Nusrat Mayın Gemisi Yeniden İnşa Edilecek

Nusrat mayın gemisinin, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda aslına uygun olarak inşa edilerek Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı bünyesinde müze olarak kullanılması sağlanacak

Nusrat Mayın Gemisi Yeniden İnşa Edilecek

Nusret Mayın Gemisi'nin kopyası müze olacak 
 
Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Şinasi Haznedar, Çanakkale Savaşları'nda önemli bir yere sahip olan Nusrat mayın gemisinin, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda aslına uygun olarak inşa edileceğini ve Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı bünyesinde müze olarak kullanılması için çalışmalara başlandığını bildirdi.
 

 
 
Haznedar, Çanakkale'nin 2009 yılı faaliyetlerini değerlendirmek üzere düzenlediği basın toplantısında, Çanakkale'nin kültür ve turizm faaliyetleri açısından oldukça güzel bir yıl geçirdiğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından sağlanan ''Müze Kart'' uygulamasının yoğun talep gördüğünü belirten Haznedar, ''2010'da Bozcaada Kalesi'nde restorasyon çalışmaları başlayacak. Babakale'deki kurtarma kazıları devam edecek ve Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı'nda bulunan Şehitler Abidesi'nin karşısındaki rölyef, bronza dönüştürülecek'' dedi.

Troya Müzesi'ndeki çalışmaların da sürdürüldüğünü aktaran Haznedar, şu bilgileri verdi:

''Milli Savunma Bakanlığı tarafından, Hamidiye Tabyası'nın onarılarak, kültürel amaçlarda kullanılmak üzere, 20 yıl süreyle Kültür ve Turizm Bakanlığı kullanımına ve protokol yapma yetkisi ise Çanakkale Boğaz Komutanlığı'na verilmiştir. Nusrat mayın gemisi, Gölcük Tersane Komutanlığı'nda aslına uygun olarak inşa edilecek ve Çanakkale Deniz Müzesi Komutanlığı tarafından da müze olarak kullanılacak. Çalışmaların tamamlanmasının ardından 2010 yılı mayıs ayında da hizmete girecek.''

Haznedar, 2009'da 21 tane sergi açıldığını ve sergilere yeteri kadar katılım sağlanamadığını ifade ederek, yurt içi ve dışındaki birçok fuara da katıldıklarını ve 2010'da ise en az 8 tane yurt dışı fuara katılmayı düşündüklerini dile getirdi.

Beş bin yıllık geçmişe sahip Çanakkale'nin kendine ve tarihine yakışan bir kültür merkezine ihtiyacı olduğunun altını çizen Haznedar, ''Hamidiye Tabyası'nın da bunun için uygun bir yer olabileceğini düşünüyorum'' dedi.
 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176