSINLAR .
banner225
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?