banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

M/V Namrun'a Korsan Saldırısı

Karamehmet'in sahibi olduğu Geden Lines'a nazar değdi. Şirketin Flash adlı gemisi Akdeniz'de karaya oturmuştu. Bir diğer gemisine Aden'de korsanlar saldırdı.

GÜNCEL 01.07.2012, 01:04
M/V Namrun'a Korsan Saldırısı

Karamehmet'in sahibi olduğu Geden Lines'a nazar değdi. Şirketin Flash adlı gemisi Akdeniz'de karaya oturmuştu. Bir diğer gemisine Aden'de korsanlar saldırdı.

DenizHaber'e ulaşan bilgilere göre; Geden Lines'a ait 2007 yılı yapımı 190 metre uzunluğundaki Malta bayraklı dökme yük gemisi M/V Namrun Arap denizinde korsan saldırısına uğradı. Saldırı, 27 Haziran günü Socotra Adası'nın yaklaşık 110 deniz mili Kuzeyinde 14:22 N - 054:38 E mevkiinde meydana geldi.

Korsanlar gemiye çıkmayı başaramadı.

Korsan teknesinde saklandıkları battaniyenin altından gemiye ateş açan 2 korsana gemide bulunan güvenlik görevlileri ateşle karşılık verdi. DenizHaber'e konuyla ilgili bilgi veren isminin açıklanmasını istemeyen bir kaynak, korsan saldırısında gemiden açılan ateşle 3 korsanın öldüğünü iddia etti. Korsanlar gemiden ateş açılınca geri çekildiler.

Mürettebatın durumu iyi

DenizHaber'in bir başka özel  kaynaktan elde ettiği bilgiye göre, gemide önemli bir hasar yok. Gemi mürettebatı iyi durumda, hiç kimsenin burnu bile kanamamış. İsrail'den kalkıp Çin'e gitmekte olan gemi şu anda Aden Körfezinden ayrılmış durumda, Hint Okyanusunda seyrediyor.

Korsanları NATO Yakaladı

Gemi kaptanı bölgedeki NATO Görev Kuvveti'ne imdat çağrısında bulundu.

NATO Görev Kuvveti komutanlığı, M/V Namrun gemisine yardım etmesi için Hollanda Kraliyet Deniz Kuvvetleri'ne ait HNMS Evertsen'i görevlendirdi.

HNMS Evertsen, 10 saatte 300 deniz mili mesafe katederek olay bölgesine ulaştı. Bu esnada korsanlar Somali'ye doğru kaçmaya başlamışlardı. Evertsen, Japon Deniz Araştırma Uçağının da yardımıyla korsan teknesinin yerini tesbit etti. 

Korsanlar, savaş gemisinin yanlarına geldiğini görünce direnç göstermeden teslim oldu. Bu esnada "mother ship" olarak kullanılan  esir alınan hintli mürettebat denize atladı.

Komandolar, 7 korsanı etkisiz hale getirerek teslim aldı.

 

 

Yorumlar (5)
melih akgül 7 yıl önce
Sadece

"Bu esnada "mother ship" olarak kullanılan esir alınan hintli mürettebat denize atladı."

cümlesinde kelime atlaması var...
orhan ersan 7 yıl önce
Siz haberi yaparken okumuyormusunuz.bir satırda kimsenin burnu kanamadı mürettabatın durumu iyi diyorsunuz.Son satırda esir alınan bir mürettabat denize atlayarak kurtuldu diyorsunuz.Haber yazarken biraz daha dikkat lütfen.
SİNAN BAYRAKTAR 7 yıl önce
GEÇMİŞ OLSUN ARKADAŞLAR.MORALİZİ BOZMAYIN.O HATTA ÇALIŞAN HER GEMİ İÇİN AYNI RISK VAR.TÜRK DENİZCİLİĞİNİN DAHA ÇOK GELİŞMESİ DİLEĞİMLE KABOTAJ VE DENİZ BAYRAMIMIZ KUTLU OLSUN.GENEL DENİZCİLİK YÖNETİMİNE SABIRLAR DİLİYORUM.ALLAH BETERİNDEN KORUSUN.ALLAH SELAMET VERSİN.
galip mahmutoğlu 7 yıl önce
yirmi gün önce namrundaydım tüm arkadaşlara ve şirket yöneticilerine geçmiş olsun allah beterinden korusun
mehmet gazi ayrancıoğlu 7 yıl önce
SLM GEMİDEKİ ARKADAŞLARA ŞİRKET SAHİBİ KARAMEHMET BEYE VE ŞİRKET ÇALIŞANLARINA GEÇMİŞ OLSUN ALLAH DAHA BÜYÜK ACILAR GÖSTERMESİN ALLAH SEYİRDE OLANLARA SELAMET ŞİRKETTEKİ ARKADAŞLARA SABIR VE BAŞARILAR DİLERİM SAYGILARIMLA.
25°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?