banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

M/V Natalia gemisinin yükü çevreye zarar verebilir

DenizHaber.Com tarafından yapılan araştırmada gemide henüz mevcut bulunan paketlenmiş halde 5450 ton soda ash yükünün büyük miktarlarda deniz suyuna karışması halinde balık ölümlerine yol açabileceği ve deniz faunasına zarar vereceği ortaya çıktı.

GÜNCEL 16.08.2019, 15:32 22.08.2019, 20:17 Fulya Tekin İstikbal
M/V Natalia gemisinin yükü çevreye zarar verebilir

Şile'de yaklaşık 8 ay önce karaya oturan kuru yük gemisi, üm çalışmalara rağmen yüzdürülemeyince kaderine terkedildi. Gemi 8 aydır aynı noktada bulunuyor. Geminin son hali havadan görüntülendi. Büyük bölümü su altına gömülen geminin hurda yığına döndüğü görüldü..

Şile Sahilköy açıklarında 19 Aralık 2018'de Komor Adaları bandıralı 127 metre uzunluğundaki kargo gemisi "Natalia" fırtına nedeniyle karaya oturmuştu. Can pazarını yaşandığı geminin 16 mürettebatı dev dalgalar arasından, kurulan halat sistemiyle kurtarılmıştı.
Makine dairesi su alan gemideki kargo malzemeleri başka bir gemiye nakledildi. Tüm çalışmalara rağmen yüzdürülemeyen gemi kaderine terkedildi. Gemi 8 aydır aynı noktada bulunuyor. Geminin son hali havadan görüntülendi. Büyük bölümü su altına gömülen geminin hurda yığına döndüğü görüldü..

5450 Ton Soda Var

DenizHaber.Com tarafından yapılan araştırmada gemide henüz mevcut bulunan paketlenmiş halde 5450 ton soda ash yükünün büyük miktarlarda deniz suyuna karışması halinde balık ölümlerine yol açabileceği ve deniz faunasına zarar vereceği ortaya çıktı.

Yükle ilgili Material Safety Data Sheet'de "Prevent large quantities of this product from contacting vegetation or waterways; large spills could kill vegetation and fish" kaydı bulunduğuna dikkat çeken uzmanlar, büyük miktarda soda ash deniz suyuna karışması halinde çevredeki flora ve faunaya zarar verebileceği uyarısında bulunuyor. 

Gemiyi kim kaldıracak?

Karaya oturan bir geminin kurtarılması tekne sigortasının sorumluluğunda ancak gemi kurtarılabilir veya kurtarılmaya değmez ise ve enkaz haline gelmiş ise bu defa P&I sigortasının sorumluluğuna geçiyor. Ancak P&I tarafından bu işlemin yapılabilmesi için gemi donatanı tarafından resmi talebin iletilmesi gerekli. 

Devlet el koymalı

Öte yandan uzmanlar karasularında meydana gelmiş çevreyi tehdit eden bu gibi hadiselerde devletin donatan ve P&I kulübün gerekli girişimleri yapmaması veya yapmakta gecikmesi halinde inisiyatifi alarak enkazı kaldır(t)ması ve masrafı nı da sorumlularından tahsil etmesi gerektiğini belirtiyor. 

Armatörden gelen fotoğraf ve bilgi notu;

Fotoğraf, gemiden Haydarpaşa limanına  çıkarılan  soda ash yüküne ait, yük  2  kat  naylon ambalaj ve  son kat  büyük cuval içerisindedir .

Yorumlar (16)
Mehmet Nedret ÜNLÜ 1 yıl önce
Bu yazı tamamen kötü niyetli, bilimsellikten uzak ve birilerine menfaat sağlamak amacıyla yazılmış, gerçeklerle alakası olmayan bir yazıdır. Aleyhinize tüm yasal yollara başvurulacaktır. Armatör Firma Avukatı Mehmet Nedret ÜNLÜ
DenizHaber.Com 1 yıl önce
Sayın Mehmet Nedret Ünlü, bu yazdıklarınızı büyük bir talihsizlik olarak değerlendiriyoruz. Asıl siz, yaptığınız çirkin ithamı kanıtlamak zorunda kalacaksınız. Yasal yollar açık hatırlatmanıza gerek yok. Bizim gazeteci olarak görevimiz kamu yararını korumak ve kamusal alana zarar verebilecek konularda gerek kamuoyuna gerek ilgililere gerekli uyarıyı bilgilendirmeyi yapmaktır. Okuduğunuz Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde bunları öğretiyorlar. İnsanlara mesnetsiz çamur atmayı öğretmiyorlar. Saygılarımızla.
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
Öncelikle, gazetecilik sorumluluk ve etiği tarafsız olmayı, haber hakkında derinlemesine araştırma yapmayı ve kesin olarak doğru bilgiye ulaştıktan sonra yayınlamayı gerektirir. Sizler bu haberi yaparken armatörden herhangi bir bilgi aldınız mı.?
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
lütfen dün gönderdiğim bilgilendirme yazılarımı yayınlarmısınız.?
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
Oysaki Armatör firmanın Türkiye de ki yetkili kişisi olayın meydana geldiği tarihten itibaren istisnasız her gün ve elindeki son kuruşa kadar masrafları karşılamak suretiyle geminin bulunduğu yerden alınması için uğraşmakta ve sonsuz çaba göstermektedir.
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
Sayın İlgililer,
Cevaplarınıza teşekkür ederim. Aslında ben dün uzun uzun tüm gelişmeleri yazmak istedim ancak siteniz, yazılarımı her seferinde kendiliğinden sildi. Şimdi cevap ve beyanlarınıza tek tek açıklama getirmek istiyorum, umarım bunları da yayınlarsınız.
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
Geminin terk edilmesi söz konusu değildir. Buna rağmen bu şekilde haber yapmışsınız. Olaydan hemen sonra geminin (şuanda enkaz halinde) yağ ve yakıtı çıkartıldı, ek olarak yüklerin neredeyse % 90’ ı limbo yapıldı. Yerinde söküm işlemlerine başlanılacaktı ki kargo sahipleri ihtiyati haciz uyguladı ve mevzuat gereği Liman Başkanlığı yerinde söküm izni vermedi. İhtiyati haciz ile ilgili yasal süreç devam ediyor.
DenizHaber.Com 1 yıl önce
Haberimizi dikkatle okursanız, ifademizin "Gemi Terkedildi" değil, "Gemi kaderine terk edildi" şeklinde olduğunu göreceksiniz. Saygılarımızla.
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
Bilimsellikten uzak bir haber yaptığınızı belirtirken, elinizde bir analiz raporu dahi olmadan bu yüklerin çevre kirliliğine sebebiyet vereceğine dair yorum yapamayacağınızı belirtmek istedim. Oysaki bize, mevcut yüklerin deniz suyundan elde edildiği ve kesinlikle çevre kirliliğine sebebiyet verecek nitelikte olmadığı bilgisi verildi.
DenizHaber.Com 1 yıl önce
Elbette ki teknik bir belgeye dayandık ve belgenin de adını haberimizde belirtmişiz zaten. Dilerseniz belgeyi sizinle de paylaşabiliriz. Saygılarımızla.
mehmet nedret ünlü 1 yıl önce
Bu işleri armatör maddi ve manevi olarak tek başına yapmakta, herhangi bir kişi veya yerden yardım almamaktadır. Deyim yerinde ise uçan kuşa borçlanmış ancak yine de tüm masrafları tek başına karşılamaktadır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
0
açık
banner102