NYK Leo İstanbul Boğazı’ndan geçti.

NYK’nın yeni servise koyduğu NYK Leo gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti.

NYK Leo İstanbul Boğazı’ndan geçti.

NYK’nın yeni servise koyduğu NYK Leo gemisi İstanbul Boğazı’ndan geçti.
                                   
NYK’dan Uzakdoğu-Karadeniz hattında yeni bir adım: Türkiye acentalığını 1956 yılından beri Catoni Deniz İşleri A.Ş.’nin yaptığı NYK Line’a ait post panamax sınıfı NYK Leo konteyner gemisi,  İstanbul Boğazı’ndan geçebilen en boylu gemiler arasında.

Ambarlı Limanlar bölgesinde hizmet veren Mardaş terminali, bölgenin gelişen ticaret hacmine bağlı olarak Uzakdoğu ile Karadeniz arasında konteyner taşımacılığı yapan  post panamax sınıfı  bir  konteyner gemisini daha başarılı ve hızlı bir operasyon ile ağırladı. Uluslararası taşımacılık sektörünün önde gelen kuruluşlarından NYK Line’ın servise koyduğu 299,85 metrelik NYK Leo gemisi, 8 Mart Cuma günü İstanbul’a vardı.  Türkiye yük ve liman acentalığını Catoni’nin yaptığı NYK Leo gemisi,  NYK Line’ın Karadeniz limanları ve Türkiye'nin büyüyen ekonomik potansiyeline verdiği önemin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

 NYK Leo,  300 metreden yalnızca 15 cm kısa uzunluğuyla, Boğazlar Tüzüğü’nde yer alan  300 metre ve üzeri gemilere uygulanan geçiş kısıtlamalarına maruz kalmadan İstanbul Boğazı’ndan  geçebilen birkaç gemiden birisi.    Geminin İstanbul’a ilk gelişi anısına, gemide düzenlenen kokteyl ile kaptana Catoni / NYK Line ve Mardaş yetkililerince plaketler verildi.

Asya-Avrupa arasında çalışan gemilerin oluşturduğu ve içinde NYK’nın da yer aldığı “G6 Gemi İttifakı’nın (G6 Alliance) İstanbul Boğazı’ndan bugüne kadar geçen en boylu gemisi olan 6160 TEU kapasiteli NYK Leo, 72.201 gros ton ağırlığında ve azami hızı 24,35 knots.   Geminin rotası şöyle:  Ningbo, Şangay, Shekou, Hong Kong, Singapur, Port Said, Ashdod, İstanbul, Köstence, Odessa.  Odessa’dan sonra ihracat yüklerini almak üzere yeniden İstanbul’a uğrayan gemi, Asya limanlarına hareket edecek.

Ambarlı Tesisleri ve Mardaş Limanı

Mardaş Limanı, Türkiye'nin en büyük liman işletmesi konumunda olan Ambarlı liman tesislerinde yer alan başlıca konteyner terminallerinden biri. Liman, 200 bin metrekare gümrüklü saha ve 197 bin metrekare konteyner istif sahası kapasitesine sahip. Gümrüksüz depolama için de 130 bin metrekarelik bir alan mevcut. Yılda 2,7 milyon TEU elleçleyen Ambarlı liman tesisleri, dünyanın 48’inci büyük limanı konumunda.

Catoni Deniz İşleri A.Ş.

Uluslararası deniz taşımacılık ve lojstik sektörünün önde gelen kuruluşlarından NYK Line’ın Türkiye acenteliğini yapan Catoni, Türkiye’nin en köklü dördüncü şirketi. 1846 yılında kurulan firma, taşımacılık ve lojistik alanlarında faaliyetlerini sürdürüyor. İstanbul merkez ofisinin yanı sıra Türkiye’de İzmir, Mersin ve İskenderun ofisleriyle, aynı zamanda Bulgaristan, Romanya, Gürcistan ve Kuzey Irak’ta da kendi ofisleriyle müşterilerine hizmet veren Catoni Deniz İşleri A.Ş.’nin en önemli özelliklerinden biri, hizmet çeşitliliği. Dünya çapında önde gelen iki büyük armatörü konteyner pazarında temsil eden Catoni, ayrıca Ro-Ro, tanker ve breakbulk gemilere de acentelik ve lojistik hizmetler sunuyor.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176