banner191

banner148

banner179

banner176

O Geminin Bedeli 360 Milyon EURO!

Basında çıkan "3 Milyar Dolarlık proje" haberlerinin geminin değeriyle ilgili gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı.

GÜNCEL 30.12.2013, 12:57
O Geminin Bedeli 360 Milyon EURO!

Sedef Tersanesi'nin proje ihalesini kazandığı açıklanan Juan Carlos sınıfı havuzlu çıkarma gemisinin 360 Milyon Euro bedeli bulunuyor. 

Basında çıkan "3 Milyar Dolarlık proje" haberlerinin geminin değeriyle ilgili gerçeği yansıtmadığı ortaya çıktı. 

Ancak günümüzde gemi inşa maliyetlerinin düştüğü gözönüne alınırsa, geminin bugünkü koşullarda çok daha ucuz bir maliyetle inşa edilmesi gerektiği uzmanlarca belirtiliyor. 

2011 yılında İstanbul'a gelen geminin bedeli 360 milyon Euro olarak belirtiliyor. 

2011 Yılında İstanbul'a Gelmişti

Projenin örnek gemisi olan İspanyol deniz kuvvetlerine ait Juan Carlos adlı gemi, 2011 yılında İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirmişti.

Yapımına 2005yılında başlanan ve 2010 yılı Eylül ayında İspanya Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilen 231 metreboyundaki uçak gemisi “L-61 Juan Carlos 1”, Mayıs 2011 ayında İstanbul'a bir ziyaret gerçekleştirmişti. 

İstanbul'da bulunan İspanyol uçak gemisi “L-61 Juan Carlos I”in kaptanı Albay Gonzalez Aller, Türkiye'den son derece olumlu izlenimlerle ayrıldıklarını belirtmişti.

“Hem Türkiye, hem de Türkiye halkıyla çok yakın bir ilişkisi var. Aynı zamanda İspanya donanmasını da burada mutlaka ifade etmek gerekiyor. Çünkü her iki ülke de NATO üyesi. İspanya donanmasının da Türkiye ile yakın bir ilişkisi var. Ümit ediyoruz ki bu ziyaretimiz, her 2 ülke arasındaki bağları daha da güçlendirecek. Ziyaretimizin amacı her şeyden önce eğitim. Bu gemi, şu anda hizmetinin birinci yılında ve bizim garanti süresi adını verdiğimiz bir süre var. Bu süre zarfındaki bütün sistemleri tek tek kontrol ediyoruz. Gerek motorlarını, gerekse diğer fonksiyonlarını kontrol ediyoruz. Bunun için asıl lojistik üssümüz olan merkezden 1,5 ay kadar uzak kalarak, geminin bütün fonksiyonlarını test ediyoruz. Buna da aslında dayanıklılık ziyareti adını veriyoruz. Bu ziyaret kapsamında İstanbul'da bulunuyoruz.” diyen Albay Aller; İstanbul'dan kuzey Afrika'ya geçeceklerini, daha sonra İspanya'ya döneceklerini bildirmişti. 

İstanbul'da bulunmaktan son derece mutlu olduklarını aktaran Albay Aller, sözlerini şöyle sürdürmüştü:

“Gemimiz, şu anda hizmetinin birinci yılında ve bizim garanti süresi adını verdiğimiz bir süre var. Bu süre zarfındaki motorlarını ve bütün sistemleri “dayanıklılık testi” adı altında tek tek kontrol ediyoruz. Bu test amacıyla çıktığımız seyirde İstanbul’a da uğramak bizim içinmn büyük bir şans oldu.”

“L-61 Juan Carlos I”in kaptanı Albay Gonzalez Aller ve geminin 2. Komutanı, gemiyi İstanbul Limanından ayrılışında kılavuzlayan  KEGM İstanbul Liman Baş Kılavuz Kaptanlarından Kaptan Cahit İstikbal ile hatıra fotoğrafı çektirmişti. 

ÇOK MAKSATLI BİR GEMİ

Geminin temel özelliği bir çıkarma gemisi olması ve “uzak denizlerde” düzenlenen operasyonlarda görev alması.

İkinci görevi ise yine “uzak denizler”deki operasyonlarda askeri birliklere ihtiyaç duyulan her türlü malzemenin ve aracın ulaştırılması.

Üçüncü rolü, uçaklara ve helikopterlere alternatif bir platform sağlaması. Zira 202 metrelik uçuş pisti her tür uçağın iniş ve kalkışına izin veriyor.

Dördüncü ve son görevi belki de üstlendiği görevler içinde en önemli olanı. Gemi, özellikle insani yardım operasyonlarında ve deprem baştadoğal afetlerde görevlendirilmek üzere tasarlanmış.

TEKNİK ÖZELLİKLER

 

 İnşa yeri:  Navantia şirketi adına El Ferrol Tersanesi (İspanya)
 İnşa Yılı:  2009
 Maliyeti:  360 Milyon Euro
 Boyu:  230.82 m
 Uçuş güvertesi:  202 m
 Genişlik:  32 m
 Draft:  6.9 m
 Ağırlık:  27.079 ton
 Tahrik Sistemi:  Gaz türbini 2x11 Mw POD
 Hızı:  21 knot
 Menzili:  15 knot ile 9.000 DM
 KAPASİTE  
 Taşıyabildiği
 Personel:
 1.425 kişi
 Hangarlar:  6.000 M2
 Yükleme  
 Kapasitesi:
 6.000 ton
 Standart
 Yük:
4 adet LCM-1 ve LCAL tipi amfibi çıkarma botu, 46 adet Leopard 2 tankı, 4 adet AV-8B  Harrier ve F-35 eğitim uçağı, CH-47, Sea King ve NH-90 amfibi saldırı helikopterleri.
Yorumlar (8)
Ahmet Mahir Kocatürk 6 yıl önce
Bu zamanda açız diye tersaneler ağlarken az para mı 350 milyon dolar. Kalkavana can suyu giibi gelmiştir. Hemşehri kıyağı.
ADINIZI YAZIN 6 yıl önce
F511 fırkateyni 260 Milyon Dolara mal olmuşken .. sen LPD yi 350 Milyon Euro ya ancak kiralarsın...
Ali a. 6 yıl önce
Yanılmıyorsam bu gemiler mili gemi projesiydi.yüzde yüz yerli ve yerli imkanlarla yapılıyordu.şimdi bu ispanyollar nereden çıktı.
ddd 6 yıl önce
o başka proje bu başka proje. fiyat da o kadar az olmaz bence.
naib naiboğlu 6 yıl önce
sömürge millet değiliz. uluslararası sularda boy gösterme hedefimiz yok. bi savas anında bu gemiyi daha kalkmadan batırırlar.

amaç neyse araç o olsun. elbette vatana hayırlı olsun. ama sanki bu köprü yapıp bağlantı yol yapmamaya benziyor.

dünyaya meydan okuyacaksan bu gemilerden filo kurmak gerek. filoyu değişik gemilerle bütünleştirmek gerek. deniz kuvvetleri filosunun yenilenmesi gerektiği ve güçlenmesi gerektiği taraftarıyım. elimizdeki gemiler dökük. Allah muhafaza var gibi gözüken ancak bana göre olmayan gemilere sahibiz. bu bir ilk . sahil güvenlikleri yada milli gemileri hiç saymıyorum bile..
Ozan 4 yıl önce
Neden gemiyi kötülemeye çalıştığınız zı anlıyorum. Bu hüküm et ne yaparsa kaka çünkü. Hükümete düşmanlık devlete düşmanlığa dönüşmüş yazık.bu gemilerden 5adet yapılacak.super bir proje her işe yarayan cok kullanışlı bir gemi. Hem öyle limandan çıkmadan batmaz merak etmeyin.savaş gemilerinin elektronik donanımı daha pahalı bu gemide aviyonikler radar ve hava savunma sistemin dışında pahalı bir şey yok 350milyon makul
osmann 6 yıl önce
arkadaşım,

anlaş ılan yeterince bilginiz olmadan ahkam kesiyorsunuz. dünyanın en modern donanması olmasak da elimizdeki gemiler dökük değil. filo hususuna katılıyorum. bu proje de zaten muhtemelen bir filonun başlangıcı. her gemi için de bir filo gerekmez ayrıca. bu geminin kullanılacağı duruma göre yanına filosunu da verirsin. deniz kuvvetlerinde bulunan uzmanlar inan senden benden daha iyi biliyor bu işi. ayrıca dzkk.lerinin filosu zaten yenileniyor. 2020'lerde belki de çok daha farklı bir Türk Donanması olacak dünya denizlerinde.ilave olarak, bu gemilerin tek amacı harp durumu değil. bir yerde deprem olsa en erken yardımı bu gemiler götürür. üzerindeki helikopterler ve içinde bulunan sağlık imkanlarıyla.sömürge devleti değiliz ama uluslarası sularda boy gösteriyoruz ve amacımız bu boyu daha da uzatmak. Öyle kıyı donanması ile bölgesel güç olamazsın. TF2000'ler de bunun için projelendiriliyor.Biraz ön yargısız, iyi niyetle ve geniş ufuklarla bakınız lütfen olaylara. Güçlü bir donanması olmayan bir ülke artık Akdeniz'deki MEB'ini bile koruyamaz.. Bu gelişmeler bir çok mevzuyla ilişkili, bağlantılı. Geleceğe dair dokümanlarında belgelerinde bir amaç yoksa, öyle birisinin hoşuna gitti diye bir gemi alınmaz. herşeyin bir planı programı var.Umarım biraz olsun ufkunuzu aydınlatabilmişimdir .
kon 4 yıl önce
ya kardesim isiniz gunuz elestirmektir niye efendim daha limanda cikmadan batarmis sen nerde biliyorsun bindinmi boyle bir gemiye sannki binmis gibi ahkam kesiyor ula bu hukűmetin yaptigi bir seyede seviniz her seye maydonoz oluyor bu milet bu yunanda olsaydi őve őve bitirmezlerdi

bu adam dunyanin en buyuk hava limani yapiyo bűtun dunya giptayla bakiyor gene mulalefet var adam bir cok sey memleketimizde hayaldi onlarida yapiyor ben avrupada yasiyorum burdaki yabancilar bile hayretle bakiyor ve kiskaniyorlar ama bu miletin sevdigim bir seyi var dogrusu yanlisin soyluyor bizim milet gibi laflara dolmuyor adamla basbagir programlarda turkiyey le konular oldugu zaman adamlar bile bu űlke lider űlkedir diyorlar ama bizim amsalaklar bunu anlamazlar hep bu kűcűkluk hissi var ama buda gecer zamanla saygilarla
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?