banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

MV Mozart'a saldıran korsanlar irtibat kurdu

GÜNCEL 28.01.2021, 16:44 28.01.2021, 17:23 Nermin İstikbal
869
MV Mozart'a saldıran korsanlar irtibat kurdu

Uluslararası denizcilik otoritelerinin dikkatini Gine Körfezi’ne çeken kanlı saldırının ardından gemi kaptanıyla birlikte toplam 15 Türkü fidye için kaçıran deniz haydutları, 5’inci gün şirketle irtibata geçti.

Türk kamuoyunun da heyecanlı takip ettiği olayın üzerinden 5 gün geçtikten sonra kurulan irtibat deniz haydutlarının genel davranış biçimi olarak yorumlandı.

İngiltere merkezli Borealis Denizcilik’in işletmesindeki M/V Mozart’ın mürettebatı için şirketin Almanya-Hamburg ofisini aradıkları öğrenilen deniz haydutlarının, tüm mürettebatın isimlerini söylediği ve hepsinin iyi olduğuna dair kanıt sundukları öğrenildi.

Boden Denizcilik’ten yapılan son dakika açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

Boden Denizcilik, 23 Ocak 2021 tarihinde Sao Tome açıklarında kaçırılan konteyner gemisi MOZART'ın mürettebat üyeleriyle iletişim kurmuştur. Bu kapsamda 15 mürettebatın tamamının sağlık durumlarının iyi, yara almamış ve birlikte olduğu bilgisi elde edilmiştir.

Boden ve Borealis Denizcilik, mürettebatının ve mürettebat ailelerinin güvenlik ve sağlığının korunması için konu ile ilgili ek bir yorumda bulunmayacaktır.

GENEL MÜDÜRDEN AÇIKLAMA

Boden Denizcilik Genel Müdürü Levent Karsan CNN Türk’te yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: Hepimize geçmiş olsun. Tüm personelimin sağlığının yerinde olduğu konusunda gemi kaptanı ve diğer personelle konuşularak teyit yapıldı. Ben görüşmedim ama sorumlu arkadaşlarımız 15 arkadaşla tek tek görüştüler. Ben de dinledim bu görüşmeyi. Öncelikle ilk haber verdiğimiz aileler oldu. Bizden herhangi bir şey talep etmediler. İstanbul ofisi tekniktir. Yabancı bayraklı bir gemidir. Biz gemi armatörüne yönlendirdik korsanları. Biz telefon numarasını verdik kriz merkezinin. Onlar da aramışlar. Tek tek personellerle görüşüp sağlık bilgisini almışlar. Çok hassas bir konudur bu. Şirket olarak en hızlı çözüm için görüşmeleri uzman bir ekip gerçekleştiriyor. Bu konuda tecrübeliler. Ne gerekiyorsa hiçbir maddi imkan esirgenmeden, tek konsantre olduğumuz konu budur. Şirketten de her türlü maddi imkanın kullanılacağı bilgisini almış durumdayız. Bu tip görüşmeler ve sonuca en kısa zamanda personelin ülkesine dönüştürülme aşamasında konusunda uzman kişiler var. Uzmanlar tarafından götürülecek bir konu. Bizim yapabileceğimiz bir konu değil. Doğru kişiler tarafından konu ele alındı. Biz de her türlü maddi imkanı sağlayacağız.

Yorumlar (0)
17
az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü