banner191

banner148

banner179

banner176

'Nitelikli Gemiadamları Denizde Kalsın'

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, nitelikli gemiadamlarını denizde tutabilmenin yollarını ortaya koyan bilimsel bir araştırma gerçekleştiriyor.

GÜNCEL 01.05.2010, 13:49
'Nitelikli Gemiadamları Denizde Kalsın'

Dokuz Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi, nitelikli gemiadamlarını denizde tutabilmenin yollarını ortaya koyan bilimsel bir araştırma gerçekleştiriyor.

Türk deniz ticaret filosunun son on yılda yaşadığı büyümeye paralel olarak nitelikli gemi adamına olan gereksinimde de büyük artışlar gözlenmiştir. Bu süreçte, gemi işletmecileri bir yandan nitelikli insan gücünü kendi filolarına çekmeye çalışırken bir yandan da istihdam ettikleri nitelikli insan gücünü ellerinde tutmaya çalışmaktadırlar.

Yönetim sanatının inceleyen Yönetim ve Organizasyon Anabilimi, çalışanların güdülenmesi, iş doyumu ve buna bağlı olarak da örgütsel bağlılıkları üzerine odaklanmıştır. Bu konuda gemiadamlarını konu alan bilimsel çalışmaların sayısı son derece yetersizdir.

Yapılan bu çalışmada, gemiadamlarının iş doyumu ve buna bağlı olarak gelişen örgütsel bağlılıklarının ölçülmesi amacıyla tasarlanmış soru formları, çalışmaya katılan 24 şirketin, 200 gemisinde istihdam edilen 3000 gemiadamına ulaştırılmıştır. 11 Ocak 2010 tarihinde başlatılan çalışmanın 01 Ekim 2010 itibariyle tamamlanması planlanmıştır. Çalışma Fakülte Öğretim Üyelerinden Dr. Selçuk NAS ve Dr. Tevfik ARSLAN tarafından yürütülmektedir. Çalışmayı destekleyen gemi işletmelerinin isimleri alfabetik sıraya göre aşağıda sıralanmıştır.

Çalışma ile ilgili irtibat için;  snas@deu.edu.tr, 0532 331 51 31, tarslan@deu.edu.tr

Akar Denizcilik
Arkas Deniz Nakliyatı T.A.Ş.
Armona Denizcilik
Beşiktaş Group
Bromarine
Chemfleet Denizcilik
Corn Ship
Çebi Denizcilik
Deniz Nakliyat Nakliyatı T.A.Ş.
Dünya Denizcilik
Genel Denizcilik
Gülnak Denizcilik

Güngen Denizcilik
İnce Denizcilik
İzmir Demir Çelik
Kıran Denizcilik
Mardaş Denizcilik
Mercan Denizcilik 
Nemtaş Denizcilik
Polaris Denizcilik
Selay Denizcilik
Şener Denizcilik
Transal Denizcilik
Ugursan Denizcilik

Yorumlar (11)
10 yıl önce
aha basladı yıne yabancı düşmanı, para diye dili dışarda ama sanatı olmayan bir sahsın diken gibi kalemi.

evet kardeş yabancı çalıştırcaz varmı?
tolga hanlı 10 yıl önce
çok güzel bir çalışma.fakat nitelikli personelin zabitin denizde kalması çok zor.denizcilik müsteşarlığı kıyı emniyeti gibi yerler her pesonel ihtiyacını kendi tabirleri ile kardeşlerinden (itü mezunu)temin etmektedirler.son birkaç alımda müsteşarlık myo lu abitlere yöneldi fakat alacağı 70 kişiyi 2 yılda tamamlayabildi.çünkü para vermiyor.girende teker teker bırakıyor.

yakında gemi trafik hizmetlerinede 150 200 kişiye ihtiyac olacak kıyı emniyeti genel müdürü salih kaptanın okulculuk yapmasından dolayıda bu 200 kişide her nekadar bulamayacak olmasalarda yine fakülte mezunu alacaklar.piyasada ne kadar adam varsa onlarda kıyı emniyetine gidecektir.zaten 1500-2000 zabitan varken 200 ü oraya giderse hadi bakalım armatör bulsun nitelikli adamı.oysaki myo mezunlarını aklınca beğenmiyor.size net bir soru --fakülteden 2 yıl once mezun olmuş 2 yıldır denizde çalışanmı niteliklidir?yoksa 10 yıl once denizcilik myo dan mezun olup 10 yıldır denizde çalışanmı ?sizce hangisi daha niteliklidir.zor yani nitelikli adamı denizde tutmak.

13 yılını denize vermiş bir uzakyol kaptanı saygılarımla
Erdem KAN 10 yıl önce
Haber için teşekkür ederiz ama ünvanlarda hata var "Yrd.Doc.Dr Selçuk NAS ve Yrd.Doc.Dr Tevfik Arslan" olacak.
ümit öztürk 10 yıl önce
denızcılıgımızın son zamanlardakı buyuk sorunlarından bırı olan konunun arastırılması ve cozume kavusturulması için yapılan calışmalarınızından dolayı bır denız calışanı olarak öncelıkle sizlere tesekkur ederım.

denız uzerındekı calışma sartlarının ıyıleştırılmesı,kontrat surelerı,maas odemelerı,calısanın gereklı olan kurs ve eğitim ücretlerinin karsılanması,kontrat sıstemınden cıkılıp denetlı kadrolu sısteme gecılmesı,hususlarınında tarafınızca göz örnune alınacagını dusunmekteyım.

calışmalarınızda basarılar dılerım.
10 yıl önce
öncelikle deniz çalışanlarının ehliyetleri düzenlenmeli.uzay gemisi ehliyeti vermeyi ne zaman bırakırlarsa,ne zaman standartlar içinde hareket ederlerse o zaman değişim gözle görülür.uzakyol haricindeki diğer ehliyetler değişmeli.uzakyol 1.zabitlere hakları olan 3000 grt kaptan ehliyeti verilmeli.sınırlı,sınırlının sınırlısı gibi ehliyetler mazi olmalı.sistem böyle değişir.çakma kanun maddeleriyle çocuk kandırır gibi değil.işletin artık şu çarkları,bürokrasi duvarını yıkın.bende böyle giderse bırakmak zorunda kalacağım.çalışamadığım bir ehliyetim olsa ne olur olmasa ne olur.
10 yıl önce
Oncelikle ozverili arastirmaniz icin sizi tebrik ederim.Deginildigi uzere bu formlari cok dikkatli bir sekilde bizde doldurduk.Fakat buyuk sirketlerde gozlemledigim kadariyla ulkemizdeki gemi personeline yatirim yapilacagi yerine 3 kurus eksik verilerek yabanci personel calistirilmaktadir.Sozde bu armator sirketlerinin lehlerine gorunse de gemi bakim tutum goz onune alindiginda durumun boyle olmadigi net bir sekilde gorulmektedir.

Bu konuyu da sayin armatorlerimizin goz onune olarak turk denizciliginde hizmet vermis o kadar abimizi ve kardesimizi kendilerine kusturmemesini, meslekten sogutmamasini diliyorum.Saygilarimla.
10 yıl önce
beyefendi dili dışarıda diye hitap ettiğiniz şahıs bu ülkenin vatandaşı ve demokrasi adı altında,terbiye sınırını geçmeden hemen her konuda yorum yapabilir.ne demek dili dışarıda.dili dışarıda olan köpek familyasından olan hayvanlardır.bu mu yani sizin çalışanlarınıza bakış açınız?hoş,ben biliyordum az çok ama bu vesileyle insanlar sizin ne çeşit bir yaratık olduğunuzu kestiremiyorlar.o benzetme yaptığınız hayvan olan köpekler,çok sadıktır,ne verirseniz yer,dövseniz,sövseniz ses çıkarmazlar.siz ve sizin gibileri de kedi familyasına yakıştırabiliriz.nankör ve doymak bilmez.kendinden başka hiçbirşeyi düşünmez,çok kıvrak...

itham şekliniz çok yanlış.bu dünyanın yarına dair hiçbir garantisi yok.çok zenginken işleri kötü gidip,simit satan insanlar biliyorum.ayrıca yabancı çalıştırmanız tamamen yerli sermaye,yerli iş gücüne vurmuş olduğunuz baltadır.kanunları,tüzükleri,yönetmelikleri hep kendinize çevirdiniz.biz şu an buna birşey yapamıyoruz.ama bunun cefasını yakın gelecekteki kuşaklar çekecektir.herşeyi yabancılaştırdığınız bir ülkede dikkat edinde ülke sahibiyken azınlık durumuna düşmeyin.size bir kitap öneririm eğer bulabilirseniz.çok eskidir.Ey Türk İşte Düşmanın.hiçbir Osmanlı padişahının,ve Atatürk'ün ülke topraklarına bakış açısını değerlendiriyor.vatan toprağı ve vatan toprağı üzerinde yaşayanların durumunu anlatıyor.hepsindeki ana fikir aynı.satılamaz,ve yabancılara peşkeş çekilemez.ahh ahhh...sizden ne Osmanlı ne de Cumhuriyet vatandaşı olur.olsa olsa ya yahudi ya da haçlı ordusunun istihbaratçısı olur.veya kaliteli bir amerikancı...bu ülkenin başına es kaza geçsem sizi adam ederimde işte o yetkiyi de bana vermezler bu aralar.zaten iş güçte yok olsa da para vermiyorsunuz.yalan ağzınıza yuvalanmış hatta üs kurmuş.
10 yıl önce
HERKEZE SELAM

BEN DAHA 1 AY ONCE DENIZI BIRAKAN BIR BAS MAKINISTIM

COK SEVDIGIM VE COK SEY KAZANDIGIM GEMILERE BUNDAN SONRA SADECE UZAKTAN BAKMA VE ARKADAS ZIYARETINDE BULUNMAK ISTIYORUM

DENIZCILIK SEKTORUNDEKI EN BUYUK PROBLEM SIRKETE GECEN ARKADASLARIN NEREDEN GELDIKLERI UNUTMALARIDIR VE TEPEDEN INME KARA PERSONELI OLAMKTADIRLAR.OZELLIKLE PERSONEL MUDURLERIN BELIRLI BIR EGITIMDEN GECMESI LAZIM

.BIZIM CALISMA SUREMIZDE YAZDIGIMIZ SOYLEDIGIMIZ SORUNLARI HER ZAMAN DINLEYIP HIC BIR TEDBIR ALINMIYOR. SIRKET ICINDEKI HERKESIN GEMIDEN PERSONELE KADAR EMPATI YAPARAK CALISMALARI LAZIM IKEN FIRMALAR INSANLARI KOLE OLARAK GORMEKTEDIRLER. GEMI CALISANLARIN OZEL HAYATLARI OLDUGU NU UNUTMAKTADIRLAR

DENIZDEKI TUM ARKADASLARA ALLAH SELAMET VERSIN
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?