banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"M/V Civra" İspanya'da Alıkonuldu

"Burada unutulmak istemiyoruz" diyen mürettebat üyeleri, kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gidemeyecek olanlar için yetkili makamların yardım etmesini istedi.

GÜNCEL 23.12.2009, 00:40
2605

"M/V Civra" İspanya'da Alıkonuldu

İspanya’nın kuzeyindeki Asturias bölgesinde bulunan Gijon kentinin limanında 20 gündür bekletilen Türk gemisinin personeli, maaşlarının yatırılmamasından dolayı iş akdini tek taraflı feshettiklerini belirterek, Türkiye’ye geri dönmek için yetkililerden yardım istedi.

Fransa’dan aldıkları 7 bin 500 ton buğdayı Suriye’ye götüren "Civra" adlı Türk gemisinin, 2 Aralıkta yakıt almak için durduğu Gijon Limanı’nda yapılan kontrolde belgelerinin eksik olması nedeniyle alıkonduğu belirtildi. 

Gemideki 19 kişiden oluşan Türk mürettebat üyeleri, işletmeci firmanın verdiği sözleri yerine getirmemesi ve son 3 aydır maaş alamamaları nedeniyle iş akdini tek taraflı feshettiklerini ve şu anda tek isteklerinin Türkiye’ye dönmek olduğunu anlattılar.

Maaşlarını alamamalarından dolayı zor durumda olan Türk denizciler, "Ailelerimize karşı sorumluluğumuzu yerine getiremiyoruz. Hasta olan, ilaç alması gerekenlere tedavi parası gönderemiyoruz, kredi kartları, ev kirası, elektrik, doğal gaz borçlarımız var. Eşlerimiz zor durumda. Alacaklı olduğumuz halde rezil durumda ve çaresiziz. Para ve yeterli kumanyamız yok. Bize el uzatılmasını bekliyoruz" dediler. 

"Burada unutulmak istemiyoruz" diyen mürettebat üyeleri, kendi imkanlarıyla Türkiye’ye gidemeyecek olanlar için yetkili makamların yardım etmesini istedi.

İspanya’da benzer bir olay, yakıt borcu ve mürettebata maaş ödememe nedeniyle 3 aydır ülkenin güneyindeki Ceuta Limanı’nda bekletilen "Rhone" adlı diğer bir Türk gemisinde yaşanıyor. Halen gemide bulunan 10 Türk mürettebat yasal mücadelesini Uluslararası Ulaştırma Federasyonu (ITF) aracılığıyla yürütürken, aynı şekilde parasız ve kumanyasız zor durumda bulunuyor. Türkiye’ye dönme kararı alan mürettebat, parası olmadığından ITF’den gelecek biletleri bekliyor.

Yorumlar (53)
12 yıl önce
TURK ARMATORU OLARAK UTANIYORUM BU YASANANLARDAN BIZLER SON 15 AY DIR EVIMIZIN EKMEK PARASINI BILE GETIREMIYORKEN AMAN GEMI DURMASIN MASRAF AGAR MASRAFINI CIKARSIN DIYE UGRASIRKEN SAOLSUN 40 SENEDIR BIRBIRIMIZDEN EKMEK YEDIGIMIZ HERKEZ GUNAH KECISI SEBEP OLARAK ARMATORU GOSTERIYO HAKLILARDA SANA MI KALDI GEMI ALMAK IS YAPMAK 40 KISI NN EKMEGINE SEBEP OLMAK HAKLILAR BASTA PERSONEL OLMAK UZERE HERKEZ HAKLI ENAYILIK IŞ E YATIRIM YAPMAK BANKAYA PARA KOYMAYIP VEYA ARSA DAIRE PESINDE GEZMIYIP YIILLARINI DENIZE VERIP SONUNDA DA EVINE BI EKMEK GETIREMEYIP INTIHAR ETME DERECESINE GELMEMIZ,OZELLIKLE ITF E SARILAN PERSONEL ALLAH HERKEZIN KALBINI BILIR SIZKI MEDETI ITF DEN BULUYOSUNUZ MALINIZA SARILMAYIP BIRLIK BERABERLIK ICIN MUCADELE ETMIYOSUNUZ ALLAH HERKEZIN GONLUNE GORE VERSIN BUNDAN SONRASINDA,,,
bir dost 12 yıl önce
Bizleri kara listelerine almak isteyen,biz su uzerınde uyurken o sıcak evınde uyuyan,bizim canımız taze ekmek cekerken fırından ekmegın en tazesını alan,sebzenın meyvenın en tazesını yıyen,sarkuterının tum cesıtlerıyle kahvaltı eden,arabalarının depoları full,dogalgazları kesılmeyen,cocuklrını ozel okullarda unuversıtelerde okutan sız degerlı beyefendıler,hamfendıler,sıze seslenıyorum:Sızler navlunlar tavan yapar aglarsınız krız olur aglarsınız,sız hep aglarsınız da bızım neden anamızı aglatırsınız onu anlamam...
10 yıl önce
GEMİ SATILDI ALAN SURIYELI BIR FIRMABÖYLECE KAVGA BİTTİ.
Hakan Hakan 12 yıl önce
Denizcilere yazık ama sirkete daha beteri olsun
Senol GENC 12 yıl önce
SAYGI DEGER GEMI PERSONELI ITF YE GITTINIZ YA VERSIN MAASLARINIZI GONDERSIN SIZI EVLERINIZE.SON 15 AYDIR GIMILERIN UZERINDEN BIR TEK GEMI SAHIPLERI PARA KAZANAMIYOR. ACENTESI, KUMANYACISI,TAMIRCISI,PARCACISI,ISCISI,AVANTACISI,YUKLEYICISI,BOSALTANI BAYRAK DEVLETI,KLASI,BANKACISI HEMEN HERKES BU GEMILERIN UZERINDEN PARA KAZANIYOR AMA NE GARIPTIR KI BIR TEK BUTUN RISK VE SIKINTILARI CEKEN ARMATOR PARA KARA KAZANAMIYOR.VE DERDINI DE KIMSEYE ANLATAMIYOR.

SAYIN PERSONEL ITF YE GITMEDEN ONCE KESKE DAHA DUSUNCELI VE ANLAYISLI OLSAYDINIZ.ARMATOR PARA KAZANSA HER HALDE SIZIN HAKKINIZI DA YEMEZDI.

BIR DOLDURUSA GELDINIZ VE HEN SIZ HEM ARMATOR MAHFOLDUNUZ.NE HALINIZ VARSA GORUN DEMEK GELIYOR ICIMDEN
12 yıl önce
EY PERSONEL GEMI TUTULDU

KINA YAKIN BIR YERLERINIZE
yorgun denizci 12 yıl önce
her iki geminin personeli de iyi yapmış.armatörler telefonlarımıza dahi çıkmıyor.benimde 1 sene içerisinde 2 firmada param kaldı.ama ben ne yaptım.insan gibi telefon ettim X abi,Y abi hiç gerek yok mahkemeye falan,biz bu işi halledelim.ne oldu sonra?1 sene geçti hala para alamadım(1 kuruş dahi).ve SGK ya şikayet ettim.bu defa 1 senedir telefonlarıma dahi çıkmayan şirket yetkilileri beni aramaya başladı.neredeyse çaycıları bile arayacak.demek ki dinsizin hakkından imansız geliyormuş.ben paramı hukuk ve kanunlar sayesinde aldım.bizim armatörümüz eskiden çok iyiydi.hani o ahşap takalardan gelenler,babadan dededen armatör olanlar.ama şimdiki armatörlerde vicdan namına birşey kalmamış.hep kendini hep kendini düşünüyorlar.para hırsı içlerinde ki insanlığı almış.yukarıda ki yorumlardan da görebiliyoruz.ben ve benim gibilerin tek sorunu para kazanabilmek.sigortayı da geçtim artık.paramı hakkıyla ama az ama çok veren bir yer istiyorum istiyoruz.çok mu birşeyler istiyoruz.hırsızlık,namussuzluk yapmıyoruz.armatörün çevresi geniştir.borçlarını bir şekilde erteler.kimi yerde selamı bile yeter.ama beni bankalar hergün taciz ediyor.her gün arıyor.ne diyeceğim şirket paramı yollamıyor mu diyeceğim?firmaya telefon açıp yalvarıyorum neredeyse en azından kredi kartları borcunu yatıracak kadar yollayın,hepsini istemiyorum.göndermediler.kendilerinin istediği dilden konuştum.Nus ile uslanmayanı etmeli tekdir, tekdirle uslanmayanı hakkı kötektir.bu kadar basit.
Senol GENC 12 yıl önce
SAYGI DEGER GEMI PERSONELI ITF E GITTINIZ YA BASINIZ GOGE ERMISTIR.SIMDI ITF VERSIN MAASLARINIZI GONDERSIN SIZI EVLERINIZE.ARMATOR ODEYEBILSE ZATEN ODEYECEKTI.ONCA INSAN EKMEGINI BU GEMIDEN CIKARMIYORMUYDU.

BU KADAR DUSUNCESIZLIK OLURMU?SON 15 AYDIR GIMILERIN UZERINDEN BIR TEK GEMI SAHIPLERI PARA KAZANAMIYOR.PERSONELI, ACENTESI, KUMANYACISI,TAMIRCISI,PARCACISI,ISCISI,AVANTACISI,YUKLEYICISI,BOSALTANI BAYRAK DEVLETI,KLASI,BANKACISI VS HEMEN HERKES BU GEMILERIN UZERINDEN PARA KAZANIYOR AMA NE GARIPTIR KI BIR TEK BUTUN RISK VE SIKINTILARI CEKEN ARMATOR PARA KAZANAMIYOR .VE DERDINI DE KIMSEYE ANLATAMIYOR.ARMATORLER ZAVALLI BIRER INSAN DURUMUNDALAR SON ZAMANLARDA.

PERSONEL ITF YE GITMEDEN ONCE KESKE DAHA DUSUNCELI VE ANLAYISLI OLSAYDI.ARMATOR PARA KAZANSA HER HALDE SIZIN HAKKINIZI DA YEMEZDI.

NE VARDI GEMIYI TUTUKLATACAK.ICINIZ CIZZ ETMEDIMI.ICIMDEN NE HALINIZ VARSA GORUN DEMEK GELIYOR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü