banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

MV Mozart'ın baş mühendisi Suha Tatlıgül'den mesaj

GÜNCEL 25.01.2021, 09:26 25.01.2021, 18:10 Nermin İstikbal
1352
MV Mozart'ın baş mühendisi Suha Tatlıgül'den mesaj

Nijerya’daki korsan saldırısında bir mürettebatı öldürülen, 15’i de kaçırılan Mozart adlı gemi, Gabon’un Gentil Limanı’na yanaştı. Saldırıdan kurtulan başmühendis Süha Tatlıgül gönderdiği mesajda şunları yazdı;
internet Whatsup arasıra girip okuyordum, 
Dün öğleden sonra 3-4 gibi Gabon’a demirledim

4.ncü kpt ve yağcıyıı başa yolladım, kü. nde kumanda bendeydi, 7nci kilit suda zinciri serdim, Yıllarca  Kaptan arkadaşlardan demirlemeyi göre göre öğrendim, sonra Gabon konsolosu ve doktor geldi, rahmetli Azeri kinci müh gemiden alındı, karnında mermi olan yağcı hastaneye kaldırıldı
Doktor bana da baktı, düşünce sağım solum bacağım sırtım morarmış şişen parmağima baktı krem verdi, gözlerde de sıcak havasız ve tozlu yerde 8 saat kaldığımdan göz damlası verdi, 4.ncü kpt baldırını kesmişti onada pansuman yaptılar
Gabon, salı akşamı yeni kadro gelecek, herhalde birkaç gün karantinada kalıp döneriz
Görüşürüz Arkadaşlar

İstanbul Teknik Üniversitesi Yüksek Denizcilik Okulu 1979 mezunu olan Başmühendis Süha Tatlıgül’ün eşi Leman Ergeldi Tatlıgül de İTÜ Denizcilik Fakültesi mezunu bir kaptan. Bir denizcilik firmasına bağlı olarak karada çalışıyor. Tatlıgül’ün oğlu Aras ise 9 Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi’ni bitirdikten sonra babası gibi denizde çalışmayı seçmiş bir mühendis.

Kaynak: DenizHaber.Com Özel Haber
Yorumlar (7)
Zeynep 4 ay önce
Haberi ben de okudum ve okuduğumdan anladığım yaşanan bir durumun anlatılmış olması. Aksini düşünmek, anlamak da olaya akıl ve sağduyu ile yaklaşmamakla mümkün. Deniz tecrübesi olan herhangi bir insan, gemiyi limana getirme ve demir atma süreçlerinin ancak ekip çalışması ile mümkün olduğunu bilir zaten. Böylesi zor bir durumda; kimin ne yapması gerektiğine de egolarını bir kenara bırakıp, makul olanı konuşarak karar vermişlerdir diye düşünüyorum.
 Yaşanan fazlasıyla travmatik ve zor bir süreç varken kimin ne yaptığının konuşulması doğru ve yapıcı olmayacaktır. Benim gördüğüm, o üç kişinin yaşadıkları travmaya rağmen birlik olup yapılması gerekenleri yapmış olduğu. Bu şekilde ayrıştırıcı yorumların yapılabileceği bir çok yer varken burada yapılması da talihsizlik olmuş kanımca. Meslektaşlarımıza destek olmak istiyorsak yıkıcı, ayrıştırıcı değil yapıcı ve birleştirici olmalıyız.
Olg 4 ay önce
Yani ilk andan itibaren dönem arkadaşımız 4.kaptan Furkan Yaren ile irtibat halinde yapılması gerekenleri 2.kaptan olan kardeşimiz Murat Alay tarafından konusulmuştur. Çarkçıbaşı olayın verametinden gaflete kapılmış bir açıklama yapmış onun demir manevrası 4 kaptan tarafından yapıldı furkan yaren kardeşimiz aslan gibi gemiyi demir yerine getirdi. Ve gerekli manevralar yapıldı.
Ali Kaya Komutgan 4 ay önce
4.Kaptan yaralı, yağcı yaralı ve bu kişileri baş üstüne demir atmaya gönderiyor. Ayrica Standart bir 4.Kaptan sadece 1 kontratta baş makinistin gördüğünden fazla demir manevrasi görmüştür. Bir de gelmiş k.ustunde manevra bendeydi yazmış. 2 tane yaralı personeli baş üzerine gonderecegine kendin gidecektin. 4. Kaptan da demiri atacaktı.
Tanju 4 ay önce
Boyle bir zor durumla karşılaşan arkadaşlarımıza geçmiş olsun diyorum ama çarkçı basının yaptığı açıklama resmen bu zor durumdan prim kasma kendini gösterme çabasına girmektir tum isi yapan 4. Kaptan Furkan ken kendisini gösterme çabası içine girip bu açıklamaları yapmıştır yakışmamış
Fatih 4 ay önce
Insanlari tanimadan etmeden atip tutmak ne kolay! Suha carkcibasi hem aile dostum hem de nasil is yaptığını bildiğim cok degerli bir insan. Prim kasmaya ihtiyaci olacak son denizci belki de. Zira sizin basvurmak icin siraya girdiginiz sirketlerin sahipleri onun hep yakin arkadaslari. Gemiye cikmak hayat aliskanligi icin oradaydi zaten. Heleki böyle zor bir durumdan yeni cikmis , yari şokta bir adamin tarafsiz anlatisini boyle yorumlamak icin gercekten saglam bir psikoz icinde olmak lazim! Kendinizle başa çıkmakta kolayliklar diliyorum!!!
Mike Perry 4 ay önce
şu yazıyı okuyupta ego , prim çıkartmak gerçekten acınası haldesiniz .
Murat Kaptan 4 ay önce
Mühendis arkadaş şu EGONU kenara bırak artık, yaptığın açıklama çok talihsiz bir açıklama. Mühendis arkadaş gemide kader ortağı olduğunu hala öğrenememiş. GemiAdamı yokluğundan demirlettirmişsin. Allah akıl fikir versin,bu zor durumda bile prim kasan, zihniyetinize. Furkan kaptan gerçek bir denizci olarak gerekeni yapmış. Umarım en kısa zamanda kurtulurlar,Allah yardımcıları olsun.
17
açık
Günün Karikatürü Tümü